Český medailový sen sa naplnil! V súboji o bronz predviedli obrat snov!

-

Český medailový sen sa naplnil

Českí hokejisti, rovnako ako Slováci, čakali na medailový úspech na majstrovstvách sveta desať rokov. Po vysokej prehre v semifinále s Kanadou 1:6, sa im naskytla ideálna príležitosť získať bronzovú medailu proti Spojeným štátom americkým. USA podľahli v semifinálovom boji Fínsku tesne 3:4. Český medailový sen sa naplnil, aj napriek tomu, že ešte v polovici zápasu prehrávali naši susedia o dva góly.

Nočná mora zo Seattlu

Zápas o tretie miesto bol pre fanúšikov v Nokia Aréne príjemným spestrením pred večerným finále domácich Suomi proti Kanade. Ideálnejšie do stretnutia vstúpili Američania. Prvý gól na turnaji zaknihoval útočník Seattlu Karson Kuhlman, ktorý mal do tohto momentu na konte iba dve asistencie. Faul Černocha potrestali zámorskí hráči druhým presným zásahom.

Zdroj: iihf.com

Výbornú prácu odviedol Boldy, ktorý našiel pred bránou nechráneného Gaudetta – 2:0. Černoch svoje zaváhanie napravil o tri minúty neskôr a vykresal pre Čechov iskierku nádeje. Defenzíva „Levov“ však nepôsobila kompaktne. Počas vlastného oslabenia unikli niekoľko sekúnd pred koncom prvého dejstva Schmidt s Kuhlmanom a druhý menovaný zvýšil na 3:1. Kuhlman zaznamenal v prvej tretine rovnaký počet gólov ako počas celej sezóny v NHL.

Kto sa Smejkal naposledy ten sa Smejkal najlepšie

Českí hokejisti sa ani v úvode prostrednej časti nedokázali výraznejšie dostať do zápasu. Vejmelku vymenil medzi troma žŕdkami Langhamer. Američanom sa nepodarilo v 23. minúte využiť vylúčenie Hertla, čo sa v neskoršej fáze duelu ukázalo ako rozhodujúce. Misky váh na českú stranu preklopil v polovici stretnutia Smejkal, ktorý sa dostal k dorážke strely Skleničku a znížil na 2:3. Druhá tretina ďalší gól nepriniesla a tak Česi stále živili nádej na zisk medailí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Športový rok 2020 - Úprimný pohľad sklamaného fanúšika
Smejkal

Naservírovaná Pasta na konci prvého setu

Ani najväčšiemu optimistovi a fanúšikovi českého hokeja by nenapadlo, že sa americkým hokejistom zopakuje scenár Slovákov z Vancouveru 2010. Ihneď po prestávke Pastrňák schovanou strelou spoza obrancu vyrovnal na 3:3. Neprešli ani dve minúty a Česi viedli. Najproduktívnejší hráč turnaja Roman Červenka to trafil parádne a našim susedom začal hokej odrazu chutiť. V 44. minúte zvýšil Pastrňák na 5:3.

Zdecimovaná americká obrana sa na odpoveď nezmohla, Česi síce nevyužili presilovku, ale šiestykrát sa im podarilo udrieť v oslabení. Brejk Smejkala doklepol do brány prvým gólom na turnaji Kampf, čím v tenisovom žargóne, ukončil prvý set – 6:3. Aby Kampfovi nebolo málo, Američania sa rozhodli hrať s trojgólovým mankom bez brankára a český obranca v priebehu štyroch minút zaknihoval druhý gól.

Český bronz

Exhibičnú tretinu ešte zdramatizoval Bordeleau. Tretiu časť si asi najviac užil Pastrňák, ktorý sa napokon blysol hetrikom. Českí priaznivci mohli zahádzať plochu šiltovkami 40 sekúnd pred koncom, keď Pasta upravil na konečných 8:4. Obrovský výbuch radosti zaplavilo celé územie. Český medailový sen sa naplnil po 10 rokoch.

Absolútne vyvrcholenie turnaja medzi Fínskom a Kanadou je na programe dnes večer o 19.20. Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn zo semifinále.

Zdroj/foto: iihf.com