Dvanásty deň MS v hokeji 2022: Slovenský postup i česká kalkulačka!

-

Dvanásty deň MS v hokeji 2022

Dvanásty deň MS v hokeji 2022 prispel záverečnými bojmi o postupové miesta a lepšiu pozíciu do štvrťfinálových bojov. Doteraz 100% Švajčiarsko vyzvalo Nemecko. V Tampere sa proti sebe postavili Švédsko proti Lotyšsku. Slovensko si v zápase o všetko zmeralo sily s Dánskom, USA bez šance na vylepšenie postavenia hralo proti Nórsku. Večerný program okorenili domáci Fíni s Českom a v skupine A odohrali posledný zápas Francúzi proti Kanade.

Nemecko – Švajčiarsko 3:4 po sn (2:1, 0:2, 1:0, 0:1)

Švajčiarsky výber prechádza turnajom ako nôž maslom a nestratil ešte ani bod. Podobne sú na tom aj Nemci, ktorí prehrali iba s Kanadou. V zápase o prvú pozíciu skupiny A otvoril skóre rekordér v počte štartov Ambuhl. Nemcov to nezlomilo, ba naopak, začali do súpera búšiť. Na 1:1 vyrovnal po piatich sekundách presilovej hry Wissmann. Netrvalo dlho a húževnatí nemeckí hráči išli do vedenia. Loibl otočil vývoj stretnutia.

Začiatok druhého dejstva patril Švajčiarov. Presnou strelou od modrej sa prezentoval včerajší oslávenec Suter. Stav 2:2 vydržal až do konca prostrednej časti. Švajčiarov do vedenia poslal nateraz najproduktívnejší hráč turnaja Malgin.

Zdroj: iihf.com

Nemcom sa v poslednej tretine podarilo vyrovnať zásluhou Plachtu, čím pripravili Švajčiarov o prvé body. Zápas dospel do samostatných nájazdov. Zo strany Helvétov sa presadili útočníci prvej formácie Hischier a Riat, nemeckí aktéri presný zásah nepridali. Švajčiarsko postúpilo medzi osmičku najlepších z prvého miesta a zahrá si proti USA, Nemecko si zdanlivo prekvapivo zaistilo druhú priečku, na svojho súpera si muselo počkať do večerného zápasu.

Švédsko – Lotyšsko 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Lotyšskí hokejisti si pred zápasom so Švédskom držali teoretickú šancu na postup do štvrťfinále. Svojho súpera však museli zdolať a spoliehať sa na zaváhanie USA. Zápas ale hokejového moc nepriniesol, iba jediný gólový moment. V presilovej hre rozhodol o výhre „troch koruniek“ Nylander druhým gólom na turnaji. Lotyši balia kufre a na šampionáte s istotou obsadia 10. miesto. Švédsko si na svojho súpera medzi elitnou osmičkou muselo počkať.

Slovensko – Dánsko 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)

Dánsko v predvčerajšom zápase historicky zdolalo Kanadu a skomplikovalo slovenskú cestu za štvrťfinálovým snom. Zverenci Craiga Ramsayho potrebovali vyhrať za tri body a trojgólovým rozdielom, aby sa nemuseli pozerať na výsledok večerného zápasu Kanada – Francúzsko. Stretnutie charakterizoval opatrný začiatok z oboch strán, aj keď na hráčoch Dánska bolo badať známky únavy. Skóre zápasu otvoril Tomáš Tatar po vyhratom buly Krištofa. Po ubránenej presilovke sme sa presadili znova. Tatar sa pohral s brankárom Dahmom a zvýšil na 2:0.

Aj úvod druhej časti vyšiel lepšie Slovákom. V závere presilovej hry pretlačil puk za chrbát dánskeho brankára Regenda. Aktivita nášho výberu neutíchala, Rosandičova delovka od modrej zaplachtila medzi tri tyče. Rozoberanie dánskeho lega v druhom dejstve zavŕšil individuálnou akciou Slafkovský.

Nášmu severskému sokovi sa podarilo v presilovej hre znížiť piatym gólom Blichfelda na turnaji. Neuveriteľný tlak v početnej výhode pretavil na svoj prvý gól na šampionáte aj Šimon Nemec. Následná neúspešná trénerská výzva, nám dala možnosť zahrať si ešte jednu presilovú hru. Pavol Regenda upravil nekompromisným projektilom na konečných 7:1. Slovensko sa po roku opäť predstaví vo štvrťfinále. O mene ich súpera rozhodli večerné zápasy. S dlhou reprezentačnou kariérou sa rozlúčil dánsky veterán Frans Nielsen.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovenskí hokejisti tesne zdolali Veľkú Britániu! Ako prebiehal zápas?

USA – Nórsko 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

V zápase USA proti Nórsku už prakticky o nič nešlo. Američania spoznali meno svojho štvrťfinálového súpera už v predchádzajúcom zápase (Švajčiarsko) a Nórsko stratilo nádej na postup v priebehu šampionátu. Strelecký účet stretnutia otvoril už v 4. minúte Hartman. V 8. minúte vyhrávali Spojené štáty už 2:0. Prvý gól na turnaji zaknihoval útočník Minnesoty Boldy.

Nórsko - USA

V druhom dejstve využili Nóri chybu americkej obrany a na 1:2 znížil Martinsen. USA však takmer okamžite odpovedali presným zásahom Meyersa. Na začiatku tretej tretiny zdramatizoval duel Rokseth, ale ani hra bez brankára vyrovnávajúci gól nepriniesla. Výsledok ešte spečatil gólom do prázdnej svätyne Farrell.

Kanada – Francúzsko 4:0 (2:0, 2:0

„Javorové listy“ včera šokujúco prehrali proti Dánsku a zapísali si druhý neúspech v rade. Rovnaký scenár sa s Francúzskom neočakával a od úvodu sa aj naplnil. Po bezgólovej polovici prvej tretiny udrel Cozens. Na 2:0 zvýšil v 18. minúte Comtois. Ani v druhej časti Francúzi nekládli výraznejší odpor a Kanaďania pridali dva presné zásahy. V 23. minúte sa presadil Dubois a samostatný únik premenil premiérovým gólom O´Dell. V treťom dejstve pribalila Kanada svojmu súperovi okrem leteniek späť do Francúzska aj tri darčeky.

Piaty gól pridal v hre 4na4 Whitecloud. Na presný zásah „bieleho obláčika“ však pomerne rýchlo odpovedal Rech. Čestný úspech Francúzov si vyžiadal svoju daň. Dubois a Severson podporili kanadskú kanonádu a vyprevadili Francúzov výsledkom 7:1. Kanadu čaká vo štvrťfinále Švédsko.

Fínsko – Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Večerný súboj medzi Fínskom a Českom rozhodol o súperovi Slovenska vo štvrťfinále. Čechom by sa prípadný neúspech doslova hodil, pretože by v zápasoch osmičky najlepších nenarazili na Kanadu, ale Nemecko. Defenzívna šou Fínov na šampionáte je naozaj pozoruhodná, v predchádzajúcich šiestich zápasoch inkasovali iba päťkrát.

Červené svetlá v bránke Langhamera, ktorý nahradil Vejmelku, sa prvý raz rozsvietili v 10. minúte. Armia sa poľahky preštrikoval v obrane českých hokejistov a rozjasal vypredanú Nokia Arénu. Červenkov trest za vysokú hokejku potrestal v 17. minúte tretím presným zásahom na turnaji Manninen.

Česko - Fínsko

V úvode druhého dejstva Česi zatvorili Fínov v ich obrannom pásme na približne päť minút, ale vytúžené ovocie to neprinieslo. Naopak, v 36. minúte lovil Langhamer puk zo svojej siete tretíkrát. Do odkrytej brány sa presadil Rajala. V treťom dejstve už gól nepadol. Fíni sa vo štvrťfinále stretnú so Slovenskom, na Čechov čaká neľahká úloha proti Nemcom.

Dvanásty deň MS v hokeji 2022 ponúkol dominantné víťazstvo Slovákov proti Dánsku, ale aj ďalšiu výhru Fínov na nulu či nevýrazný výkon Švédov proti Lotyšsku. Hokejisti si dnes v krajine tisícich jazier oddýchnu. Už zajtra sú na programe štvrťfinálové súboje. Českí hokejisti vyzvú o 15.20 Nemecko. V rovnakom čase nás ale v Tampere čaká najzaujímavejší duel medzi Kanadou a Švédskom. Večer sa Slovensko konečne pokúsi prelomiť negatívnu sériu proti Fínsku a Švajčiarsko sa popasuje s USA.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn jedenásteho dňa.

Zdroj/foto: iihf.com