sobota, 10 apríla, 2021

Daredevil: The Man Without Fear – Novodobá origin story!

-

Daredevil: The Man Without Fear

Daredevil: The Man Without Fear je komiksová miniséria od dvojice Frank Miller (The Dark Knight Returns, Sin City) a Johna Romita Jr. (The Amazing Spider-Man, Kick-Ass). Miller sa v roku 1993 vrátil ku postave Daredevila, ktorú v 80. rokoch pomohol spopularizovať. Čitateľom predstavil novú podobu origin story, ktorá viac sedela s celkovou atmosférou Daredevilovho sveta. Dokopy sa miniséria skladá z piatich čísel.

Miniséria sa venuje životu mladého Matta Murdocka predtým, než na seba nasadil svoj červený kostým. Od detských čias v Hell’s Kitchen, jeho vzťahu s otcom, stratu zraku, trénovanie so Stickom, spoznávanie Foggyho či Elektry až po prvú verziu kostýmu sledujeme Mattov celý dovtedajší život.

-REKLAMA-

Daredevil: The Man Without Fear
Zdroj: pinterest.com

Miller sa v tomto modernejšom a temnejšom prerozprávaní origin story jednej z najstarších postáv Marvelu venuje predovšetkým vnímaniu sveta “v očiach” Matta. Detailne popisuje každý pocit, ktorý Matt zažíva, aby sme my, ako obecenstvo, mohli vnímať spolu s protagonistom celý dej. A aby sme sa vedeli vcítiť do úlohy muža, ktorý nepozná strach. Kombinovanie myšlienok postáv/dialógov spolu s akciou tu funguje nadpriemerne dobre. Vyváženie oboch aspektov je tak akurát, pričom ani dialógy, ani akcia, neprídu nezáživné či dlhotrvajúce. Prvé chronologické uvedenie postáv ako Elektra či Kingpin tu pôsobí urýchlene, čo môže byť pre nového čitateľa, ktorý nemá o histórii postáv potuchy, celkom mätúce, avšak príbehu to nijako neubližuje.

Daredevil: The Man Without Fear
Zdroj: pinterest.com

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  MARVEL verzus DC: Zombíci verzus nemŕtvi! O aký koncept ide?

Na kresbu od Romity Jr. som si musel pravdupovediac trochu zvyknúť. Úprimne nie som jeho najväčší fanúšik. Romitove siluety postáv či ich výrazy mi často prídu nedokonalé, moc hranaté a celkovo miestami prehnane štylistické. Pochopiteľne ide len o môj osobný názor. Na kresbu sa samozrejme dá zvyknúť a potom komiks odsýpa omnoho rýchlejšie, než by sa dalo čakať.

Daredevil: The Man Without Fear
Zdroj: marvel.com

Ako úvod do mytológie Daredevila je to určite dobrý štart. Kriminálne prostredie Hell’s Kitchen ani celkový príbeh na seba neupozorňujú žiadnou prehnanou zápletkou či zbytočne excentrickými postavami a prezentujú nám skôr skromný, street level príbeh, ktorý ale stojí za to. Miller využíva svoje znalosti a láka nimi čitateľa na ďalšie daredevilovské dobrodružstvá – a hlavne Millerove z 80. rokov.

7/10

Čítali ste komiks Daredevil: The Man Without Fear? Podeľte sa s nami o vaše dojmy v komentároch! Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: MARVEL
Zdroj titulného obrázku: defenerspodcast.worpress.com

-REKLAMA-
Samuel Michalík
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img