Daredevil: Guardian Devil
V roku 1998 sa Marvel rozhodol vydávať samostatnú sériu Marvel Knights menej úspešných sérií – Daredevil, The Punisher, Black Panther a The Inhumans. Časom pribudol napr. aj Spider-Man. Komiksy z tejto série sa sústredili skôr na svoje vlastné príbehy, ktoré sa vyznačovali dospelejšími témami a dávali dôraz na kvalitu spracovania. Jedným z prvých komiksov bol Daredevil: Guardian Devil, ktorý napísal americký filmár a scenárista Kevin Smith (Clerks, The Flash). Ilustroval Joe Quesada (Batman, Iron Man). Marvel sa tiež rozhodol začať číslovať sériu opäť od čísla 1. Celý príbeh za skladá z čísel #1-#8.
Po tom, ako ho Karen Page opustila, nebol Matt Murdock úplne vo svojej koži. I keď sa jeho právnickej firme darí, Mattov osobný život sa kolíše na hrane. A zmení sa to ešte k horšiemu práve vtedy, keď sa mu do rúk dostane novorodené dieťa. Dieťa, o ktorom je Matt informovaný, že ide o Vykupiteľa z Biblie. Na druhý deň však Matta navštívi tajomný pán Macabes, ktorý paradoxne tvrdí, že dané dieťa je Satanom zoslaný Antikrist. Matt nasadá na smrtiaci kolotoč udalostí, ktoré ho zavedú na miesta, kde nikdy nebol a jeho psychické zdravie a viera prejdú ťažkou skúškou.
Born Again 2?
Guardian Devil sa medzi fanúšikmi preslávil ako voľnejšie pokračovanie príbehu Born Again, ktorý som tu rozobral v poslednej recenzii. I keď vyšiel Guardian Devil o 13 rokov neskôr, tak Daredevilove príbehy v 90. rokoch nie sú považované za nič svetoborné, a preto môžu čitatelia rovno z Born Again skočiť na Guardian Devil. Dokázalo si však toto „pokračovanie udržať takú istú kvalitu?
Nie, nedokázalo. Nie je to tak, že by išlo o vyložene zlý príbeh, ale reálne prispieva do daredevilovských mýtov pomerne málo a väčšinou len stavia na tom, čo už existuje. Kevin Smith sa tu snaží podať čitateľom akýsi kresťansko-paranoidný príbeh, ale moc mu to nejde. Samotné témy kresťanstva a paranoje sú veľmi lákavé, najmä pre postavu, akou je Daredevil. Ide však o samotnú exekúciu týchto tém do deja, čo mi moc nesedí. Postavy sa tu často správajú nezvyčajne, akoby sme ich predtým nepoznali. Dalo by sa povedať, že ich rozhodnutia v istých momentoch hraničia až s trochu detinským správaním. Čo keď sa pozrieme na dospelé námety tohto príbehu, tak nám to moc nesedí. A aj keď sa väčšina týchto charakteristických nezrovnalostí u postáv vysvetlí, stále sa tu nájdu niektoré nelogické rozhodnutia, ktoré mi lámu hlavu aj po prečítaní.
Smithov odkaz pre budúcnosť
Je ťažké sa vyjadriť so všetkými názormi tak, aby som sa vyhol spoilerom. To, o čo v skutočnosti v celom príbehu ide, sa totiž čitateľ dozvedá až v posledných číslach. A i keď samotné odhalenie pôsobilo trochu nezvyčajne, až možno out-of-place, tak mi rezonuje v hlave doteraz. Pretože až po finálnom čísle sa skutočne dozvedáme, prečo sa veci stali tak, ako sa stali. A úprimne, sú to skutočne až posledné čísla, kedy Smith predvádza jeho scenáristické zručnosti. A garantujem vám, že niektoré veci, ktoré vložil do tohto príbehu, s vami celkom zatočia a budú mať na Mattov život dopad. Nájdu sa tu momenty ako zo správneho akčného filmu, ale naopak aj mimoriadne dojímavé okamžiky, kedy dokážeme s postavami skutočne súcitiť.
V prípade kresby od Joea Quesady, úprimne, neprišlo mi to ako vhodná kresba do daredevilovského príbehu. Quesadov štýl, najmä u kresby tvárí, mi neprišiel nijako extra kvalitný či výrazný, ale to je len môj názor. To, čím však vizuálna stránka komiksu zaujme, najviac sú farby. O tie sa postarali pozdĺž čísel Dan Kemp, Laura Depuy, Drew Yackey či Richard Isanove. Všetci koloristi používali výrazne živé farby, čím upútali diváka a celý komiks bol jedno veľké potešenie pre oči.
Verdikt
Smithov Guardian Devil je príbeh, ktorý sa často stráca v pamäti čitateľov, pretože stojí medzi gigantmi ako Millerov Born Again či Bendisovou sériou Daredevila. Tematicky zaujímavý príbeh sa však, ako som už vyššie spomenul, teší zo scenáru len tak z polovice. Nájdeme tu pár významných a dobre pojatých momentov, ale zároveň aj pár takých zbytočných, ktoré v dôsledku ani nezohrali v deji nejakú veľkú úlohu. Je z toho cítiť závan začiatku milénia, kedy si Marvel začal opäť hľadať v komiksoch ako-tak svoju identitu. Pre Daredevila bol tento príbeh len začiatok niečoho väčšieho. Lenže to väčšie sa tu žiaľ ešte nekoná.
6,5/10
Čítali ste komiks Daredevil: Guardian Devil? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie z oblasti popkultúry nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!
Zdroj: MARVEL
Zdroj titulného obrázku: wall.aplhacoders.com