Nachádzajú sa všade okolo nás. Čo sú to vlastne galaxie?

-

Novinky

Čo sú galaxie?

Pri pohľade na nočnú oblohu najčastejšie pozorujeme hviezdy, súhvezdia, planéty či mesiac. Niektoré z hviezd sa však len zdajú byť hviezdami, no vo skutočnosti sú to galaxie – zbierky miliárd hviezd. Pri vhodných podmienkach ich voľným okom môžeme vidieť viac ako 10 a teleskopom dokonca niekoľko tisíc. Poďme sa detailnejšie pozrieť na to, čo sú galaxie.

Ich zloženie

Vesmír sa skladá hlavne z hviezd a priestoru. Hviezdy nie sú náhodne roztrúsené po vesmíre, ale zoskupené v obrovských zhlukoch hviezd, ktoré nazývame galaxie. Tie sa okrem hviezd skladajú z vesmírneho prachu, plynov a temnej hmoty. Pokope to všetko drží gravitácia, rovnako ako našu Slnečnú sústavu. Astronómovia si nie sú celkom istí tým, ako sa galaxie formujú. Po Veľkom tresku bol priestor takmer výlučne tvorený vodíkom a héliom. Niektorí astronómovia si myslia, že gravitácia pritiahla prach a plyn k sebe, aby sa vytvorili jednotlivé hviezdy, ktoré sa neskôr nahromadili a stali galaxiami. Iní si myslia, že množstvo toho, čo by sa stalo galaxiami, sa spojilo a až potom z materiálu vznikli hviezdy.
Tak či tak ide o pokrok vo vnímaní galaxií, keď si uvedomíme, že ešte na začiatku 20. storočia si astronómovia mysleli, že celý vesmír leží v jednej galaxií.

V roku 1924 však muž menom Edwin Hubble udal veci na správnu mieru. Objavil zvláštne pulzujúce objekty a uvedomil si, že ležia mimo rozpätia Mliečnej dráhy. Začal skúmať ich vzdialenosť a prišiel na to, že všetky galaxie sa od nás vzďaľujú obrovskou rýchlosťou. Čím ďalej sú, tým rýchlejšie sa od nás vzďaľujú. Vďaka Hubblovmu objavu sa prišlo na rozpínanie vesmíru a neskôr aj na to, že sa rozpínanie neustále zrýchľuje.

Stred galaxií

Ešte donedávna bol stred galaxií veľkou záhadou, no dnes už vieme, že aspoň vo väčšine z nich sa nachádza čierna diera. Majú tak veľkú energiu, že ich astronómovia vedia detekovať na obrovské vzdialenosti. Najaktívnejšie väčšie, ale aj menšie čierne diery sú obklopené obrovským množstvom prachu a plynu a iné zase vo svojom jadre skrývajú kvasary – najenergetickejšie objekty vo vesmíre.

Sagittarius A*
Zdroj: Event Horizon Telescope (Creative Commons 4.0)

Galaxie sú klasifikované podľa ich tvaru. Poznáme eliptické, nepravidelné a špirálovité druhy. Špirálovité, ako napríklad Mliečna dráha sú najčastejšie vyskytujúcim sa druhom, eliptické bývajú najväčšie a nepravidelné tvoria len približne 3% galaxií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Mesiac Europa - Zamrznutý svet, ktorý skrýva potenciál na život!

Mliečna dráha

Všetky hviezdy, ktoré okolo seba vidíme alebo sme kedy videli, patria do našej galaxie menom Mliečna dráha. Aj najbližšia hviezda k našej Slnečnej sústave sa nám so vzdialenosťou okolo 4 svetelných rokov zdá priďaleko, no vo vesmírnom merítku je to ako prejsť do druhej izby. Ak si chceme vytvoriť reálnejšiu predstavu o vzdialenostiach vo vesmíre, treba sa pozrieť napríklad na vzdialenosti medzi galaxiami. A odpoveď opäť neleží ďaleko. Leží v „blízkom susedstve“, no tentokrát so vzdialenosťou 2,5 miliónov svetelných rokov. To je dĺžka cesty k nášmu najbližšiemu galaktickému susedovi – Andromede.

Mliečna dráha bola rozpoznaná pred tisíckami rokov a nie je úplne známe pôvod jej názvu. Odhadovaný vek našej materskej galaxie je 13,2 miliárd rokov a je jednou z mnoha galaxií v doteraz poznanom vesmíre. Má priemer 100 tisíc svetelných rokov a hviezdy v nej obiehajú okolo stredu rýchlosťou stoviek kilometrov za sekundu. Odhaduje sa, že by sa v nej mohlo nachádzať okolo 200 miliárd hviezd. V jej strede sa nachádza supermasívna čierna diera Sagitarius A, ktorej prvej fotografia sa podarila vyhotoviť v apríli minulého roka. Je obkolesená diskom a obrovským množstvom plynu a prachu, nazývanom hviezdna hmlovina. Vznikajú z nej hviezdy prvej generácie, čo znamená, že v disku galaxie sa nachádzajú najmladšie hviezdy. V jadre galaxie je to iné. Nachádzajú sa v ňom najstaršie hviezdy, ktoré vznikli ešte v dobe počiatku našej galaxie. Nazývajú sa hviezdy druhej generácie a od mladších hviezd sa líšia aj zložením.

Čo sú galaxie - Andromeda
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/P. Barmby (Public Domain)

Aj galaxie sú však súčasťou niečoho väčšieho. Gravitačne sa priťahujú, čím vytvárajú skupiny a kopy galaxií. Rovnako ako jednotlivé galaxie, aj tie ponúkajú širokú škálu veľkostí. Skupiny obsahujú len niekoľko galaxií, avšak kopy niekoľko tisíc. Galaxie sa zväčšujú najmä zrážaním a teda splynutím s inými. Rovnaký osud čaká aj Mliečnu dráhu. O niekoľko miliárd rokov sa zrazí so susednou Andromedou a vznikne takzvaná Milkomeda.

Tak už viete čo sú galaxie? Dozvedeli ste sa niečo nové alebo ste už o všetkom vedeli?

Zdroj: space.com
Zdroj titulného obrázka: Pixabay/WikiImages

Ďalšie novinky

Populárne