Vedcom sa podarilo zachytiť proces, pri ktorom čierna diera pohltila hviezdu!

-

Novinky

Čierna diera pohltila hviezdu

Vedcom z Univerzity Cambridge sa podaril unikátny kúsok. Zachytili, ako supermasívna čierna diera pohltila hviezdu takzvanou špagetifikáciou. Snímky boli zhotovené teleskopmi VLT (Very Large Telescope) a NTT (New Technology Telescope) v Chile.

Nešťastný osud

Udalosť zvaná AT 2019qiz bola sledovaná 6 mesiacov na základe silného záblesku, ktorý zosilnel a po čase zmizol vo vzdialenosti 215 miliónov svetelných rokov od nás. Pozorovania prebiehali v ultrafialových, optických, röntgenových a rádiových vlnových dĺžkach. Vďaka tomuto komplexnému systému vedci mohli sledovať, ako hviezda prichádza o materiál a zanecháva za sebou niečo ako žiarivý chvost.

čierna diera pohltila hviezdu
Zdroj: videos.space.com

A práve takto prebieha proces špagetifikácie, respektíve natiahnutie objektu vplyvom silných slapových javov. Hviezda, podľa odhadov veľkosťou podobná Slnku, sa dostala do smrteľnej blízkosti k masívnej čiernej diere, ktorá na ňu okamžite začala gravitačne vplývať. Hoci to znie ako sci-fi, hviezda sa natiahla ako špageta, roztrhala na kusy a následne bola kompletne pohltená.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vedcom sa podarilo zhotoviť vôbec prvé snímky hviezdy aj s planétami!

Takýto osud čaká veľa hviezd v strede galaxie. Práve tam sa najčastejšie vyskytujú super masívne čierne diery. Napríklad stredom našej Mliečnej dráhy je Sagittarius A*, od Zeme vzdialený 25 tisíc svetelných rokov.

„Keď sa nešťastná hviezda zatúla príliš blízko k supermasívnej čiernej diere v strede galaxie, extrémne gravitačné pôsobenie rozdrví hviezdu na tenké prúdy materiálu,“ povedal Thomas Wevers, autor štúdie.

V minulosti bolo ťažké tieto udalosti vidieť, pretože čierna diera zožierajúca hviezdu má tendenciu z nej vystreľovať materiál, ktorý zvyčajne celú udalosť zakryje. Našťastie, AT 2019qiz bola pozorovaná len krátko potom, čo sa hviezda roztrhla na kúsky.

čierna diera pohltila hviezdu
Zdroj: sciencemag.org

Čierne diery nie sú až tak jedinečné

Silné slapové javy nie sú len fenoménom čiernych dier. Vytvárať ich môže každé teleso s veľkou gravitáciou. Aj planéty, a to dokonca v našej Slnečnej sústave. Príkladom je Jupiter a jeden z jeho mesiacov, Io. Ten je pri priblížení k svojej planéte jemne naťahovaný, čo vedie ku konštantnému zahrievaniu jadra a vulkanickej činnosti, ktorou sa Io koniec koncov aj vyznačuje.

Zdroj: space.com

Ďalšie novinky

Viac od autora