Vedci pravdepodobne našli najväčší kráter slnečnej sústavy

-

Novinky

Najväčší kráter slnečnej sústavy

Vedcom sa v novej štúdii možno podarilo nájsť najväčší kráter slnečnej sústavy, poukázal na to portál Sprout Wired. Zamerali sa na známu tmavú oblasť a takzvané brázdy a praskliny na mesiaci Ganymedes. Ak by sa naozaj jednalo o kráter spôsobený veľkým telesom, pokrýval by obrovskú časť jeho povrchu. Ganymedes je jeden z mnohých satelitov Jupitera a taktiež tým najväčším s rozmermi väčšími ako planéta Merkúr.

Môže za to obrovské teleso?

Ganymedes v minulosti pravdepodobne zasiahlo obrovské teleso, ktoré ovplyvnilo celý povrch mesiaca, a nielen jednu stranu, ako sme si predtým mysleli. Ako vysvetlil portál Space, Skupina výskumníkov študovala staré záznamy ešte z misií Galileo a Voyager z roku 1979, ktoré preleteli okolo Jupiteru a vyhotovili aj niekoľko snímok tmavej oblasti.

Pri štúdii sa prišlo na to, že brázdy pokrývajúce povrch Ganymeda sa rozprestierajú z jedného bodu. A to dokonca až na druhú stranu mesiaca. Tento fenomén je pripisovaný práve dopadu obrovského telesa, ktoré ovplyvnilo celý mesiac.

Podľa výpočtov išlo o asteroid s polomerom od 50 až do 150 kilometrov. Dopad bol tak silný, že po sebe všade zanechal praskliny, z ktorých sa geologickými procesmi neskôr stali spomínané brázdy.

V prípade, že sú výsledky modelov a názorov vedcov pravdivé, podarilo sa im identifikovať vôbec najväčší kráter slnečnej sústavy. Za ten bol doteraz považovaný kráter Valhalla na mesiaci Callisto (Jupiter) pýšiaci sa polomerom takmer 1900 kilometrov. Pre porovnanie, kráter na Ganymedovi má polomer 7800 kilometrov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Lávové tunely na Marse by mohli slúžiť ako ľudská základňa

Pomoc do budúcnosti

Vedci z Národnej Inštitúcie Technológie a Univerzity v Japonskom Kobe dúfajú, že im tento objav pomôže v chápaní správania Ganymeda a toho, ako na ňom vznikli brázdy a praskliny.

V súčasnosti sa už pracuje na misii JUICE, ktorá poputuje k Jupiteru v roku 2022 a dorazí o 7 rokov neskôr. Jej úlohou bude bližšie skúmanie mesiacov Europa, Callisto a Ganymedes, ktoré by mohli hostiť život. JUICE bude fungovať minimálne 3 roky.

Čo si o tom myslíte? Trafili vedci do čierneho?

Zdroje: space.com, sproutwired.com
Zdroj: Pixabay/8385

Ďalšie novinky

Populárne