sobota, 10 apríla, 2021

Brána do pekla: Najzáhadnejšie miesta na svete #3

-

Brána do pekla

V predošlých článkoch o najzáhadnejších miestach na svete sme si priblížili miesta, z ktorých naskakuje husia koža. Vznikli duchárskymi príbehmi a vraj v nich straší dodnes. Ale dnešné miesto vzniklo úplne inak. Nestraší v ňom, ale pri pohľade na ten výjav budete mať určite zimomriavky. A či budú nepríjemné, alebo skôr naopak, nechám na každom z vás.

Brána do pekla
Zdroj: hauntedattractiononline.com

Z nešťastnej náhody vznikla atrakcia sveta

-REKLAMA-

Kráter Darvaza, bežne nazývaný Brána do pekla, sa nachádza v púšti Karakum v Turkménsku. Vznikol v roku 1971 a to úplnou náhodou. V tomto roku tu objavili sovietski vedci zásoby zemného plynu a začali vŕtať. No natrafili na podzemnú jaskyňu, čo spôsobilo nešťastie. Vrtná veža sa prepadla pod zem a vznikol kráter. Problém bol v tom, že spod zeme začal unikať do vzduchu plyn. Vedci sa zľakli ekologického dopadu, a tak sa rozhodli plyn zapáliť, aby vyhorel. Podľa výpočtov mal horieť približne týždeň.

kráter
Zdroj: inverse.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovensko sa zapíše do histórie! Bude prvý človek na Marse Slovák?

Brána do pekla ako z filmu

-REKLAMA-

No z týždňa sa stal mesiac, z mesiaca rok a nakoniec tento kráter horí už 49 rokov. Pravdepodobne sa vedci prerátali vo výpočtoch zásob zemného plynu. A tak sa z nešťastnej náhody stala atrakcia, ktorá láka ľudí z celého sveta. Je to asi najväčšia atrakcia v Turkmenistane. No problém je len v tom, že sa nachádza uprostred púšte a hlavné mesto Ašchabad je vzdialené približne 270 km. Niekedy bola pri kráteri aj osada, ale ľudia sa museli vysťahovať, keďže to vraj nepôsobilo príjemne na turistov.

Takže teraz je cesta ku kráteru len dlhá, suchá a horúca pustatina, čo túto atrakciu nerobí až tak veľmi lákavou. Napriek tomu je dostatočne navštevovaná, ľudia sa pri nej fotia a pozerajú do jej hlbín, čo je však dosť nebezpečné, pretože kráter sa môže kedykoľvek zväčšiť a preniesť ľudí cez svoje brány priamo do pekla. To je však len výplod fantázie. Aj keď povedzme si rovno, ak by sme si mali predstaviť bránu do pekla, vyzerala by asi nejako takto. Veď nie pre nič za nič ju miestni a už aj ostatní ľudia volajú Brána do pekla.

brána do pekla v noci
Zdroj: vividscapes.com

Vedeli ste, že kráter Darvaza okrem ľudového rozprávania nájdete aj na Google Maps pod názvom Brána do pekla? 

Ak vás zaujímajú aj iné záhadné miesta, skúste si pozrieť aj môj predošlý článok o Ostrove bábik

Zdroje: pelipecky.sk, dobrodruh.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img