Blade Runner Universe #3: Čo bolo o 30 rokov neskôr?

-

Novinky

Blade Runner Universe #3: Universe pokračuje

Minulé desaťročie sa nieslo v znamení filmových prequelov a sequelov ku klasikám. Vznikli prequely k filmom Alien (1979) či The Thing (1982). Naopak pokračovania dostali veľké klasiky ako Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi (1983), Jumanji (1995), Jurassic Park III (2001), The Shining (1980), Terminator 2: Judgment Day (1991), Predator 2 (1990) či dokonca aj Trainspotting (1996). Bolo teda len otázkou času, kedy svoje pokračovanie dostane aj sci-fi klasika Blade Runner (1982). A práve o tom bude dnešný článok Blade Runner Universe #3!

V poslednom článku Blade Runner Universe sme si rozobrali udalosti, ktoré sa stali po prvom filme Blade Runner (1982), podané prostredníctvom krátkych short filmov. Samotného filmového pokračovania sme sa napokon dočkali v roku 2017. I keď plány na jeho zrealizovanie viseli vo vzduchu už od 90. rokov, trvalo filmárom celých 35 rokov natočiť pokračovanie.

Blade Runner Universe
Zdroj: thecouch.com

Ridley Scott zostúpil z režisérskej stoličky a na jeho miesto sa posadil kanadský režisér Denis Villeneuve (Arrival, Sicario). Hlavnými dvomi scenáristmi boli Hampton L. Fancher (spoluscenárista prvého Blade Runnera) a Michael Green (Logan, Alien: Covenant).

Do hlavnej úlohy Blade Runnera bol obsadený herecký obľúbenec Ryan Gosling (La La Land, The Notebook). Hlavnú ženskú postavu stvárnila vtedy menej známa Ana de Armas (Knives Out, No Time to Die) ako typ hologramovej partnerky. Do úlohy hlavného antagonistu bol obsadený oscarový herec Jared Leto (Requiem for a Dream, Dallas Buyers Club) ako Niander Wallace, CEO Wallace Corporation. Ako tomu už býva u sequelov zvykom, obsadený bol aj herec z prvého filmu – Harrison Ford (Indiana Jones, Star Wars) ako bývalý Blade Runner Rick Deckard. Natáčanie sa začalo v roku 2016 v Budapešti.

Blade Runner Universe
Zdroj: variety.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: 20 let filmové magie: Návrat do Bradavic

Blade Runner 2049

Ako už naznačuje názov článku, dej druhého filmu sa odohráva 30 rokov po udalostiach filmu Blade Runner (1982). Odporúča sa, aby ste si vy, diváci, pozreli aj tri krátke short filmy, ktoré sme rozoberali v minulom článku. Na tie bude totiž film odkazovať.

Wallace Corporation začala dodávať novú sériu replikantov Nexus-9 aj do obyčajných pracovných pozícií. Naším novým Blade Runnerom je replikant z tejto série, Officer K (Ryan Gosling). K je poslaný, aby zadržal starého replikanta zo série Nexus-8, Sappera Mortona. Pri jeho zlikvidovaní však K natrafí na pozostatky tela. Až pri analýze zisťuje, že ide o kosti, ktoré patrili neznámej replikantke. Dátum jej úmrtia sa však až veľmi zhoduje s tým, ktorý sa K zjavuje v jeho snoch a spomienkach. Pri svojom pátraní po pravde a totožnosti replikantky ho stopy zavedú až na miesto, ktoré by mal údajne obývať bývalý Blade Runner, Rick Deckard (Harrison Ford). Je vôbec možné, aby replikantky mohli porodiť a stvoriť tak život? A je K práve týmto narodeným dieťaťom?

Blade Runner Universe
Zdroj: twitter.com

Blade Runner 2049 sa bezpochyby zaradil nielen medzi najlepšie filmy roku 2017 a vôbec, ale aj medzi najlepšie pokračovania vôbec. Denis Villeneuve priniesol do Blade Runner Universe kúsok seba, pričom stále zostával verný prvému filmu, na ktorom vyrastal. Podobne ako pri prvom filme, aj u tohto musíme vyzdvihnúť najmä vizuály, hudbu, kameru a production design. Hovoriť o úžasných hereckých výkonoch sa patrí tiež, ale pri zostave ako je Gosling, Ford, de Armas, Leto apod. myslím, že netreba strácať veľa času.

Úspech filmu

Denis Villeneuve patrí medzi najlepších režisérov moderného Hollywoodu. Ako už ukázal vo svojich filmoch The Enemy (2013) či Prisoners (2013), Denis veľmi rád pracuje práve vizuálne. Veľakrát nechá diváka, nech informácie čerpá práve z obrazu než z dialógu. Blade Runner 2049 má síce skoro 3 hodiny, ale miestami nie je po rozhovoroch ani chýry, ani slychu. Denis je perfekcionista, čo dáva najavo svojimi symetrickými obrazmi a bohatou paletou farieb v tomto filme.

2049
Zdroj: lemonwire.com

Denisovi napomáha génius svojho oboru – kameraman Roger Deakins. Deakins pracoval na množstve filmov pre rôznych priekopníkov v oblasti réžie. Medzi najznámejšie môžeme zaradiť Fargo (1996), A Beautiful Mind (2001), Skyfall (2012), 1917 (2019) či The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007). Jeho prácu nielen s kamerou, ale najmä s prostredím, charaktermi a osvetlením si veľakrát všimla Akadémia filmových umení a vied. Na Oscara bol Deakins nominovaný hneď 15-krát. Oscara však vyhral len raz a to práve za Blade Runner 2049.

O hudbu sa tentokrát postarali Benjamin Wallfisch (It, Shazam!) a Hans Zimmer (The Dark Knight, Sherlock Holmes). Toto duo spolu vytvorilo úchvatný soundtrack plný emócií, hlbokých temných zvukov spojených s prvkami futurizmu a dystópie. Za soundtrack bol film nominovaný na cenu BAFTA, AFCA, ACCA a podobne.

Blade Runner 2049
Zdroj: twitter.com

Nemôžeme hovoriť o veľkofilme ako Blade Runner 2049, ak nespomenieme production design filmu. Podobne ako pri prvom filme, aj pri tomto je väčšina vecí v interiéri a exteriéri skutočná. Villeneuve chcel pre hercov navodiť pocit, že sa skutočne nachádzajú vo svete Blade Runnera a nielen medzi zelenými plátnami. Preto väčšina vecí, ako napríklad lietajúce auto Spinner, boli skutočne vytvorené.

Budovy L.A. boli zase postavené ako miniatúry, cez ktoré sa potom pohybovala kamera. CGI efekty boli teda využité len do pozadia a približne 70% filmu tvoria reálne zábery bez využitia akýchkoľvek efektov. Hlavným designerom filmu bol Dennis Gassner. Medzi jeho počiny patria filmy ako 1917 (2019), Skyfall (2012) či Truman Show (1998).

2049
Zdroj: buf.com

Odkaz Blade Runner 2049

Celkovo bol film nominovaný na 5 cien Oscarov. Konkrétne za najlepšiu kameru, najlepšie vizuálne efekty, najlepší strih zvuku, najlepšiu mixáž zvuku a za najlepší production design. Z týchto nominácií sa podarilo filmu vyhrať 2 – kamera a vizuálne efekty.

Blade Runner 2049 pokračuje v otázke: Čo to vlastne znamená byť človekom? Môžu byť človekom aj replikanti? Film ponúka dráždivé pohľady na život ľudí v budúcnosti, od ktorej možno nemáme až tak ďaleko. Svet zmenený vďaka zlyhaniu ekosystému, moderné technológie vládnu a pritom nie sú životy normálnych ľudí o nič moc zmenené.

Často sledujeme, ako v takomto svete ľudia sami stratili svoju ľudskosť. Provokatívne nám Villeneuve ukazuje stratu akýchkoľvek emócií alebo cudnosti práve tam, kde by ste ich čakali najviac. Je potom len prirodzené, že sa replikanti snažia ľudí napodobniť. Pretože ak zo sveta zmizne to všetko, čo ho robilo svetom, čo potom zostane? Len chlad technologického pokroku? Alebo ešte máme nádej?

Páčil sa vám článok Blade Runner Universe #3? Zaradili by ste film Blade Runner 2049 medzi najlepšie filmy súčasnosti? Pre ďalšie články z oblasti popkultúry nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: IMDb

Ďalšie novinky

Viac od autora