Baráž o ME 2021: Slovenskí futbalisti zdolali Írov po penaltách!

-

Baráž o ME 2021

Nahustený reprezentačný program neobišiel ani slovenských futbalistov. Po 2 zápasoch v Lige národov, odohrali „sokoli“ dôležitý semifinálový zápas proti írskym futbalistom o postup na ME vo futbale 2021. Zápas sa mal pôvodne odohrať už v marci. Kvôli opatreniam plynúcich z pandémie koronavírusu bol však barážový zápas odložený na októbrový termín. Do tímu Pavla Hapala pribudlo viacero dôležitých hráčov, no stojný pilier obrany Milian Škriniar si musel kvôli pozitívnemu testu nechať zájsť chúťky na reprezentačný futbal. Baráž o ME 2021 priniesla dôležité súboje o postup.

Negatívna bilancia zažehnaná

Ani v jednom z predchádzajúcich zápasov sa nám proti Írsku nepodarilo zaznamenať 3-bodový výsledok. Štvrtýkrát sa zápas skončil remízou a raz sa z víťazstva tešili hráči zo „zeleného ostrova. Pavel Hapal musel pred zápasom riešiť komplikácie. Celý tím SSC Neapol sa nachádza v karanténe a mužstvo v Bratislave nemohol posilniť Stanko Lobotka. Okrem neho si nezahral kvôli vyššie spomínaným problémom ani Milan Škriniar.

Zdroj: tasr.sk

Obrovské posily naopak posilnili stred poľa. Z Číny pricestoval najlepší strelec reprezentácie Marek Hamšík a zo zámorskej MLS Albert Rusnák. Vystužené záložné rady sa odzrkadlili aj na kvalite hry našich hráčov. Priestor v bráne dostal Marek Rodák chytajúci za prvoligový Fulham a nahradil tak Martina Dúbravku, ktorého trápia problémy s členkom.

Bezgólový zápas s infarktovým korením

V tak dôležitom zápase sa nedokázal očakávať bezhlavý futbal a oba tímy hrali zo zabezpečenej obrany a väčšinu času sa sústredili na defenzívu. Prvý polčas nepriniesol prakticky nič okrem dvoch obrovských šancí Ondreja Dudu, ktorý v zápase zastával miesto „falošnej 9“ ako netradičný hrotový útočník. Prítomnosť Mareka Hamšíka na ihrisku však bola zreteľná. Kontrola stredových línií a množstvo skvelých prihrávok uľahčovali prechod do útoku. Bohužiaľ, absencia klasického hrotového útočníka bola citeľná.

Druhé dejstvo prinieslo na obrazovky fanúšikov viac vzruchu. Obrovskú šancu spálil v 75. minúte striedajúci Haraslín. Brankár už bol prekonaný, ale jeho strelu na bránkovej čiare zachránil kapitán Duffy. Rovnaká situácia sa o niekoľko minút odohrala aj v našej šestnástke. Tentokrát na čiare zachránil po kombinácii írskych hráčov Juraj Kucka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Play-off hokejovej Tipos Extraligy: Získa Poprad vytúžený titul?

Penaltová lotéria s úspešným koncom

Zápas dospel až do predĺženia, v ktorom viacero hráčov mlelo z posledných síl. Najväčšiu šancu mali opäť Íri, ale pokus Browna opečiatkoval žrď rodákovej brány. Bezgólový stav vydržal až do rozhodnutia zo značky pokutového kopu. Až do 3. série premenili všetci hráči, no zlom prišiel z kopačky nešťastníka zápasu Browna.

V 4. sérii mohol o všetkom rozhodnúť Greguš a nevydarenou „panenkou“, ktorá nakoniec zaplachtila do brány, zvýšil šance slovenského tímu. Svojim počinom poslal pozdrav do Prahy, kde Antonín Panenka leží na lôžku v nemocnici. Doherty nasledujúcim pokusom po tvrdej strele do brvna takmer odstrelil bránu na Tehelnom poli a z postupu do finále baráže sa tešili naši futbalisti.

baráž o ME 2021
zdroj: sportky.zoznam.sk

Finále opäť proti Írom

Vo finálovom stretnutí sa Slováci stretnú 12. novembra so Severným Írskom. Časť Írska patriaca pod Veľkú Britániu zdolala taktiež po penaltovom rozstrele horkokrvnú Bosnu a Herzegovinu. Zápas sa odohrá v Belfaste na pôde súpera. Slovenských futbalistov medzitým čakajú 2 zápasy Ligy Národov proti Škótsku a Izraelu.

V ostatných zápasoch baráže porazili Gruzínci, pod velením Weissa st., Bielorusko 1:0. Ich súperom o postup bude Severné Macedónsko, ktoré zvíťazilo nad Kosovom 2:1 Maďari zvládli súboj v Bulharsku a po výhre 1:3 ich čakajú v novembri severania z Islandu, ktorí doma tesnou výhrou zdolali Rumunsko 2:1. Na šampionát sa nepozrie najväčšia hviezda nórskeho výberu Erling Haaland, pretože jeho tím nestačil na Srbov a po predlžení prehral 1:2. Srbov na domácej pôde čaká súboj so Škótskom, ktoré si v Glasgowe poradilo s Izraelom po penaltách.

Podarí sa slovenským futbalistom prebojovať na ME vo futbale 2021 a predstaviť sa po 5 rokoch na vrcholnom šampionáte?

Zdroj: uefa.com