Autobusová linka Bratislava – Hainburg začala opäť premávať s príchodom školského roka

Obľúbená linka začína opäť riadne premávať medzi Slovenskom a Rakúskom.

-

Novinky

Linka 901 (Bratislava – Hainburg) je späť

V prvý deň nového školského roka opäť začala premávať autobusová linka 901 z Bratislavy do rakúskeho Hainburg an der Donau. Po desaťmesačnej pauze je jej spustenie dobrou správou hlavne pre množstvo Slovákov žijúcich alebo pracujúcich v rakúskom pohraničí. Unikátne je, že na financovaní linky sa po dohode spolupodieľajú traja partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Hlavné mesto SR Bratislava a spolková krajina Dolné Rakúsko.

Linka 901 z Bratislavy odchádza spod Mosta SNP a do mesta Hainburg an der Donau jej trasa vedie rovnako ako v minulosti cez obec Wolfsthal. Spoje premávajú od pondelka do soboty prevažne v hodinovom intervale, v nedeľu každé dve hodiny. Bratislavská integrovaná doprava (BID) bude podrobne monitorovať záujem zo strany cestujúcich a spolu s partnermi prehodnotí možné doplnenie a zahustenie spojov.

„Záleží nám na zlepšovaní mobility a života v prihraničnom regióne. Každý jeden cestujúci v autobuse znamená o jedno auto menej na cestách. Preto podporujeme cestovanie verejnou dopravou aj za hranicami kraja. Pomôže to odľahčiť preťažené cesty a v neposlednom rade je to aj ekologickejšie. Preto som rád, že zmluva umožňuje župe objednávať prímestskú autobusovú dopravu aj v tzv. „záujmovom území kraja“, čiže aj za hranicami kraja či dokonca štátu,“ povedal predseda BSK Juraj Droba, a doplnil: “Na prevádzku sme našli aj partnerov. Rád by som sa im poďakoval za to, že s nami do toho išli. Rovnako máme záujem aj o obnovenie linky do Rajky, kde hľadáme partnera.“

Linka Bratislava Hainburg
Zdroj: IDS BK

Spojenie, ktoré malo tradíciu a opodstatnenie sa obnovilo aj zásluhou Hlavného mesta SR Bratislavy. Do rokovaní zapojilo spolkovú krajinu Dolné Rakúsko v rámci projektu s názvom „baum_cityregion“ (projekt Interreg VA SK-AT), čo je platforma spolupráce mesta Bratislava so spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Burgenlandsko. Nakoľko je v záujme susediacich krajín, aby prihraničná mobilita fungovala, po dohode Bratislava aj Dolné Rakúsko súhlasili so spolufinancovaním linky.

Dochádzanie, výlety či nákupy budú opäť dostupné

Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora hlavného mesta SR Bratislavy: „Veľmi ma teší, že sa pre prihraničnú dopravu medzi hlavným mestom a rakúskym okolím našlo riešenie a autobusovú linku sa vďaka spolupráci s partnermi podarilo obnoviť. Cezhraničnú linku tak budú môcť opäť využívať všetci, ktorí to dennodenne potrebujú, či už z dôvodov dochádzania za prácou či školou alebo vo voľnom čase, napríklad v rámci výletov a nákupov.“

Starosta obce Wolfsthal Gerhard Schödinger, a súčasne poslanec dolnorakúskeho krajinského parlamentu hodnotí: „Táto cezhraničná autobusová linka je pre náš región záchranou – veľmi vítam, že vzniklo spoločné riešenie pre obnovenie autobusového spojenia v prospech všetkých v prihraničnom regióne. Veľké poďakovanie patrí našim partnerom na Slovensku, spolkovej krajine Dolné Rakúsko a tímu z baum_cityregion.“

Linka Bratislava Hainburg
Zdroj: IDS BK

„Po prvýkrát existuje cezhraničná autobusová linka financovaná spoločne Rakúskom a Slovenskom. To by mohlo v budúcnosti slúžiť ako vzor pre iniciovanie ďalších cezhraničných prepojení. Zväz dopravcov Region-Východ je otvorený ďalšiemu prehlbovaniu spolupráce s partnermi v Bratislave.“ dodal Michael Reinbacher, z rakúskeho Zväzu dopravcov Region-Východ (VOR).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Yes Theory: Štvorica, ktorá sa nezastaví pred ničím!

Linka 901 (Bratislava – Hainburg) je súčasťou IDS BK

Linka do Hainburgu je súčasťou Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). „Rokovania o znovuobnovení linky 901 prebiehali za našej aktívnej účasti,“ povedal Matúš Kužel, generálny riaditeľ BID a pokračuje: „teší nás, že mesto aj župa prijímajú argumenty a odborné rady Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), ako organizátora IDS BK. Vďaka tomu môžeme integrovaný systém rozvíjať a skvalitňovať, a  prinášať čoraz lepšiu ponuku pre cestujúcich.

Pre rakúske prihraničie je v IDS BK vytvorená nová zóna 190. Nakoľko sa jedná o medzinárodnú linku, kde je možné len cezhraničné cestovanie, cestovné lístky sú v predaji v kombinácii novej zóny spolu s bratislavskými zónami (100 + 101 + 190).

Jednorazové lístky sú k dispozícii u vodiča autobusu alebo v aplikácii IDS BK. Električenku si cestujúci majú možnosť zakúpiť prostredníctvom aplikácie IDS BK alebo v pokladniach bratislavskej Autobusovej stanice NIVY.

Linka Bratislava Hainburg
Zdroj: IDS BK

“Spustenie našej novej medzinárodnej linky spájajúcej Bratislavu a Hainburg otvára ďalšiu kapitolu rozvíjania prímestskej autobusovej dopravy v regióne hlavného mesta Slovenska. Ambíciou spoločnosti ARRIVA je ponúkať ľuďom také dopravné služby, ktoré pružne reagujú na ich potreby pri zachovaní vysokej spoľahlivosti, bezpečnosti a komfortu. Len vtedy sa z vodičov áut stanú spokojní cestujúci verejnej dopravy,” povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

Všetky aktuálne informácie a cestovné poriadky nájdu cestujúci na webe idsbk.sk alebo na webe dopravcu. V prípade potreby odporúčame cestujúcim obrátiť sa na Infocentrum IDS BK e-mailom na adresu: info@idsbk.sk alebo telefonicky:  0948 102 102.

Ste radi, že sa vracia linka 901 na trase Bratislava – Hainburg? Využívali ste túto linku?

Zdroj: TS IDS BK – Eva Vozárová, hovorkyňa BID
Zdroj titulného obrázka: IDS BK

Ďalšie novinky

Populárne