AirCar: Slovenské lietajúce auto Štefana Kleina navštívilo Bratislavu!

-

Novinky

Slovenský unikát AirCar zavítal do Bratislavy

Aj my Slováci sa vo svete môžeme pýšiť jedinečnými projektami. Dôkazom toho je aj fascinujúce lietajúce auto AirCar z dielne profesora Štefana Kleina. To, čo kedysi bola len fantastická science-fiction predstava sa dnes už stáva realitou. Dostávame sa do bodu, ktorý nás ženie čoraz bližšie k tomu, aby sa lietajúce autá stali bežnými. Len včera totiž tento unikát dosiahol jeden veľmi kľúčový míľnik.

Významným momentom, o ktorom hovorím bol včerajší let z Nitry na bratislavské letisko M.R. Štefánika. Projekt AirCar sa môže pochváliť v poradí 142. úspešným pristátím 28. júna o 6:05 v Bratislave. Trasu z Nitry do Bratislavy táto lietajúca mašina zvládla za nádherných 25 minút čistého letu, pričom so všetkými úkonmi trval let len krásnych 35 minút. Svižným letom tak projekt zvládol bežnú cestu autom za polovicu. Tu však bizarný unikát nekončí.

Lietajúce auto potrebuje na svoju premenu len zanedbateľný čas v podobe približne 2,5 minúty. Je samozrejme možné, že v budúcnosti sa tento čas zmenší ešte o niekoľko sekúnd. Nielenže sme tú premenu mohli vidieť v praxi, ale okrem toho sa vozidlo po pristátí presunulo po diaľnici do centra Bratislavy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Akčné Gran Turismo pozýva do kín: Spoznáte vo filme Slovakia Ring?

Tvorca projektu Štefan Klein si ide za snom

„Profesor Štefan Klein je svetový líder vo vývoji užívateľsky príjemných lietajúcich áut.“ povedal Dr. Branko Sarh, Senior Technical Fellow pre Boeing Co. „Automatizovaná transformácia z cestného vozidla na lietadlo a späť, s výsuvnými krídlami a chvostovou časťou, nie je len výsledkom priekopníckeho nadšenia, inovatívneho ducha a odvahy, je produktom vynikajúceho inžinierstva a profesionálnych znalostí,“ dodal.

AirCar
Zdroj: autor článku

Prvý AirCar prototyp ponúka motor BMW s výkonom 160 koní. Dôležitým prvkom je samozrejme aj pevná vrtuľa a taktiež bezpečnostný systém v podobe vystreľovacieho padáku. Projekt absolvoval už viac ako 40 hodín testovacích letov. V rámci testov boli odskúšané aj ostré zatáčky, 45-stupňové náklony či taktiež testovania stability a manévrovateľnosti. Všetko predbehlo pod dohľadom Divízie civilného letectva Dopravného úradu Slovenskej republiky. AirCar Prototyp 1 si zalietal až vo výške 2500 metrov a dosiahol maximálnu cestovnú rýchlosť 190 km/h.

AirCar
Zdroj: autor článku

Zaujímavý je AirCar Prototyp 2, ktorý má už označenie ako predprodukčný model. Tento model bude vybavený motorom, ktorý ponúkne výkon až 224 kW, čo predstavuje 300 koní. Okrem toho získa certifikáciu lietadla EASA CS-23 spolu s povolením na cestnú prevádzku kategórie M1. V poradí druhý prototyp ponúkne už nastaviteľnú vrtuľu a podľa predpokladov dosiahne cestovnú rýchlosť300 km/h s doletom do 1000 km. Zároveň by som dodal, že lietajúce auto váži len 750 kg, čo je zhruba polovica klasického auta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovenskí hokejisti zabojujú o olympiádu: V Bratislave bez posíl z NHL!

Je toto začiatok novej éry?

„Tento let začína skutočnú éru duálnych vozidiel. Otvára novú kategóriu dopravy a vracia ľuďom slobodu, ktorá bola pôvodne pripisovaná automobilu.“ povedal Profesor Klein po tom, čo vystúpil z kokpitu AirCaru v Bratislave. „AirCar už nie je len potvrdením konceptu, letom vo výške 2500 metrov pri rýchlosti 190 kilometrov za hodinu mení vedeckú fantastiku na realitu.“ pridáva Anton Zajac, spoluzakladateľ spoločnosti Klein Vision.

Ako sme už mali príležitosť počuť na dnešnej tlačovej konferencii, ktorá sa odohrávala na pôde Vysokej školy výtvarných umení na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, vízia lídra projektu Štefana Kleina je naozaj bravúrna. Sám Klein uviedol, že jeho myšlienka a inšpirácia z veľkej mieri pramení v srdci francúzskych spisovateľov. Jeho inšpiráciou sú významné mená, a to Jules Verne a Antoine de Saint-Exupéry.

Zaujímavosťou projektu je jeho samotná vášeň. Všetko to začalo Kleinovou diplomovou prácou na VŠVU už pred viac ako 30 rokmi, v roku 1989. Nejde o žiaden megaprojekt, na ktorom by sa podieľali stovky ľudí, práve naopak, tím sa skladá dokopy zo siedmych ľudí, z ktorých je jeden samotný Štefan Klein a ďalší Anton Zajac, ktorý je investorom.

AirCar team
Tlačová konferencia Klein Vision | Zdroj: autor článku

Konkurencia o vybudovanie lietajúceho auta je obrovská, napriek tomu si náš slovenský unikát všímajú veľmi výrazne aj v zahraničí. Ako nám uviedol Anton Zajac, rozhovory dávali aj veľký zahraničným médiám ako sú DailyMail, The Engineer či dokonca BBC. Aj my sa tak môžeme pýšiť zaujímavým projektom.

Čo hovoríte na AirCar od Štefana Kleina vy? Myslíte si, že v budúcnosti sa takýto typ vozidla stane bežnou každodennou záležitosťou? 

Zdroje: TS Klein Vision, TB Klein Vision
Zdroj titulného obrázka: autor článku

Ďalšie novinky

Populárne