Sandman: Preludia a nokturna
Britský spisovateľ Neil Gaiman (American Gods, Batman) začal v roku 1988 písať pre Vertigo, oddelenie vydavateľstva DC Comics, komiksovú sériu The Sandman. Gaimanova 75-číselná séria vychádzala od roku 1988 do 1996, pričom neskôr vyšlo aj zopár samostatných príbehov. The Sandman patrí do dnešného dňa nielen medzi najúspešnejšie DC série, ale medzi najlepšie komiksové série vôbec. Dnes sa pozrieme na prvú knihu, Sandman: Preludia a nokturna, ktorá obsahuje čísla #1-#8. U nás vydalo celú sériu vydavateľstvo Crew.
Roderick Burgess je vodcom spolku mágov v Anglicku roku 1916. Spolu so svojimi nasledovníkmi sa chystajú pomocou mágie a rôznych artefaktov lapiť Smrť do pasce. Následne s ňou chcú uzavrieť dohodu: oslobodia ju výmenou za nesmrteľnosť. Plán však nevyjde a miesto Smrti chytia do pasce jej brata, Sna. Sen, prezývaný aj Morpheus alebo Sandman, je v Burgessovej pasci uväznený dlhých 70 rokov, počas ktorých postihli Zem spánkové choroby, Ríšu snov zastihli nepokoje a Sandmanov palác sa začal rozpadať.
Po jeho úniku sa Sandman rozhodol vypátrať 3 predmety, do ktorých vložil kúsok samého seba a boli mu odcudzené. Začína v Londýne, kde s pomocou exorcistu Johna Constantinea hľadá svoj mešec s pieskom. Následne sa dostáva do samotného Pekla k Luciferovi, aby bojoval s démonom o svoju helmu. Poslednou zastávkou je Gotham City. Sandmanov rubín sa nachádza vo vlastníctve istého Johna Dee, prezývaného aj Doctor Destiny. Aby však Sandman získal späť svoj posledný nástroj snov, musí s Johnom Dee zápasiť o všetko, čo je mu drahé – o jeho Ríšu snov.
Začiatok snovej ságy
„Neil Gaiman je jednoducho povedané pokladnicou príbehov a my môžeme hovoriť o šťastí, že ho máme, či už pôsobí v akomkoľvek médiu. Jeho plodnosť ruka v ruke s kvalitou jeho práce je úžasná a zároveň z nej ide trochu strach.“ – Stephen King
Preludia a nokturna sa do mojich rúk dostala dávno v roku 2015. Odvtedy som komiks prečítal dokopy približne 3 alebo 4-krát a vždy som dospel k rovnakému záveru: geniálne. Mnohí týmto slovom označujú celú sériu, na jej zhodnotenie je však ešte priskoro. To, čo robí prvú knihu tak úžasnou sú bezpochyby postavy, dej a ilustrácie. Pre mňa základné tri piliere, na ktorých by mal stáť každý správny komiks.
Možno to zo začiatku nebolo úplne jasné, ale i keď sa orientujeme vo svete DC, od Sandmana nečakajte žiadny klasický superhrdinský príbeh typu Superman, Teen Titans a podobne. Neil Gaiman pracoval skôr s témami, ktoré pár rokov pred ním začal spracovávať Alan Moore v sérii Swamp Thing. Moore ukazoval divákom rôzne stránky ľudského života – ako môže byť krásny, strašidelný, romantický alebo nespravodlivý. Pracoval s fantáziou, mýtmi, hororom a sci-fi motívmi. Gaiman sa vydal podobnou cestou a podľa jeho slov by bez Moorovho Swamp Thinga nikdy Sandman nevznikol.
Autori vládnu dielu
Sen je presne jedným z charakterov, vďaka ktorým funguje táto prvá kniha. Predstavujú sa nám totiž charaktery, ktoré Gaiman označil ako Endless (v preklade Veční). Sen, Smrť a v ďalších knihách aj Túžba, Osud a ďalší. Sledovanie príbehov, ktoré sa točia práve okolo takýchto entít, je priam fantastický koncept, ktorý autori zmajstrovali na jednotku. Spočiatku sa možno čitateľom Sandman môže pozdávať akosi odmeraný či nezaujatý, ale verte mi, že ide o jeden z najlepšie napísaných charakterov vôbec.
Gaiman mu dal presne toľko ľudských čŕt a chýb, aby z neho spravil pútavý charakter, ku ktorému sa čitatelia budú chcieť vrátiť. Hneď v tejto knihe sledujeme jednu z najmocnejších entít na dobrodružnej ceste za jej snovými nástrojmi. Tak ako Sandman, aj my spolu s ním zažívame všetky prekážky a nástrahy v jeho ceste. Gaiman ukazuje, že aj najmocnejšie bytosti vedia mať komplikácie ako aj my, ľudia.
O ilustrácie sa postarali Sam Keith (Lobo), Mike Dringeberg (Doom Patrol) a Malcolm Jones III (The Question), o farby zase Daniel Vozzo (Deadman). Bez týchto ľudí by bol Sandman len nápad a zrealizoval by sa len ťažko. Využívanie tmavých farieb, tieňov, hororových karikatúr, obrázky každodenného života – to priniesli spomenutí páni do Sandmana. Možno vám to neznie nijak lákavo, ale verte mi, že to stojí za to a celý vizuál knihy vás vtiahne na celú púť a nepustí až do konca.
Verdikt
O Preludii a nokturne by sa dalo rozprávať aj písať dlho. Predsa len už v ’88 išlo o prelom v komiksovej brandži. Nechcem sa tu však dostávať do detailov, pretože vždy je najlepšie si urobiť názor sám po prečítaní. Ja nemôžem nijak inak, len odporučiť tento úvodný počin v sandmanovskej ságe a chystať sa na ďalší komiksový diel.
9/10
Čítali ste komiks Sandman: Preludia a nokturna? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie z komiksového sveta nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!
Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com