Umenie zvládať emócie? Emocionálna inteligencia!
Pochopenie emócií = emocionálna inteligencia? Povedzme, ale je toho omnoho viac. To, ako narábame s emóciami, môže mať zásadný vplyv na náš úspech. Emocionálna inteligencia je v podstate spôsob, akým vnímame, chápeme, vyjadrujeme a riadime emócie. Prečo je to dôležité? Pretože čím viac budete rozumieť týmto svojim aspektom, tým lepšie bude naše duševné zdravie a sociálne správanie! Ak ťa zaujíma, či si emocionálne inteligentný, čítaj ďalej.
4 znaky, že si emocionálne inteligentný
1. Najprv rozmýšľaš, potom konáš – Ľudia, ktorým chýba emocionálna inteligencia, s väčšou pravdepodobnosťou iba reagujú, bez toho, aby si nechali čas na zváženie kladov a záporov a skutočné premyslenie vecí. Zatiaľ čo emocionálne inteligentní ľudia chápu rozdiel medzi dobrou a zlou reakciou na okolnosti. Emócie môžu obsahovať dôležité informácie, ktoré môžu byť užitočné pre osobné a spoločenské fungovanie – ale niekedy nás tieto emócie môžu premôcť a prinútiť nás konať tak, ako by sme nechceli.
2. Ťažké situácie vnímaš ako výzvu – Dokážeš v sebe rozpoznať negatívne emócie a zameriavaš sa na pozitíva a vytrvalosť? Je veľká pravdepodobnosť, že máš vysokú emocionálnu inteligenciu! Predstav si, že si stratil prácu. Emocionálne inteligentný človek môže vnímať svoje emócie ako podnet na konanie, aby sa vyrovnal s výzvami a ovládol svoje myšlienky a pocity. Ale niekto so slabými emočnými schopnosťami by si o sebe mohol myslieť, že sa už nikdy nedokáže zamestnať, čo by mohlo viesť napríklad k depresii.
3. Svoje emócie dokážeš ovládať – Ak si emocionálne inteligentný človek, je pravdepodobné, že keď nastane ťažká situácia, máš zručnosti potrebné na to, aby si svoje emócie mohol upraviť. Napríklad zatiaľ čo priemerná úroveň úzkosti môže zlepšiť výkon – zvýšením zamerania a motivácie – prílišná úzkosť môže zablokovať výsledky. Preto je dobré vedieť nájsť zlatú strednú cestu.
4. Dokážeš sa vžiť do kože druhých – Vieš pochopiť ostatných, podporiť a pomôcť im v ťažkých situáciách? Ak si schopný rozšíriť tieto zručnosti nad rámec svojho osobného fungovania, je to ďalší znak toho, že dokážeš ovládať svoje emócie – emocionálnu inteligenciu na vysokej úrovni.
Emócie a emocionálna inteligencia náš život vo veľkej miere ovplyvňujú
Emócie, pocity a potreba ich pochopenia – emocionálna inteligencia sa dennodenne objavuje v našich životoch. Keď sa pozeráte na vyjadrenia radosti, prekvapenia, hnevu a strachu, premýšľajte, ako si môžete tieto pocity uvedomiť vo svojom vlastnom živote a ako môžete pomocou emocionálnej inteligencie robiť lepšie rozhodnutia.
Radosť
Mega zaujímavý príklad je v práci. Šťastné pracovisko je síce produktívne pracovisko, ale aj radosť v práci môže spôsobiť problémy s produktivitou, ak neuplatňujeme určitú emočnú inteligenciu. Potrebujete dôkazy? Myslite na piatkové popoludnia po kancelárii. Takmer zázračne, o 15:00 ľudia začnú pracovať trochu pomalšie, idú sa porozprávať so svojimi spolupracovníkmi a kliknú na Facebook. Vo vnútri premýšľate o tom, čo chcete v ten večer robiť, o filmoch, ktoré by ste mohli vidieť, o priateľoch, o rodine. Všeobecne platí, že väčšina našich myslí nepracuje.
Prekvapenie
Predstavte si, že ste svedkami vážnej autonehody. Ako prekvapenie ovplyvní vaše správanie? Prekvapenie z tejto náhlej novej situácie výrazne ovplyvní vaše vnímanie, sústredenie, tlkot srdca. Čo keby ste hneď po tom, ako ste boli svedkami, mali absolvovať časovo obmedzený test z matematiky? Ako dobre očakávate, že sa budete sústrediť? Čo by ste mali na mysli?
Hnev
Hnev je veľmi silná emócia. Vyžaduje sa takmer svätý charakter, aby sme dokázali reagovať pokojne na hnev inej osoby, zvlášť keď sa jej hnev zdá neoprávnený a svojprávny. Ak je táto emócia prítomná na pracovisku alebo doma, môže to byť vyčerpávajúce. Ešte horšie je, ak ľudia v prostredí nemajú emocionálnu inteligenciu. Môže sa to ešte viac vymknúť spod kontroly, ak nevedia správne reagovať.
Strach
Nikdy pre mňa nebolo ťažšie sa sústrediť a byť produktívna, ako keď som sa na pracovisku stretla so strachom. (A presne naopak, energia na Plotpointe je mega príjemná a odráža sa to aj na našej práci!) Ešte horšie je, že emócia je nákazlivá. Paranoja vyplňuje väčšinu rozhovorov. Keby lídri vedeli zachytiť emócie, ktoré sú okolo nich vyjadrené, a zaviesť politiku na riešenie týchto problémov, mnoho talentovaných ľudí by možno zostalo.
Pochop svoje emócie – „Aký je TVOJ najobľúbenejší pocit?“
Na záver som sa na Instagrame opýtala „aký je tvoj najobľúbenejší pocit?“. Podľa môjho názoru by sme tento pocit mali vyhľadávať čo najčastejšie. Začni s jednoduchým pozorovaním samého seba, kedy zažívaš tento pocit najčastejšie, prečo sa ti tak páči, a ako by si ho dokázal zažívať častejšie. Postupne tak môžeš prejsť k tým menej príjemným, aby si dokázal pochopiť aj tie, a snažiť sa ich eliminovať. Hodím sem pár príkladov, z čoho majú ľudia najväčšiu radosť, je to inak skvelý typ aj na to, ako sa o človeku dozvieš viac, bez otázok „Čomu sa vlastne venuješ?“ alebo „Povieš nám niečo o sebe?“
„Keď vidím, že som niekomu vyčaril úsmev na tvári a má vďaka tomu lepší deň.“
„Keď dosiahnem to, čo chcem.“
„Ten prítomný moment, keď sa zastavíš a cítiš, že všetko je tak, ako má byť.“
„Štastie… ale to je klasik prvoplán… Najviac pocit z dobre odvedenej práce!“
„Zadosťučinenie, zážitok, poznanie, ísť do neznáma, adrenalín a láska… „
Pre zlepšenie emocionálnej inteligencie existuje veľmi veľa kurzov, seminárov, kníh. Ja osobne odporúčam túto knihu! Ak sa vnímaš ako osobnosť s vysokou emocionálnou inteligenciou, prosím, využi svoje schopnosti, vysvetli a motivuj aj ostatných. Ušetrí to totiž veľa stresu a nespokojnosti.
Dúfam, že sa vám článok páčil, dozvedeli ste sa niečo zaujímavé a vidíme sa pri ďalších!
Zdroje: balancedworklife.com, iflscience.com