6.deň ZOH 2022
6. deň ZOH 2022 sa so slovenskými reprezentantmi nemaznal. Do bojov vstúpili slovenskí hokejisti v zápase s Fínskom. Trojica slovenských lyžiarok sa pokúsila vylepšiť vystúpenie zo šprintu a na sánkarov čakala v ľadovom koryte štafetová derniéra. Pozrite sa spoločne s nami na najzaujímavejšie momenty z Pekingu.
Zjazdové lyžovanie (bez slovenskej účasti)
Atraktivita alpskej kombinácie v posledných rokoch výrazne klesla a v Pekingu sa mix zjazdu a slalomu predstaví poslednýkrát. Medzi mužmi sa na štart postavilo iba 27 pretekárov, ktorí chceli lyžiarskemu svetu predviesť svoje komplexné schopnosti. Po zjazdárskej časti sa na čele usadil Nór Kilde pred Kanaďanom Crawfordom.
Druhá polovica pretekov v alpskej kombinácii sedela viac technickým pretekárom. Točivé bránky v najlepšie zvládol Rakušan Johannes Strolz. 29-ročný lyžiar nadviazal na rodinnú tradíciu a pre svoju dynastiu vybojoval ďalší cenný kov. Striebro visí na krku Nóra Kildeho. O bronz sa postaral Crawford.
Bežecké lyžovanie – Alena Procházková, Barbora Klementová, Kristína Sivoková
Po katastrofálnom výsledku v šprinte sa trio slovenských bežkýň na lyžiach predstavilo na trati 10 km klasicky. Nabudené neúspechom sa zo všetkých síl snažili vylepšiť svoje umiestnenie. Najlepšie však skončila na 65. mieste Alena Procházková. Jej reprezentačná kolegyňa Barbora Klementová s tratou bojovala a na lepšie ako 77. miesto to nevyšlo. Kristína Sivoková bola 81.
Na popredných priečkach medzitým vrcholili boje o cenné kovy. Tesný súboj napokon najlepšie zvládla Therese Johaugová a po šprinte získala svoju druhú zlatú medailu v Pekingu. Druhá Kerttu Niskanenová zaostala za fenomenálnou Nórkou iba o štyri desatiny sekundy. Bronzovú medailu uchmatla Fínka Pärmäkoskiová s výraznejšou stratou pol minúty.
Krasokorčuľovanie (bez slovenskej účasti)
Súťaže v Capital Indoor Stadium pokračovali voľnými jazdami mužov. Najväčší favorit Yuzuru Hanyu skončil prekvapivo mez medaily. Zo zlatého úspechu sa tešil Američan Nathan Chen. Krajina „vychádzajúceho slnka“ napokon oslavovala striebornú a bronzovú medailu zásluhou Yuma Kagiyama a Shomi Una.
Akrobatické lyžovanie (bez slovenskej účasti)
V skokoch zmiešaných tímov sa predstavilo iba 5 krajín, z ktorých sa štyri predstavili vo finále. Americká trojica sa po prvých finálových jazdách umiestnila na druhom mieste, ale vo veľkom finále dokázali zámorskí akrobati predviesť lepšie skoky a najmä pri druhom od Christophera Lillisa sa bolo na čo pozerať. Jeho pokus ohodnotili rozhodcovia vysokou známkou 135. Najmä vďaka tomuto skoku získali Američania najcennejší kov. Na druhom mieste sa umiestnili domáci Číňania. Bronz brala Kanada.
Sánkovanie – slovenská štafeta
Záverečné vystúpenie slovenských sánkarov v National Sliding Centre iba podčiarklo doterajšie pôsobenie slovenských športovcov (okrem Petry Vlhovej) na zimných hrách. Katarína Šimoňáková a Jozef Ninis dokázali vytvoriť slušný náskok pred poľskou ekipou, ale dvojica Vaverčák/Zmij nezvládli poslednú zákrutu a do cieľa napokon nedošli. Slovenskú štafetu ako jedinú vo výsledkovej listine neklasifikovali.
Rolu najväčšieho favorita potvrdili opäť Nemci. Tí získali zlaté medaily vo všetkých sánkarskych pretekoch v Pekingu. Striebornú medailu si z ľadového koryta odniesli Rakúšania. Bronz putuje do Lotyšska.
Snoubording (bez slovenskej účasti)
Mladá americká lyžiarka Chloe Kimová získala svoju prvú zlatú medailu pred štyrmi rokmi v Pjongčangu ako 17-ročná. Dnes sa jej v Halfpipe podarilo olympijský titul obhájiť. O svojom víťazstve rozhodla už prvým skokom, ktorí rozhodcovia ohodnotili za 94. Prvú medailu pre účastníkov z Pyrenejského polostrova získala Španielka Castelletová. Tretie miesto obsadila Japonka Tomitová.
O olympijské medaily v snoubordingu sa bojovalo aj medzi mužmi. Snouboradcross je slovenským fanúšikom známy, pretože Radoslav Židek v ňom Turíne vybojoval prvú medailu pre Slovensko v ére samostatnosti. Najlepšie sa na snehu v Genting Snow Parku darilo Rakušanovi Haemmerlemu. Strieborné potešenie si vychutnal Kanaďan Grondlin. Z bronzu sa tešil Talian Visintin.
Rýchlokorčuľovanie (bez slovenskej účasti)
Legendárna česká rýchlokorčuliarka Martina Sábliková absolvovala pravdepodobne svoje posledné preteky pod piatimi kruhmi. Na 5000 m trati sa jej podarilo získať bronzovú medailu a celkovo sa tešil už zo svojho siedmeho cenného kovu v kariére. Víťazkou na 5000 m sa stala Holanďanka Irene Schoutenová, ktorá v Pekingu získala už druhú zlatú medailu. Výborne išla aj Kanaďanka Weidemannová. Javorová pretekárka odchádza so striebrom.
Ľadový hokej – (Slovensko – Fínsko)
Program druhého hracieho dňa mužského hokejového turnaja otvoril zápas medzi Švédskom a Lotyšskom. Švédski hokejisti nepricestovali do Pekingu s najsilnejšou zostavou a ich útok na medaily je nepravdepodobný. Úvodný zápas s Lotyšskom zvládli v pomere 3:2.
Do boja vstúpili aj slovenskí hokejisti. Zásluhou Slafkovského išli zverenca Craiga Ramsayho rýchlo do vedenia. 17-ročný útočník sa stal najmladším strelcom pod piatimi kruhmi od roku 1984. Fínom sa do konca prvej tretiny podarilo najmä kvôli slovenských chybám zápas otočiť a do šatne sa išlo za stavu 1:3. Druhá tretina pokračovala v nastolenom tempe. Slovenskí útočnici útočili, obrancovia robili chyby a Fíni dávali góly. Slafkovský sa dočkal aj druhého presného zásahu, ktorým znížil na 2:4. V poslednom dejstve sme opäť pykali za svoju nepresnosť na hokejkách a nedisciplinovanosť. Do turnaja sme vstúpili vysokou prehrou 2:6.
Prvé kolo základných skupín uzatvorili merania síl v skupine C. Európsky výber Kanady s mixom hráčov z nižších zámorských líg sa už v prvej tretine postaral proti Nemecku o trojgólový náskok. Nemcom sa podarilo v druhom dejstve znížiť, ale to bolo zo strany obhajcov strieborných medailí všetko. Kanada sa môže tešiť z víťazstva 5:1.
Premiéru na olympijskom ľade majú za sebou aj domáci „čínski“ hokejisti. Súperovi z USA odolávali premenovaní hráči iba v prvej tretine, po ktorej prehrávali 0:1. V nasledujúcich dvoch častiach spustila americká zostava gólovú kanonádu a outsidera z Číny deklasovala 8:0. Tromi gólmi a dvoma asistenciami sa prezentoval mladučký Sean Farrell.
6. deň ZOH 2022 – Medailová bilancia
Program Slovákov (11. február)
6. deň ZOH 2022 príliš veľa vody na slovenských mlynoch nenamútil. Už zajtra sa v druhom vystúpení pod piatimi kruhmi predstavia hokejisti proti ďalšiemu severskému súperovi zo Švédska. Rebeka Jančová a Petra Hromcová zabojujú v super-G, Petra Vlhová sa rozhodla šetriť na alpskú kombináciu. Do hry vstúpia taktiež Peter Mlynár a Ján Koristek v bežeckom lyžovaní a štvorica slovenských biatlonistiek Paulína Fialková, Ivona Fialková, Veronika Machyniaková a Henrieta Horvátová. absolvuje šprint.
Sledovali ste dianie šiesteho dňa olympijských hier? Podarí sa Slovákom priniesť z Pekingu ďalšiu medailu?
Zdroj: olympics.com
Zdroj/foto: iihf.com