MS v hokeji U20 odštartovali: Slováci na úvod zdolali Švajčiarov!

-

MS v hokeji U20 odštartovali

Fanúšikovia hokeja sa konečne dočkali aspoň jedného vrcholného šampionátu v tomto roku. Tradičné hokejové majstrovstvá sveta mladíkov do 20 rokov na prelome rokov odštartoval úvodný zápas medzi Slovenskom a Švajčiarskom. Všetky zápasy sa hrajú kvôli opatreniam v edmontonskej Rogers Place. Tvrdý bezgólový súboj nakoniec rozhodol jediný presný zásah z hokejok našich hráčov. MS v hokeji U20 odštartovali a najbližšie dva týždne budú spríjemnovať čas strávený v lockdowne.

Zápas brankárov rozhodol Faith

Papierovým favoritom pred zápasom Slovenska proti Švajčiarsku bol podľa bookmakerov náš súper. Zostava Švajčiarska však tento rok nedisponuje takou silou, ako to bolo pred rokom a výraznejšia hviezda sa v tíme Marca Bayera hľadá ťažko. Švajčiarsky tréner pred turnajom vyhlásil, že zápas so Slovenskom musí byť pre jeho hráčov povinnou jazdou.

Slovenskí mladí hokejisti ho však od začiatku prvej tretiny presviedčali o opaku. Po prvej obrovskej šanci súpera sme si skvelou hrou v útočnom pásme vybojovali niekoľko presiloviek, ktoré sme žiaľ v prvej tretine nedokázali využiť. Súpera sme však strelecky jasne prestrieľali a niekoľko pokusov Švajčiarov vyriešil pohotový Latkoczy. V druhej tretine sa hra vyrovnala a Švajčiari dostávali viac priestoru v obrannom pásme Slovákov. Všetky strely však skončili na brankároch bez gólového efektu.

Zlom prišiel necelých päť minút pred záverečnou sirénou. Po strele Mrázika sa k odrazenému puku dostal Faith a pohotovou strelou otvoril skóre zápasu. Naši hokejisti si v posledných minútach pokazili výborné čísla vylúčených hráčov a dvoma oslabeniami pripravili slovenským fanúšikom infarktové chvíle. Viacerými bravúrnymi zákrokmi sa predviedol brankár Latkoczy a pri poslednom zasiahol lapačkou na posledný možný moment, čím zabránil puku smerujúcemu do odkrytej brány. Slovenskí hokejisti si pripísali dôležité tri body a už 28. decembra o polnoci sa stretnú s najväčším favoritom turnaja – Kanadou.

Oslabení Nemci nestačili na Fínov

V našej skupine A pokračoval program zápasom medzi Nemeckom a Fínskom. Nemci do stretnutia nastúpili iba so 14 hráčmi kvôli viacerým nakazeným na koronavírus. V prvej tretine sa Fíni presadili dvakrát zásluhou Lundella a Ratyho  Aku. Druhá tretina bola o niečo vyrovnanejšia a gólovo bohatšia. V úvode sa gólovo presadil Pyyhtia, ale Nemci dvoma gólmi Dubeho a Stutzla znížili na 2:3. Fyzické sily však v závere tretiny oslabeným Nemcom chýbali a Fíni sa dokázali dvakrát presadiť. Na 2:4 upravoval Niemela, ktorého gólom v presilovke následoval Nikkanen. Nemci v tretej tretine už iba skorigovali stav stretnutia na konečných 3:5.

Rovnakým výsledkom skončil aj úvodný zápas skupiny B medzi Ruskom a USA. Odvekí rivali,nielen na športovom poli odohrali prvú tretinu patovým výsledkom 1:1. Za Rusov sa presadil Ponomaryov a v americkom drese si pripísal presný zásah York. V druhej tretine sa ruská „mašina“ rozbehla naplno a troma gólmi preklopila misky váh na svoju stranu. Postupne sa do streleckej listiny zapísali Bardakov, druhým gólom Ponomaryov a Safonov. V tretej tretine pokračovala gólová oslava. Američanom sa dvoma gólmi Farinacciho a Zegrasa podarilo znížiť na 3:4, ale do prázdnej brány upravil na konečných 3:5 Chinakhov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Skupiny Ligy majstrov vyžrebované: Róbert Mak v atraktívnej spoločnosti!

Českí hokejisti s vysokou prehrou proti Švédsku

Do turnaja vstúpili prvým zápasom aj hokejisti Česka. Zápas proti Švédom otvoril gólovo v presilovke Myšák. Radosť našich susedov netrvala dlho, pretože o niekoľko sekúnd na to Švédi odpovedali vyrovnávajúcim gólom Costmara. V druhej tretine prebrali Švédi opraty zápasu na svoju stranu. Najprv sa v presilovej hre presadil Sundsvik a o dve minúty na to v oslabení Heineman. Švédi pridali v druhej tretine ešte jeden gól. Na 4:1 zvýšil Niederbach. Posledná tretina zápasu pokračovala v rovnakom tempe a Švédi pridali ešte tri presné zásahy. Dve presilové hry využili Soderblom a Gunler. V hre so všetkými hráčmi pridal gól Bjerselius. Česi podľahli v úvodnom zápase Švédom 7:1.

Páčil sa vám výkon slovenských hokejistov v prvom zápase? Podarí sa im získať do tabuľky ešte nejaké body?

Zdroj: iihf.com