utorok, 29 septembra, 2020

Záhada asteroidu Bennu by mohla byť vyriešená!

-

Záhada asteroidu Bennu

Keď sonda OSIRIS-REx v roku 2018 dorazila k tajomnému asteroidu Bennu, vedci ešte netušili, že nájdu niečo, kvôli čomu tam ani neprišli. Na vyhotovených záberoch spozorovali okolo asteroidu pripomínajúceho diamant biele bodky, ktoré boli najprv považované za hviezdy, no neskôr sa ukázalo, že ide o materiál vyvrhovaný priamo z povrchu. Tieto častice obiehali Bennu v obrovskej rýchlosti a vedci si tento jav nevedeli vysvetliť. Záhada asteroidu Bennu je teraz však možno vyriešená.

Záhada asteroidu Bennu
Zdroj: jpl.nasa.gov

Ako je to možné?

Snímky z januára 2019 ukázali tisíce maličkých častíc, ktoré Bennu obiehali rýchlosťou 3 metre za sekundu. Najmenšia mala len 2,5 cm a najväčšia 10 cm. Po odlepení z povrchu sa dostali do obežnej dráhy alebo mimo gravitačného pôsobenia asteroidu. Vedcom sa podarilo sledovať už niekoľko vyvrhnutí, pričom každé sa odohralo na inom mieste povrchu.

-REKLAMA-

Výskumníci pracovali s niekoľkými možnosťami. Podľa štúdie, ktorú viedol vedúci vedecký pracovník Steve Chesley z laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii, za vyvrhovanie materiálu môže teplota. Tá na Bennu značne kolíše. Cez deň sú tam teploty vysoké a v noci zasa veľmi nízke. Pod vplyvom týchto zmien povrch praská, a tým pádom vyvrhuje malé časti, čo by mohlo vysvetľovať tento fenomén.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Systém Kepler-88 má exoplanétu 3x masívnejšiu ako Jupiter

Ďalšími vysvetleniami je, že za vyvrhovaním materiálu stoja pravidelné zrážky s inými objektami či voda, ktorá po zohriatí vytvorí tlak a ten následne po uvoľnení vyvrhne časti materiálu z povrchu. Na definitívnu odpoveď si každopádne ešte budeme musieť počkať do ďalších skúmaní.

Nevysvetliteľné správanie

To, čo vedcov zaskočilo možno ešte viac, je správanie samotných častíc. Na základe základných poznatkov by sa po vyvrhnutí mali stratiť z gravitačného pôsobenia alebo hneď dopadnúť späť na povrch Bennu. Nemali by ho však obiehať. A to ešte k tomu nevídaným spôsobom. Vyzerá to, akoby sa pri návrate dole od Bennu odrážali ako pingpongové loptičky.

Na to, aby výskumníci našli odpoveď použili počítačové simulácie. Vďaka ním prišli k záveru, že kusom z povrchu pomáha nečakaný pomocník – Slnko.
Ako sa jednotlivé častice vracajú, sila slnečného žiarenia a radiácie im dáva akúsi pohonnú silu. S jej pomocou zmenia smer a na povrch nedopadnú. Vrátia sa späť na obežnú dráhu, čo vytvára dojem, akoby sa častice odrážali. Priemerná veľkosť každej častice je totižto len niečo do pár centimetrov a každá z nich je teda veľmi ľahká.

Záhada asteroidu Bennu
Zdroj: metro.co.uk

Sonda OSIRIS-REx pristane na Bennu 20. októbra a odoberie vzorky z povrchu. Ak všetko pôjde podľa plánu, na Zem doletí v septembri 2023 a vedcom odovzdá vzorky na skúmanie.

Viac o misii OSIRIS-REx a taktiež o asteroide Bennu si môžete prečítať tu.

Zdroj: scitechdaily.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Twitch: Dosud největší český donate? Agraelus dostal sto tisíc korun!

Kdo je Agraelus? Agraelus je český streamer a Let's Player, který se zaměřuje na herní a zábavný obsah pro širokou paletu obecenstva. Jedná se o...

Aktuálne

Bude Tom Cruise nový Iron Man? Toto plánuje Marvel do budúcna!

Tom Cruise nový Iron Man? Šialenejšie novinky snáď ani nemohli prísť. Ale ešte predtým, než začnete písať negatívne komentáre, si určite prečítajte aspoň zopár týchto...

Mia Hrdlíková a Michaela Fandlová: AARON – Kapitola 22

KAPITOLA XXII Ráno sa nekonalo žiadne romantické prebudenie v Aaronovom objatí. A malo to jeden jediný dôvod. Druhá strana postele bola prázdna. Aaron tu nebol....
- Advertisement -