Vedcom sa po prvýkrát podarilo spozorovať svetlo prichádzajúce spoza čiernej diery!

-

Novinky

Svetlo spoza čiernej diery

Vedcom zo Stanfordskej Univerzity sa podaril veľký objav. Vôbec po prvýkrát v histórii spozorovali svetlo, ktorá prichádza spoza čiernej diery. Toto zistenie taktiež opäť dáva za pravdu Einsteinovi a jeho teórii relativity.

Menšie záblesky röntgenových lúčov

Einstenova všeobecná teória relativity hovorí o tom, že gravitácia súvisí s tým, ako hmota deformuje priestor a čas. Čím väčšia je hmotnosť objektu, tým je jeho gravitačná sila silnejšia. Nemecký génius tiež predpovedal schopnosť gravitácie čiernej diery ohnúť svetlo okolo nej. To sa po prvýkrát podarilo potvrdiť až teraz. Astronóm Dan Wilkins a jeho kolegovia sledovali röntgenové lúče vyvrhnuté supermasívnou čiernou dierou nachádzajúcou sa v centre galaxie – asi 800 miliónov svetelných rokov od Zeme.

svetlo spoza čiernej diery
Zdroj: edition.cnn.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Zajtra by mala helikoptéra Ingenuity na Marse vzlietnuť po prvýkrát!

Tieto jasné svetelné erupcie nie sú neobvyklé. Aj keď svetlo nemôže uniknúť z čiernej diery, obrovská gravitácia okolo nej môže materiál zahriať na milióny stupňov. To uvoľňuje rádiové vlny a röntgenové lúče. Niekedy sa tento prehriaty materiál vyhodí do vesmíru rýchlymi tryskami, vrátane röntgenového a gama žiarenia.

Wilkins si však všimol menšie záblesky röntgenových lúčov, ktoré sa objavili neskôr a mali rôzne farby a prichádzali z odvrátenej strany čiernej diery. To by sa nemalo diať, pretože svetlo, ktoré vnikne do čiernej diery, sa nikdy nedostane von, a tak by sme nemali vidieť nič, čo je za ňou.

Gravitácia ohýba priestor

Lenže tu do hry prichádza teória relativity. Dôvod, prečo svetlá vidíme, je ten, že pozorovaná čierna diera svojou mohutnou gravitáciou deformuje priestor, ohýba svetlo a krúti magnetické polia okolo seba. Svetlo prichádzajúce spoza sa teda ohýba okolo nej a my ho vidíme.

„Pred päťdesiatimi rokmi, keď astrofyzici začali špekulovať o tom, ako by sa magnetické pole mohlo správať v blízkosti čiernej diery, netušili, že jedného dňa budeme mať k dispozícii techniky, ktoré by sme to mohli priamo pozorovať a vidieť Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity v akcii,“ hovorí vo vyhlásení spoluautor štúdie, Roger Blandford.

svetlo spoza čiernej diery
Zdroj: aawsat.com

Einsteinova teória relativity sa potvrdila aj pri inom podobnom jave, zvláštnej obežnej dráhe hviezdy okolo čiernej diery.

Zdroj: edition.cnn.com
Zdroj titulného obrázka: popsci.com

Ďalšie novinky

Populárne