Spomeňte si na rytmus piesne Stayin‘ Alive a zachráňte život!
Na to, aby ste sa naučili kardiopulmonálnu resuscitáciu a prípadne zachránili život, potrebujete iba dve veci: ochotu tlačiť niekomu na hruď a poznať rytmus diskotékovej piesne od Bee Gees:„Stayin ‚Alive“.
Názov piesne „Stayin‘ Alive“ (Zostať nažive) je veľmi vhodná pre danú situáciu. Asi každý z nás laikov by sa zľakol, keby sa ocitne v situácii, v ktorej by mal podať prvú pomoc. Každý však túto pieseň niekedy v živote počul. Ľudia túto pieseň poznajú a mali by si ju uchovať v hlave.
Štúdia Univerzity v Illinois zistila, že disko hymna Stayin’ Alive je perfektným „soundtrackom“ ku kardiopulmonárnej resuscitácii (resuscitácia po zástave srdca, resp. zástave dychu). Rytmus tejto chronicky známej piesne britskej kapely má 103 úderov za minútu, čo sa veľmi približuje odporúčanej frekvencii: 100 úderov za minútu. Poskytuje ideálny rytmus, ktorý treba nasledovať pri kompresiách hrudníka ako súčasť resuscitácie u obete srdcového infarktu. Pri tomto tempe sa do mozgu dostane optimálne množstvo okysličenej krvi.
Každý laik môže zachrániť život
Kardiopulmonárna resuscitácia je technika na záchranu života, ktorá spočíva v samotnom stlačení hrudníka alebo pri záchrannom dýchaní z úst do úst. Používa sa v prípade núdze, ako je zástava srdca, pri ktorej sa človeku zastavil dych alebo tep. KPR môže strojnásobiť mieru prežitia, ale niektorí ľudia sa tejto pomoci zdráhajú, pretože si nie sú istí správnym rytmom pre kompresiu hrudníka. Výskum ukázal, že veľa ľudí robí kompresie hrudníka počas KPR príliš pomaly.

Dôležité sú dva kroky – okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby (na čísle 155 alebo 112) a vonkajšia masáž srdca, ktorá zabezpečí okysličovanie mozgu. Tlačiť treba v strede hrude do rytmu spomínanej piesne.
Pokiaľ neplánujete byť expertom na pokročilé záchrany života, nepotrebujete kurzy, ktoré zaberajú hodiny času, skúste si však uchovať v podvedomí túto pieseň, možno sa vám raz zíde. Laici potrebujú základy, a to zachráni životy.
Dozvedeli ste sa niečo nové alebo ste túto informáciu už vedeli?
Môj tip na článok.
Zdroje: dobrenoviny.sk, washingtonpost.com
Zdroj titulného obrázka: pexels.com