Boli nájdené ďalšie aktívne sopky na Venuši!

-

Novinky

Sopky na Venuši

Venušu máme zafixovanú ako pekelné dvojča Zeme, ktoré sa našej planéte momentálne podobá azda len veľkosťou. Namiesto vodných oceánov ju pokrýva láva nachádzajúca sa pod vrstvou hrubej, nedýchateľnej a horúcej atmosféry.

sopky na Venuši
Zdroj: satprwire.com

Do roku 2020 sme si mysleli, že ide o planétu, ktorá je v podstate nečinná. Všetko je však inak, pretože podľa najnovších štúdií sú sopky na Venuši aktívne. Znamená to, že Venuša je po Zemi len druhou planétou slnečnej sústavy, o ktorej vieme, že je geologicky aktívna.

Aktívna sopečná aktivia

Povrch Venuše je tvorený prevažne rovinatou plochou, ktorú pokrýva niekoľko tisíc sopiek. Najväčšie z nich sa ťahajú do šírky 240 kilometrov, pričom kanály vytvorené lávou dosahujú úctyhodnú dĺžku 5000 kilometrov. To, že sopky na Venuši sú aktívne, sa predpokladalo už nejaký čas, no len nedávno sa vedcom podarilo nájsť priamy dôkaz.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  O 4 roky sa má začať stavať vesmírna stanica, ktorá pojme až 400 ľudí

Identifikovali až 37 sopečných štruktúr, ktoré sú čerstvé, a teda museli vzniknúť v blízkej dobe. Konkrétne sa jedná o kruhovité vulkanické objekty, resp. koróny vznikajúce pri procese, keď horúci materiál vo vnútri planéty stúpa cez plášť a kôru až na povrch. Tento fenomén je úplne vzácny, keďže sa na Zemi nenachádza.

Toto je po prvýkrát, čo dokážeme ukázať na určité objekty a povedať „pozrite sa, to nie je staroveká sopka, ale sopka, ktorá je stále aktívna, možno spiaca, ale nie vyhasnutá“, dodal geológ Laurent Montési.

Vedci sa domnievajú, že koróny boli aktívne ešte maximálne pred 2 miliónmi rokmi, čo je z vesmírneho hľadiska v podstate akoby nedávno. Toto zistenie dokazuje geologickú aktivitu na Venuši. Neplatí to napríklad pre Mars, ktorý nie je úplne „mŕtvy“, no doposiaľ ukázal len malé záblesky geologickej aktivity. Vedci skúmali už 133 korón, z ktorých bolo potvrdených ako aktívnych spomínaných 37. Tou najväčšou je Artemis s priemerom 2100 kilometrov.

sopky na Venuši
Zdroj: newscientist.com

Nehostinná planéta

Venuša je nehostinné miesto pre formu života, aký poznáme. Silný skleníkový efekt spôsobuje, že priemerná teplota na povrchu je až 460 °C, čo je dosť na topenie olova. Hoci Venuša dnes vyzerá úplne inak ako Zem, dá sa považovať za našu dvojičku. S najväčšou pravdepodobnosťou je totiž obrazom budúcnosti našej planéty.

Zdroje: space.com, theguardian.com

Ďalšie novinky

Populárne