streda, 25 novembra, 2020

Vedcom sa podarilo zhotoviť vôbec prvé snímky hviezdy aj s planétami!

-

Snímky hviezdy aj s planétami

Po najdetailnejších záberoch hviezdy inej ako Slnko astronómia urobila ďalší významný krok vpred. Vedcom sa tentokrát vďaka Veľmi veľkému teleskopu (VLT) v Čile podarilo zhotoviť vôbec prvé snímky hviezdy aj s planétami, ktorá je podobná Slnku.

 snímky hviezdy aj s planétami
Zdroj: iflscience.com

Dôležitý objav

Ide o hviezdu zvanú TYC 8998-760-1, ktorá je podobná Slnku, no je oveľa mladšia. Jej vek sa odhaduje na 17 miliónov rokov, čo je v porovnaní s vekom Slnka 4,6 miliárd rokov veľký rozdiel. Nachádza sa vo vzdialenosti 300 svetelných rokov od Zeme. 2 objavené planéty b a c obiehajúce okolo nej sú pravdepodobné obrovské plynné obry – 16 a 6-krát masívnejšie ako Jupiter, ktoré hviezdu obiehajú vo veľkej vzdialenosti 160, respektíve 320 AU (1 AU sa rovná vzdialenosti Zeme od Slnka). Celkovo podľa skupiny vedcov ide o hviezdny systém veľmi podobný tomu nášmu pred niekoľkými miliardami rokov.

,,Náš tím bol schopný vyhotoviť snímku dvoch plynných obrov, ktorí obiehajú mladú a podobnú hviezdu tej našej,“ vysvetlila Maddalena Reggiani, výskumníčka z KU Leuven.

-REKLAMA-

Je nejasné, či boli obri stvorení tak ďaleko od svojej hviezdy alebo tam boli vytlačení. Tento jav bude predmetom skúmania, keďže napríklad Jupiter bol stvorený v blízkosti Slnka a časom cestoval von až do svojej terajšej pozície 5. najbližšej planéty od našej hviezdy.

 snímky hviezdy aj s planétami
Zdroj: eso.org

Ďalšou záhadou systému TYC 8998-760-1 ostáva to, či majú nájdené planéty nejakú spoločnosť. Na to by sa v budúcnosti mal zamerať Extrémne veľký teleskop (ELT), ktorý bude schopný zachytiť aj menšie exoplanéty pri vzdialených hviezdach. Prípadné nájdenie kamenných svetov v systéme TYC 8998-760-1 nám môže pomôcť v chápaní ranných štádií našej slnečnej sústavy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prežije naša slnečná sústava smrť Slnka?

Detekovanie podobného javu je zložitý proces

Astronómovia predtým vytvorili snímky 2 planét pri vzdialenej hviezde, no doteraz to nikdy nebola hviezda podobná našej. Napríklad v roku 2018 bola systémom SPHERE prvýkrát detekovaná rodiaca sa planéta. Svety v týchto mladých systémoch sú všeobecne ľahšie detekovateľné, nakoľko sú horúcejšie a v infračervenom svetle teda žiarivejšie.

Zdroj: space.com, eso.org

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Rozhovor: Kanaďanka Hailey žijúca na Slovensku! Aké sú jej dojmy?

Rozhovor: Kanaďanka Hailey žijúca na Slovensku! Dnes by som vám VEĽMI RADA predstavila Hailey, Kanaďanka žijúca na Slovensku. Musím sa priznať, že má moje obrovské...

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Aktuálne

Zomrel Diego Maradona: Futbalový boh, ktorý sa neštítil hanby!

Zomrel Diego Maradona Futbal. Hra, ktorá definovala mnoho generácií mladých ľudí po celom svete. Práve kvôli tomuto športu sa spojilo mnoho dlhoročných nepriateľov a taktiež...

Grammy Awards 2021: The Weeknd bez jedinej nominácie!

Grammy Awards 2021: The Weeknd si pravdepodobne neodnesie nič! V hudobnom svete sa schyľuje k odovzdávaniu najprestížnejších hudobných ocenení Grammy Awards 2021, ktoré sa opäť...
- Advertisement -