Slovenskí hokejisti porazili Lotyšsko a skončili tretí v skupine!

-

Slovenskí hokejisti porazili Lotyšsko

Slovenskí hokejisti porazili Lotyšsko v poslednom zápase pred vyraďovacou časťou. Zápas sa začal rovnako ako tie predošlé, náš tím nezmenil svoju tvár a aj naďalej hral veľmi ofenzívny hokej. Craig Ramsay sa rozhodol spraviť pred posledným zápasom niekoľko zmien v zostave. Do prvého útoku sa namiesto Jurča vyšvihol Takáč. Jurčo zakotvil v druhej formácii. Do zostavy sa nezmestil Adrián Holešínsky a vrátil Marko Daňo. Šimon Nemec do zápasu vstupoval ako siedmy obranca.

Zdroj: iihf.com

Prvú obrovskú šancu mal Samuel Takáč, keď ani na dvakrát z blízkosti neprekonal Kalninša. Lotyši v prvej polovici úvodnej časti v podstate nehrozili. Potrestať ich chybné striedanie mohol Marek Hrivík, no to, čo nevyšlo jemu, v zápätí vyšlo Martinovi Marinčinovi. Obranca Třinca nahodil puk od modrej čiary na bránu a ten zapadol za Lotyšského brankára. Konečne sme teda našli aj iného strelca ako Juraja Slafkovského. Obraz hry sa nezmenil, avšak Lotyši sa dokázali rýchlo otriasť. Ronalds Keninš sa z nenazdajky ocitol medzi kruhmi a rýchlou strelou k pravej tyči vyrovnal na 1:1.

Prvá formácia to konečne prelomila

Patrik Rybár rovnakému hráčovi čelil aj v úvodných sekundách druhej tretiny, no tu už Keninš také šťastie nemal. Na druhej strane sa do šance dostali Hrivík či Pospíšil. Čakali sme na to, kým sa naša prvá formácia prebudí a zlomí prekliatie. A aj sa stalo, v 26. minúte ušla Lotyšom dvojica Marek HrivíkPeter Cehlárik a druhý menovaný sám pred brankárom nezaváhal.

Tento dôležitý gól bol správnym vetrom do plachiet nášho tímu. Niekoľko minút po Cehlárikovi udrel náš zázrak a najlepší strelec, Juraj Slafkovský, ktorý je mimochodom spolu so Švédom Wallmarkom najlepším strelcom celého turnaja. Nakorčuľoval do palebnej pozície a nekompromisne pridal svoj štvrtý olympijský gól. V polovici zápasu sme vyhrávali 3:1 a zápas bol v našich rukách. Naďalej sme Lotyšov vysoko napádali a vytvárali si viac šancí ako súper.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Spoznaj zimné Slovensko - Tomášovský výhľad v Slovenskom raji!

Upokojujúci gól Zuzina

Tretia tretina sa však nezačala podľa predstáv. Prakticky z ničoho sa dokázal presadiť Miks Indrašis, keď tečoval nahodenie od modrej. V ďalších minútach sme dokázali prečkať  vylúčenie Cehlárika, čo sa ukázalo ako možno kľúčový moment zápasu. Lotyši mohli po znížení hneď zmazať manko z prvých dvoch tretín.

V 50. minúte sa peknou akciou blysol Miloš Kelemen. Naservíroval puk pred Kalninša, kde si ho našiel Peter Zuzin a strelou z prvej skóroval na 4:2. Stav zápasu na 5:2 stanovil výstavným „vinklom“  Tomáš Jurčo gólom do prázdnej bránky pol sekundy pred koncom.

Výkon nášho mužstva potešil asistenta trénera Andreja Podkonického: „Dnes ma potešil celý tím. Bol to tímový výkon. Aj stretnutia predtým, môže si hovoriť kto chce čo chce, len sme nedávali góly. Sme radi, že chlapci pokračujú v našej hre, keď pôjdeme tomu naproti, výsledok sa dostaví.“ povedal Podkonický pre RTVS po zápase.

Slovenský hokejisti teda skončia na treťom mieste skupiny. Ich osemfinálový súper bude jasný po konci skupinovej časti celého turnaja.

Zdroj: flashscore.com

Zdroj titulného obrázka: iihf.com