Inšpiratívny rozhovor: Skaja
Tanec a kultúra na Slovensku? Ako funguje, aké je živiť sa kreativitou a tancom? Toto a aj omnoho viac sa dočítaš v článku!
Ahoj, Skaja! Môžeš nám povedať svoj príbeh? Čím sa živíš?
Hello, hello! Môj príbeh by som rozdelila na dve etapy. Jedna je, kedy mi ľudia vraveli iba rodným menom Kristína (Kika) a druhá je, keď mi prischla prezývka Skaja a ja som pomaly dospela do štádia, kedy som začala fungovať na báze veľmi voľného, no zároveň aj veľmi prácneho životného štýlu. Počas tejto transformácie sa stále snažím byť niekde v strede medzi týmito obdobiami. Nemôžem povedať, že sa živím konkrétne iba tancom. Riešim aj iné ako tanečné záležitosti. Nie je to len vystupovanie, ale je to aj vedenie lekcií (skupinových alebo individuálnych), workshopy, točenie videí, organizácia akcií, spolustarostlivosť o tanečnú školu Neytiri a s tým spojené aj administratívne/ekonomické záležitosti, tvorba merchov, čiže zabŕdam aj do grafiky a často vytváram texty na weby a spolupodieľam sa na tvorbe skvelej platformy Tanečná scéna. Zároveň aj tanečný obsah pre Red Bull bola jednou z foriem, ktorou som sa živila.
Je to organické a nestabilné, no vždy sa rada pripojím do kreatívnych procesov, ktoré ma v prvom rade bavia a v druhom živia. Nemám paniku z toho, že sa raz zamestnám v inom odvetví a toto všetko ostane ako moje hobby!
Tanec a kultúra sú zaujímavé odvetvia. Aké vzdelanie alebo zručnosti sú potrebné na vykonávanie tejto práce?
Haha, všetky zručnosti. Niekedy mám pocit, že sa vnútorne roztrhám a že mi občas chýba nejaká maličkosť alebo „veličkosť“, ktorú si musím doštudovať alebo sa o tom poradiť, aby som eliminovala chyby, ktoré môžu nastať. Nemyslím si, že je to zákonite o vzdelaní, no vzdelanie považujem za dôležité. Nemusí to byť o vysokej škole, ale aj o kurzoch, školeniach, prednáškach, či samo štúdiu a kvalitnom „špongiovaní“ (takto nazývam nasávanie informácií).
„Častokrát je to v mojom okolí o šikovnosti a o tom byť namotivovaný a ostať kreatívcom pri úspechu aj neúspechu.“
Treba rozlišovať, ako vás vedie inštinkt, premýšľať o tom, čo je aktuálne, aký je dopyt po vašom nápade, či už ho niekto zrealizoval a ak áno, ako to urobiť tak, aby to vypálilo dobre. Komunikácia je kľúč. Na kvalitnú komunikáciu nedám dopustiť. Milujem komunikáciu, pretože otvára dvere a prináša riešenia, buduje. Ak je niekto zručný v komunikácii (verbálnej/neverbálnej/naživo/online), má u mňa plus, hahah. Zároveň je na rovnakej úrovni aj schopnosť byť ticho a pracovať v tichu.
Čo sa ti na tejto práci páči najviac? Čo je podľa teba najdôležitejšie?
Najviac obľubujem proces. Keď všetko ešte len vzniká, plánuje sa, premýšľa sa o nápade a prináša kopec roboty, ktorý pred finišom musíme urobiť. Mám rada napätie, ktoré to v mojom živote udržiava a tiež mám rada pocit dobre odvedenej práce a po uskutočnení si rada sadnem za to, čo vie byť do budúcna lepšie, celé to zhodnotiť, rozdať zásluhy. Snažím sa emócie udržať na uzde, ale tiež ich rada uvoľním a teším sa, keď takto vybuchnú. Aj to sa mi páči. Za najdôležitejšiu považujem stratégiu a dôvod, prečo niečo urobiť, mať dobrý tím a plán. Hlavne, aby sranda bola, hah.
Ktorí choreografi/tanečníci ťa inšpirujú najviac?
Je klišé, keď poviem, že všetci? Buď vďaka nim uvidím smer, ktorý ma baví alebo spoznám smer, ktorým nechcem ísť. Mám rada tvorcov, pracantov, choreografov, freestylerov v mojom okolí. Sú to osobnosti, ktoré rada sledujem. V dnešnej dobe máme možnosť sledovať množstvo ľudí z celého sveta a ja si rada pozriem dielo každého z nich.
Čo je najnáročnejšie na tom, čo robíš?
Ostať sám sebou, neprísť o hlavu, nezabiť, hahaha.
Aká je posledná umelecká výstava, koncert alebo vystúpenie, na ktorom si bola?
Nedávno sme navštívili krásnu Zoya galériu v Bratislave kvôli jednému tanečnému videoprojektu, ktorý sme vymysleli a vypustíme von v januári 2021. Asi mesiac predtým som zbehla na výstavu, tiež v Bratislave. Nie som pravidelný návštevník. Keď sú a je čas, tak to využijem. Myslím, že posledné vystúpenie bolo so speváčkou Simou v Nitre. Robili sme s ňou podarené turné a toto bola jedna zo zastávok. Potom už sme prešli na svet online.
Čo tanec a kultúra na Slovensku?
Dobre. Nechcem byť v pozícií človeka, ktorý to hodnotí.
„Tanec a kultúra tu sú, fungujú zo všetkých síl – ako sa len dá – a je to prostredie plné aktívnych ľudí. Nezaháľame, spájame, hľadáme, prejavujeme a tvoríme. Ďakujem, záleží nám na tom!“
Aká je častá mylná predstava ľudí o tom, čo robíš?
Je ich viac. Napríklad, že z tanca nemôžeš mať svalovicu alebo prečo platiť za 3 minúty vystúpenia takú sumu. Tu by som rada vysvetlila, že keď ľudia vidia 3 minúty, predchádzajú tomu tréningy, platba priestoru, kostýmy a mnoho investovaného času, schopnosť organizácie, cestovné náklady, atď. Niekedy sa stretnem s tým, že si ľudia myslia, že mám „život gombička“, tak som rada, že to tak pôsobí, haha.
Aké sú tvoje sny/ciele do budúcna?
Aby ma nič nebolelo, vyhýbať sa toxickým veciam a nemyslieť za každú cenu na budúcnosť!
Mala si niekedy breakdown? Že si si myslela, že to asi nie je to, čo chceš robiť?
A nie raz. Niekedy je ten tlak natoľko silný, že už prepadám tomu, že to nechcem robiť. Netvrdím, že si ten tlak sama netvorím, hah. Niekedy sa pristihnem pri tom ako samú seba v hlave znehodnocujem a pritakávam si, aká som neschopáčka. Potom sa dobre rozrevem a našťastie mi vždy niekto z môjho okolia pomôže – či už vedome alebo nevedome a idem ďalej – buď tou istou cestou, alebo si nájdem inú.
Čo by si poradila niekomu, kto uvažuje o tejto kariére? Tanec a kultúra, umenie, kreativita..
Asi nech prestane uvažovať. Ale nie… haha. Moja rada nemusí byť dobrá, je to individuálne. Niekomu sa zadarí, niekomu nie. Aha – tak tým pádom moja rada je: Treba počítať so všetkým!
Dúfame, že sme ti otvorili dvere nových názorov a myšlienok. Ďakujem Skajka, držím palce v živote! Ak sa ti rozhovor páčil, určite nevynechaj ani tento s Jeenie Weenie!
Zdroj titulného obrázka: autorka článku