RECENZIA: Peacemaker – DC odštartovalo rok skvelým seriálom!

-

Novinky

Peacemaker – recenzia

Peacemaker je prvým seriálom odohrávajúcim sa v tzv. DC Extended Universe, kam sa zaraďujú filmy ako Man of Steel (2013), Zack Snyder’s Justice League (2021) či Wonder Woman (2017). Seriál nadväzuje na postavu Christophera Smitha/Peacemakera (John Cena) z filmu The Suicide Squad (2021). Hlavným tvorcom je James Gunn (Guardians of the Galaxy), ktorý napísal všetkých 8 epizód a režíroval päť z nich. Peacemaker mal premiéru na platforme HBO Max 13. januára 2022. Toto je recenzia na seriál Peacemaker.

Po tom, ako prežil misiu na ostrove Corto Maltese, je Christopher Smith prepustený z nemocnice, ale jeho služby sú opäť vyžadované vládnou organizáciou A.R.G.U.S. pod vedením Amandy Waller (Viola Davis). Smitha kontaktujú agenti Emilia Harcourt (Jennifer Holland) a John Economos (Steve Agee), aby na čele s bývalým žoldnierom Clemsonom Murnom (Chukwudi Iwuji) tajne zneškodnili ľudí označených krycím menom „butterflies„. Dynamiku v tíme však rozprúdi nováčik Leota Adebayo (Danielle Brooks), ktorá sa do špecializovaného utajeného tímu dostala až moc ľahko a rýchlo. Pridajte sociopatického antihrdinu známeho ako Vigilante (Freddie Stroma) a Smithovho rasistického otca Augusta (Robert Patrick), a máte zaručenú skupinu postáv, ktoré vás budú sprevádzať naprieč celým seriálom.

Peacemaker
Zdroj: twitter.com

Prekvapenie roku

Celkové ohlásenie seriálu prišlo mnohým fanúšikom DC ako veľké prekvapenie. Predsa len v dobe ohlásenia nemal ešte premiéru ani Gunnov The Suicide Squad, v ktorom sa mala postava Peacemakera prvýkrát objaviť. Čiže fakt, že jeho postava dostala hneď aj svoj spin-off seriál bolo pomerne nevšedné, ale zato sme aspoň všetci zostali zvedaví. Prvé trailery na seriál ma však osobne nijak nenadchli. Prišli mi (okrem hudby) ničím výrazné, s fádnymi vtipnými momentmi a nejasným smerom, ktorým sa chce príbeh uberať.

Peacemaker
Zdroj: rollingstone.com

Napokon však trailery spravili správny krok, pretože i keď moc nenavnadili, zachovali si veľa tajomstiev seriálu pre seba. A z toho v konečnom dôsledku seriál len profitoval, pretože priniesol veľa zaujímavých aspektov, ktoré som nečakal. Medzi najväčšie plusy seriálu patrí isto fakt, že si je seriál vedomý sám seba. James Gunn nám predkladá príbeh vo svete superhrdinov, kde postavy dobre vedia, v ako čudnom svete to vlastne žijú. Nebojí sa poukázať na rôzne nelogickosti, zvláštnosti či celú absurditu situácie, ktorú seriál rieši. Postavy ako Peacemaker, Vigilante či Judomaster patria medzi jasne vyčnievajúce postavy, ktoré na seba upozorňujú nielen výraznými kostýmami, ale aj ich špecifickým správaním. A na to sa Gunn taktiež sústredí a snaží sa využiť charakteristiku všetkých svojich postáv, aby bol zážitok z každej scény čo najlepší.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nový trailer na Black Widow je tu! Plno záberov, ktoré sme ešte nevideli!
Peacemaker
Zdroj: twitter.com

Vyvážené tóny

I keď je seriál dostatočne vedomý svojej kurióznosti, ktorú sa často snaží podčiarknuť vtipnými momentmi, nechýba mu ani serióznosť. A práve vyváženie týchto dvoch faktorov humoru a serióznosti je niečo, čo Gunn dokázal už vo filmoch Guardians of the Galaxy. Je totiž dôležité si pri niektorých momentoch zachovať ten vážny tón, s ktorým DC pôvodne začalo budovať svoj vesmír s filmom Man of Steel. S príchodom odľahčených filmov ako Shazam! (2019) či Birds of Prey (2020) sa však DCEU začal formovať do viac ľahkomyseľného prostredia. A Peacemaker je seriál, ktorý si berie oba faktory, prisvojuje si ich vlastným potrebám a posúva možnosti DCEU tak, ako to spravil už predtým The Suicide Squad.

Peacemaker
Zdroj: www.dctv.news.com

Podobne ako aj pri Guardianoch a jeho Suicide Squade, aj tu pracuje Gunn hlavne s viac-menej neznámymi charaktermi, ktoré predáva divákom prostredníctvom pútavých backstories a dobrého scenáru. Výhodou seriálu je, že máme možnosť stráviť s našimi postavami dostatok času a viac ich spoznať, na rozdiel od dvojhodinového filmu. A na konci zistíme, že postavy, ktoré nám na začiatku boli úplne neznáme, patria na konci medzi naše obľúbené v tomto DC vesmíre. Gunn taktiež nesklamal a opäť nadelil super soundtrack plný dávno zabudnutých hitov, ktoré si isto získajú srdce nejedného fanúšika hudby.

Peacemaker
Zdroj: cbr.com

Verdikt

Peacemaker nepatrí medzi najväčšie, najdôležitejšie superhrdinské seriály. Ale ani nemusí. Seriál je presne tým, čím chce byť. A to všetko, pretože James Gunn vedel, aký príbeh chce divákom predložiť a čo by si z neho mali odniesť. Scenár pochopiteľne nie je vždy perfektný, nie každá scéna srší dôležitosťou. Ale v konečnom dôsledku, po pozretí seriálu, majú všetky scény svoje vlastné miesto v danom príbehu. A aj keď je veľa epizód nabitých akciou, nazeráme aj do života postáv mimo ich utajenú prácu v tíme. Sledujeme dopad tohto povolania na ich životy, ako ich ovplyvňuje. Niekedy nazeráme cez humornú stránku, inokedy cez viac serióznu. Ale vždy je ten pohľad pravdivý z pohľadu danej osoby, ktorú sledujeme. Peacemaker je tak humornou oddychovkou so zaujímavými charaktermi, ktorá sa nebojí riešiť aj vážnejšie témy. Pre DCEU veľmi kvalitný prírastok a uvidíme, akým smerom sa bude seriál uberať ďalej.

Toto bola naša recenzia na seriál Peacemaker? Sledovali ste ho? Ako sa vám páčil? Pre ďalšie recenzie filmov a seriálov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: IMDb
Zdroj titulného obrázku: IGN

Ďalšie novinky

Populárne