Nový rok vo svete
Nový rok vo svete sa oslavuje väčšinou v inom ročnom období a sprevádzajú ho iné tradície. To, ako vyzerá oslava príchodu nového roku na Slovensku, všetci poznáme. No viete, ako sa bude oslavovať nový rok 2021 v rôznych kútoch sveta?
Dnes vám predstavíme 4 krajiny so zaujímavými tradíciami:
1) Čína
Čínsky nový rok, tiež známy ako Sviatky jari (Spring Festival) alebo Lunárny nový rok, oslavuje viac ako 20% sveta. Je to najvýznamnejší sviatok v Číne a jeden z najstarších na svete. Pre čínsky nový rok nie je stanovený presný dátum, no pohybuje sa od 21. januára do 20. februára. Na rok 2021 vychádza tento deň na piatok 12. februára.
Sviatky znamenajú koniec najchladnejších dní síce je v Číne vtedy chladno. Ľudia vítajú jar a to, čo prináša: výsadbu a úrodu či nové začiatky.
Nový rok v Číne sa spája aj s legendou o príšere menom Nian. Aby sa pred ňou ľudia ochránili a odplašili príšeru, robili hlasné zvuky, ozdobovali domy červenými ornamentami a horiacim bambusom.
Dnes sa tradičné zvyky v Číne zmenili na rodinné návštevy, darovanie „šťastných peňazí“ v červenej obálke, dračie a levie tance, nosenie tradičného oblečenia, bubnovanie, púšťanie ohňostroja a petárd (majú odstrašiť príšeru a smolu). Čínsky nový rok sa končí festivalom lampiónov. Je to noc plná párty a slobody. Medzi ich tradičné jedlo patria taštičky (dumplings) plnené mletým mäsom, ktoré majú priniesť bohatstvo.
2) Španielsko
V Španielsku je 31. december veľmi špeciálnou oslavou, pri ktorej zábava a párty pokračuje až do skorých ranných hodín. Jedna z obľúbených tradícií Španielska je jedenie 12 bobúľ hrozna. Traduje sa, že ich musíte jesť jeden po druhom spolu s hodinovým úderom o polnoci 31. decembra. Ak sa vám podarí zjesť všetkých 12 bobúľ včas, čaká vás rok plný hojnosti a veľa šťastia. Či veríte na toto čaro alebo nie, určite to stojí za tú zábavu.
V tento deň chodia ľudia väčšinou na námestie. Jedným z najznámejších námestí Španielska pre tradíciu s hroznom je Puerta del Sol. Tisíce ľudí sa tu každoročne zhromažďuje a čaká na údery hodín. Tešia sa na poriadnu oslavu a príchod nového roka. Atmosféra je vždy fantastická. Konfety, stuhy, hudba či ľudia s parochňami, klobúkmi a maskami popíjajúci víno Cava. Táto párty trvá až do rána bieleho. Ich tradičné novoročné jedlo je churros s horúcou čokoládou.
3) Brazília
Brazílsky Reveillon (Silvester) patrí nepochybne k najlepším na svete. Nielenže majú v Riu de Janeiro najväčší ohňostroj na svete, ale býva to aj uprostred leta (výhody pre život na južnej pologuli), takže môžete stráviť slnečný týždeň vyhrievaním sa v nádherných vodách brazílskeho pobrežia.
Brazílčania sú veľmi poverčiví a k ich typickým novoročným tradíciám určite patrí: skok cez 7 vĺn v mori pre šťastie, keď odbije polnoc – za každú vlnu jedno želanie. Ďalej tam určite patrí: nosenie bielej farby na Silvestra – je to celkom zaujímavý pohľad vidieť 2 milióny ľudí na pláži Copacabana oblečených v bielom. Celobiela odevná tradícia pochádza aj z afrických náboženstiev ako pocta bohovi Oxalá. V Brazílii nosia na Nový rok viacfarebnú spodnú bielizeň. Áno, pod biele šaty a áno, skáču v nich do vody. Každá farba spodnej bielizne má iný význam. Napríklad červená farba prináša lásku do nového roku, žltá zase veľa peňazí, modrá pokoj a harmóniu. Novoročným jedlom Brazílie je šošovica, ktorá prináša šťastie.
4) Dánsko
Obyvatelia Dánska oslavujú Nový rok hodením taniera o dvere, aby zahnali zlých duchov. Pre mnohých Dánov sa považuje za šťastie „skočiť do nového roka“ z vrcholu stoličky alebo alternatívne z pohovky. Podľa tradície to musí byť presne tak, ako keď hodiny bijú o polnoci, a nie je prekvapením, že túto tradíciu obľubujú najmä deti. Taktiež sa v Dánsku počúva príhovor kráľovnej. Tá je veľmi uznávanou verejnou osobnosťou a počúvanie jej príhovoru je obrovskou súčasťou tradície. Kráľovná sa prihovára verejnosti v priamom prenose z hradu Fredensborg zvyčajne o 18:00 a je to akýsi štartér na slávnostnú noc.
Týmto článkom vám želám šťastný nový rok!
Ktorá tradícia sa vám najviac páči? Trávili ste už Silvester v zahraničí? Dajte nám vedieť, aké tradície ste tam zažili!
Zdroje: chinesenewyear.net, spain.info, blog.pimsleur.com, travelooney.wordpress.com
Zdroj titulného obrázku: Pixabay.com/tomchill