Nicki Minaj: Čo je hudobný „lawsuit“?
Nicki Minaj patrí medzi najvýznamnejšie hudobné osobnosti, ktoré v posledných rokoch pri svojej tvorbe dostali po prstoch. Dokonca aj u nás, na našej domácej rapovej scéne prebiehala veľká hudobná očista. S tou prišiel Kingpin Coast Cereal, ktorý už nevydržal len tak sedieť a prizerať sa tomu, ako sa niektorým ľuďom udeľujú zásluhy neprávom. Na podozrivé beaty začal upozorňovať a na moment tak predstavoval akúsi kontrolu originality.
Otvorene konfrontoval veľké množstvo neoriginálnych projektov a poukázal niekedy na až prílišné inšpirovanie sa niektorých beatmakerov. Tí miestami už hraničili s vykrádaním, a tak bolo potrebné zakročiť. Niektorí beatmakeri tak museli čeliť „len“ pošpineniu svojej povesti, no niektorí zostali vážne zdiskreditovaní. Vo veľkom svete hudby to však funguje inak. Úspešný hit, ktorý je z veľkej časti očividne rozpoznateľný, dokáže rozpútať nebezpečný súdny spor, z ktorého interpret a jeho tím nemusí vždy vyviaznuť bez úhony. Dnes sa spoločne pozrieme na jeden takýto prípad.
Nevydaný song stál interpretku 450 000 $
Nicki Minaj sa v minulom roku zaplietla do podobného incidentu. Jej ešte nevydaný song s názvom „Sorry“ sa náhodou zahral v jednej rádiovej show a problém bol na svete. Ona a jej tím boli zažalovaní za použitie hudby, ktorá patrila niekomu inému. Autorom použitého „samplu“ bol interpret Tracy Chapman a ten údajne žiadne povolenie na využitie jeho vlastníctva nepotvrdil. Aj keď si údajne tím okolo Nicki Minaj povolenie pýtal, nedostal ho. Preto sa konflikt skončil vyplatením odškodného vo výške 450 000 $. To je na skladbu, ktorá vôbec oficiálne nevyšla, celkom dosť. Skladba síce mala byť súčasťou albumu „Queen“ z roku 2018, no vo finálnom trackliste albumu sa song neobjavil.
Nicki Minaj a jej tím sa snažili pri tomto konflikte využiť „pravidlo korektného využitia“(the doctrine of fair use). Toto pravidlo hovorí, že ak je predmet záujmu využitý pre neziskové účely alebo použitý za účelom vzdelávania, je to okey. Ak však ide o komerčnú vec, tak nie je o čom. Taktiež nie je možné využiť celú myšlienku danej veci, pretože ide o čistý copyright. V tomto prípade išlo o skladbu, ktorá bola z veľkej časti inšpirovaná od originálu. Presne preto museli odškodné zaplatiť.
Toto pravidlo je celkom rozsiahla záležitosť a ak by ste sa chceli dozvedieť viac, dajte vedieť v komentároch. Môžeme sa na to spoločne pozrieť!
Čo vravíte na Nicki Minaj a jej lawsuit vy? Myslíte si, že by sa na našej domácej scéne mal dávať väčší pozor na neoriginálne skladby? Dajte nám vedieť!
Zdroje: copyright.gov, Wiki, nytimes.com