Najrýchlejšia hviezda v našej galaxii dosahuje 8% rýchlosti svetla

-

Novinky

Najrýchlejšia hviezda

Vedci sa v najnovšej štúdii zamerali na mimoriadne rýchlo pohybujúce sa hviezdy naprieč Mliečnou dráhou. Nachádzajú sa v strede našej galaxie a obiehajú v blízkosti jej centra, ktorým je masívna čierna diera Sagittarius A*. Skupine vedcov sa medzi nimi podarilo nájsť výhercu, doposiaľ najrýchlejšia hviezda galaxie sa pritom pohybuje neuveriteľnou rýchlosťou.

Najrýchlejšia hviezda
Zdroj: universetoday.com

Neuveriteľná rýchlosť

Hviezda pomenovaná S4714 je asi dvakrát masívnejšia ako Slnko a každých 10 rokov obieha čiernu dieru 8 % rýchlosťou svetla v najbližšom bode, čo je 24 tisíc kilometrov za sekundu. To je dosť na to, aby do hry vstúpila citeľná dilatácia času. Jedna hodina na hviezde by trvala približne 100 pozemských minút. Pre porovnanie, Slnko sa pohybuje rýchlosťou približne 200 kilometrov za sekundu.

Pred týmto objavom bola za najbližšiu hviezdu k centre považovaná S2. Dlho si držala aj status najrýchlejšej hviezdy, no toto tvrdenie zmenila skupina astronómov na čele s Florianom Peisskerom z Kolínskej univerzity. Spolu s detekovaním S4714 sa skupine podarilo nájsť celú sadu hviezd, ktoré čiernu dieru obiehajú v tesnej blízkosti a niektoré by dokonca mohli byť ešte rýchlejšie – S4711, S4712, S4713, S4714 a S4715. Na ich observáciu vedci použili Veľmi veľký teleskop (VLT) v Čile.

,,Neustále pracujem na sledovaní galaktického centra a som si istý, že toto nebol náš posledný objav. Toto vesmírne rýchle a dynamické prostredie je pre vedcov ako obchod s lízatkami pre deti,“ povedal Florian Peissker, vedúci štúdie.

Najrýchlejšia hviezda
Zdroj: sciencenews.com

Zvláštna obežná dráha

S4714 rovnako ako aj ostatné hviezdy v blízkosti Sagittaria A* sú trochu iné ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Správanie objektov pri čiernych dierach naberá pre nás niekedy nepochopiteľné rozmery a extrémy, ktoré sú spôsobené obrovskou gravitáciou týchto tajomných telies. Tá okrem dilatácie času spôsobuje aj to, že hviezdy sú stlačené slapovými javmi a majú nezvyklú, veľmi excentrickú obežnú dráhu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Výlet do vesmíru? V dnešnej dobe je tu už aj takáto možnosť!

Vedci na označenie obežných dráh používajú stupnicu 0 po 1, kde 0 predstavuje dokonale kruhovitú orbitu a 1 maximálne únikovú (eliptickú). Orbita hviezdy S4714 je na stupnici 0,985.

Zdroje: space.com, phys.org

Ďalšie novinky

Populárne