Prvým trailerom sa predstavuje česká historická dráma Muž, ktorý stál v ceste

-

Novinky

Novinka Muž, ktorý stál v ceste ukazuje svoj prvý trailer

Obludnosť komunistického režimu je jazvou našej spoločnosti, ktorá sa stále celkom nezahojila. Aj preto je mimoriadne dôležité sa s ňou konfrontovať a spracúvať ju umeleckými formami. Muž, ktorý stál v ceste je film, ktorý rozpráva skutočný príbeh človeka bojujúceho s viacerými dilemami. Ako by sme sa zachovali v jeho situácii? Zvolili by sme osobný prospech a komfort, alebo morálne pevný postoj, hoci nás môže stáť život?

Strhujúci príbeh lekára a politika Františka Kriegla zachytáva dramatické udalosti 21. augusta 1968, kedy bol v noci spoločne s hlavnými predstaviteľmi KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Jozef Smrkovský, Jozef Špaček, Bohumil Šimon) zatknutý a unesený. Bol jediným československým politikom, ktorý sa v zajatí aj pod hrozbou likvidácie postavil Leonidovi Iľjičovi Brežnevovi a nepodpísal Moskovský protokol – dokument, ktorý znamenal súhlas s okupáciou Československa. Dráma Muž, ktorý stál v ceste odhaľuje hrôzy komunistického režimu so zameraním na hrdinu Pražskej jari a najvyhrotenejší úsek jeho života i novodobých dejín Československa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rocky IV dostáva režisérsky zostrih! Aké budú zmeny?

„Film popisuje historickú drámu, kde sú nádeje a sny jedného malého štátu rozdrvené agresívnou veľmocou. Posolstvo snímky je navyše kruto aktualizované správaním putinovského Kremľa na Ukrajine. Každý divák tak dostane vďaka hlavnému hrdinovi filmu Františkovi Kriegelovi lekciu osobnej odvahy,“ popisuje svoju novinku režisér Petr Nikolaev, ktorý má na svojom konte historické snímky Báječná léta pod psa, Kousek nebe či Lidice.

V hlavnej úlohe Muža, ktorý stál v ceste sa predstaví herec Tomáš Töpfer, ktorého vzhľad maskéri mimoriadne verne priblížili skutočnej podobe Františka Kriegla. Tešiť sa môžeme aj na slovenské hviezdy, akými sú Zuzana Mauréry, Adrian Jastraban či Dano Heriban. Snímku, ktorá vznikla v česko-ukrajinsko-litovskej koprodukcii do slovenských kín prinesie 12. októbra 2023 distribučná spoločnosť Continental film.

Zaujala vás trailer na filmovú novinku Muž, ktorý stál v ceste? Prídete si film pozrieť do kina?

Zdroj: TS Continental film – Peter Gašparík
Zdroj titulného obrázka: Continental film

Ďalšie novinky

Populárne