Kométa Neowise najviditeľnejšia
Pred pár dňami bola verejnosť informovaná o prelete záhadného telesa okolo Zeme. Tentokrát nešlo o asteroid ohrozujúci našu existenciu, ale o malú kométku, ktorá na oblohe vytvorila krásne divadlo. Kedy bude kométa Neowise najviditeľnejšia?
Najjasnejšia kométa
Neowise bola prvýkrát spatrená 27. marca teleskopom určenom práve na hľadanie asteroidov a komét v blízkosti Zeme. Jej pozorovanie si dnes nevyžaduje žiadne ďalekohľady a je viditeľná voľným okom od severozápadu po východ nízko nad obzorom. Vôbec najbližšie bude k našej planéte 23. júla vo vzdialenosti približne 64 miliónov kilometrov, čo je len trošku ďalej ako Mars v najbližšej možnej polohe k Zemi. Naposledy bude viditeľná začiatkom augusta. Vďaka svojej vzdialenosti a jasnosti ide dokonca o najjasnejšiu kométu za posledných 13 rokov.
Najbližšie o 6800 rokov
Dôvodom, prečo je Neowise spomínaná tak často, je fakt, že ak ju premrháte, tak ju tak skoro neuvidíte. Kompletný oblet okolo Slnka jej totiž trvá takmer 6800 rokov, a teda za rovnakú dobu dorazí opäť k našej planéte. To je tvrdé sústo aj pre tých najvytrvalejších.
Kométy pochádzajú z ďalekých miest našej slnečnej sústavy a do obehu sú priťahované gravitáciou Slnka. Väčšinou sa skladajú z ľadu a prachu, na ktorom môže byť aj organický materiál. Ten sa raz mohol na Zem dostať práve z kométy a následne na našej planéte aj rozšíriť život. Ľad na povrchu sa skladá hlavne zo zamrznutej vody, ale môže obsahovať aj zamrznutý amoniak, oxid uhličitý, oxid uhoľnatý či metán.
Rovnako ako mnoho ostatných komét, aj Neowise sa do obežnej dráhy Slnka dostala z Oortovho mraku, oblasti ľadových objektov nachádzajúcej sa ešte za Kuiperovým pásom.
Pri sledovaní komét zvyčajne zaujme ich krásny modrý chvost. Tento, v skutočnosti plyn a prach, môže byť dlhý milióny kilometrov a je tvorený vplyvom Slnečného žiarenia.
Zdroj: nytimes.com