štvrtok, 6 mája, 2021

Dychové návyky vám kompletne zmenia život, hovorí inštruktorka jogy Mel!

-

Rozhovor: Dychové návyky vám kompletne zmenia život, hovorí inštruktorka jogy Mel

Inštruktorka jogy Mel Kulisievičová absolvovala kurz inštruktorky jogy tretieho stupňa v Akreditovanom školiacom centre v Piešťanoch. Počas praxe zistila, že ľudia vyhľadávajú jogu, keď sú v strese, zlom psychickom rozpoložení alebo chcú zmenu v ich živote. Na svojich hodinách sa zameriava na dych, upokojenie mysle a uvoľnenie tela v relaxácii.

Kedy si sa po prvýkrát stretla s jogou?

Keď som bola na základnej škole v detskej izbe som si všimla knihu od Milana Poláška – Joga. V tom čase som sa dosť nudila, tak som si z tej knihy cvičila ásany z tých obrázkov. Mala som asi trinásť rokov, spätne si spomínam, ako som sedávala pri učení v krížnom sede, skúšala stojky o stenu a sviečku som robila snáď každý deň. Ale nie pre jogu, ale pre to, že si to mladé telo zapamätalo a praktizovalo to bez toho, že by bolo vedomé, že joguje!

-REKLAMA-

Po tridsiatke som cítila takú potrebu niečo urobiť so svojím telom, a tak som sa s radosťou pripojila k priateľom na začiatočnícky trojmesačný kurz jogy v dennom živote. Myslím, že najviac ma prekvapilo, že som schudla, pretože som predpokladala len psychické zotavenie sa. Neskôr pri deťoch bolo obdobie, kedy som si opäť musela priznať, že potrebujem niečo so sebou urobiť. Tak som si povedala, že asi je správny čas ísť si „poležkať“ na podložku, tak som spomínala na lážo-plážo začiatočnícky kurz. Dve deti doma, idem si oddýchnuť. Všetko bolo podľa predstáv, sviečky, podložka, legíny, tielko. Ocitla som sa však na power joge. Prvé minútky strašná nuda, dýchanie. A zrazu to prišlo, keď prišla zostava. A ja som po piatich minútach plazila po podložke, tiekol zo mňa pot a tuším som sa ani do kobry nezdvihla. To bolo pre mňa veľká výzva.

rozhovor mel
Zdroj: autorka článku

Joge a pohybu sa venuješ dlhodobo. Kedy prišlo rozhodnutie pôsobiť ako lektorka jogy?

Rozhodnutie bolo zrejme počas toho prvého zlyhania na podložke. To vo mne naozaj prebudilo chcenie, motiváciu a cieľ to dokázať. Keď som sa prihlásila na inštruktorský polročný kurz, chcela som len vedieť správne cvičiť, ako má správne vyzerať pozícia, ako mám dýchať a urobiť rôznu asánu. Prišla som na kurz preto, aby som vedela tie pozície, ktoré budem na hodine nejakej inštruktorky cvičiť. Intenzívny kurz mi však otočil moje predstavy o joge. Čelila som tvrdému, náročnému tréningovému cvičeniu. Preberanie anatómie, tvorenie asán, naprávanie ľudí v pozíciách, aj filozofia jogy. Páčila som mi myšlienka, že ľudom odovzdávam jogu, ktorá je prospešná pre ich fyzické a duševné zdravie. Celé sa to poskladalo s mojou spoločenskou, extrovertnou povahou, cítim sa na podložke ako na mieste, kam patrím, kde sa môžem prejaviť, prezentovať. Na všetky hodiny sa pripravujem, je to vždy veľká výzva, je to moja rola a ja ju musím odohrať čo najlepšie, najzodpovednejšie.

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  7 tipov, ako si udržať pozitívne myslenie v náročnom období!

Čo je pre teba to naj, čo nachádzaš v joge?

Joge sa dá jednoducho veriť, pretože je to niekoľko tisíc rokov staré a prepracované úplne do detailov. Nie je potrebné niečo meniť, pochopiť, špekulovať. Sú tam jasné pravidlá, cesta, cieľ. Bol by omyl si myslieť, že joga je napríklad moja duchovná cesta.

“Joga mi prišla do života niekoľkokrát, ja som ju na svojej duchovnej ceste prijala a zaradila do svojho života s láskou. Učí náš sebe láske. Tá sa zapáči po čase každému, pretože až keď sa naučíme milovať seba, tak sa naučíme milovať aj ostatných.”

Tak ako je človek flexibilný v joge, tak je flexibilný aj v termínoch, v živote. Kto má silu, tak je naozaj doslova silný v rôznych životných situáciách. Mne joga pomáha rásť v mojom životnom pokoji. Dychové návyky vám kompletne zmenia život, dokážete predýchať životné situácie. Keď mi je zima, viem dýchať tak, aby som sa zohriala, a naopak keď mi je veľmi teplo, tak joga ponuka dychové cvičenie, ktorým sa schladíte. Keď pociťujete únavu, viete prebudiť svoj vnútorný oheň. Rovnako však vieme oheň aj upokojiť. A všetko len dychom.

rozhovor Mel
Zdroj: autorka článku

Aká je tvoja denná jogova prax?

Páči sa mi to slovo denná, haha, hlavne ak na jogu niektoré dni nie je vôbec čas. Ak by sme sa nebavili len o praktizovaní cvikov, tak ráno ma čaká joginska sprcha v studenej vode. Priznávam sa, že na ranné dychové cvičenia, keďže deti chodia do školy, ja do roboty nie je čas. Ale ten priestor si veľmi rada nájdem, a to v aute. Začnem hneď nádychom do nosa a výdychom ústami, pretože tak sa odbúrava stres a šoférovanie je pre mňa naozaj stres.

Keď vyštartujem zapájam plný jogový dych, vedome. Keď je hocijaký semafor, tam mám voľné ruky, môžem dať striedavý dych, pravá ľavá dierka. Neviem, čo si o mne myslia šoféri, ale idem si svoje. Jogu inak veľmi rada cvičím aj sama, robím si svoje zostavy pre moju aktuálnu potrebu. Zapájam sa v bežnom živote asány, napríklad ma môžete vidieť v strome,  keď ukladám knihy do políc v práci.  Tri dni v týždni vediem lekcie ako inštruktorka jogy.

Aké je to skĺbiť tvoju prácu s precvičovaním jogy?

Náročné, ale osviežujúce. Pracujem v univerzitnej knižnici ako odborný knihovník na plný úväzok a spojila som tak trošku prácu a jogu. Som členkom kabinetu pohybovej aktivity, kde vediem k joge študentov práve na vysokej škole, kde pracujem. Študentská aj zamestnanecká joga momentálne počas lockdownu prebieha online. Organizujem rôzne jogové akcie, ako napríklad 108 pozdravov Slnka, relaxácie, meditácie, dychové techniky a úplne najradšej organizujme voľné hodiny s hosťom či už zahraničným, alebo našim slovenským.

rozhovor Mel
Zdroj: autorka článku

Je spoznávanie ľudí prostredníctvom jogy benefitom? Vnímaš to tak?

Ja som celkovo dosť spoločenský typ, extrovertný. Mám veľa energie, silný divoký temperament, takže cítim potrebu sa podeliť a zdieľať. Ak ľudí nevyhľadám ja, tak vyhľadávajú oni mňa. Komunita jogy prináša nových, zvedavých a hľadajúcich sa ľudí.

“Prichádzajú ľudia, ktorí majú napríklad pohybový problém alebo sa chcú niečo nové naučiť, prídu aj zo zvedavosti, ale sú aj takí, ktorí sú na dne vo svojom živote. Človek, ktorý sa necíti dobre, vyhľadáva jogu ako pomoc.”

Joga samozrejme nesklame – kde je fyzické telo funkčné, tam je aj to duchovné, psychické. Pohyb nás spája a ja sa teším, že stretnutia na joge prerastajú v silné priateľstvá. Stretnutia cvičiteľov jogy sú vždy plné lásky, objatí, porozumenia. Človek, ktorý chodí na jogu, sa zrazu ocitne na kurze šamanských bubnov, afrických tancov, pretože sa tam vytvárajú rôzne vzťahy a prepojenia. Takisto rôzne prednášky na duchovné témy, rôzni liečitelia majú prednášky a je to veľmi zaujímavé!

Zdroj: autorka článku

Si inštruktorka jogy, ale zaujíma ma, či máš aj svojho učiteľa jogy od ktorého sa učíš?

Toľko možností, čo momentálne ponúka jogový svet, to je ako raj. Pre mňa by to bolo veľmi obmedzujúce si nájsť svojho učiteľa a zatvoriť si oči klapkami, že toto je najlepšie pre mňa, pretože ja som práve ten typ, že ja mu uverím, a tú asánu už by som nikdy inak neurobila. Preto sa nechcem fixovať na jedného, ale urobiť si svoj vlastný názor. Podľa mňa je človek lenivý tvor a podvedome vyhľadáva pohodlné a príjemné situácie. Preto je veľmi dobré zájsť aj do takej nekomfortnej zóny a vziať si z nej životnú lekciu. V joge je obrovské množstvo tvorenie lekcií, štýlov jogy. Môžem robiť stále niečo iné, vymýšľať prechody, prekvapenia, výzvy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Pohyb ako účinné antidepresívum - čo to znamená?

Keď som si ešte myslela, že učiteľa potrebujem, tak som oslovila toho môjho, aby ma nasmeroval na učiteľa pránajámy. Mala som totižto veľkú potrebu sa naučiť dýchať na duchovnej úrovni. Jeho odpoveď bola hodná guru: „Mel, ty si sama sebe najlepší učiteľ pránajámy. Sadni si, a dýchaj.“ A mal pravdu, som sama sebe učiteľom, aj keď je pre mňa učiteľ každý klient, študent, priateľ jogy. Keď mám možnosť tak sa samozrejme zúčastňujem na veľkých kongresoch, kde si vyberám zahraničných hostí, ktoré sú obrovské osvieženie na slovenskej a českej jogovej scéne. Tak isto sledujem workshopy slovenských a zahraničných hostí, vždy keď sa niečo tematické naučím, tak to zaradím do svojich hodín. Naposledy ma veľmi pekne prekvapil Heinz Grill  z Nemecka.

Ako sa vám páčila inštruktorka jogy Mel? Dajte mi vedieť do komentárov.

Môj tip na rozhovor.

-REKLAMA-
Šanga
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img