štvrtok, 6 mája, 2021

Hellblazer: Syn člověka – Prvý Constantine po česky!

-

Hellblazer: Syn člověka

V roku 2005 sme mali tú česť spoznať charakter Johna Constantinea hneď dvakrát – na striebornom plátne a na stránkach komiksu od vydavateľstva Crew. Komiksová predloha Constantinea sa však od tej filmovej v určitých smeroch líši. A najlepší spôsob, ako prísť na tie rozdiely, je prečítať si daný komiks. V príbehu Hellblazer: Syn člověka spojili sily scenárista Garth Ennis (Preacher, The Punisher) a kresliar John Higgins (Judge Dredd, Watchmen).

Príbeh Syna človeka je vcelku jednoduchý. John Constantine ako svetoznámy exorcista, mág, egocentrik a šarlatán prežíva ďalší zo svojich dní. Do bytu mu však so strachom v očiach vbehne jeho dlhoročný kamarát a vodič, Chas Chandler. Chas sa zaplietol do problému s istou mafiánskou rodinou Cooperovcov z Londýna. Všetko by bolo v poriadku, keby Constantine nemal s Cooperovcami istú históriu. Pred niekoľkými rokmi totižto mafiánsky boss Harry Cooper nariadil Constantineovi, aby priviedol jeho zosnulého syna späť medzi živých. Constantine však nepriviedol späť jeho syna, ale démona, ktorého uväznil v synovom tele. Aby problémov nebolo málo, daný démon má svoj vlastný plán – stvoriť antikrista.

-REKLAMA-

Hellblazer: Syn člověka
Zdroj: comics-blog.cz

“Prvý” Constantineov komiks česky

I keď ide o úplne prvé vydanie komiksu s postavou Johna Constantinea v Českej republike a na Slovensku, nejde o prvý príbeh s touto postavou. Syn človeka obsahuje čísla #129-#133 zo série Hellblazer od vydavateľstva Vertigo. Taktiež Garth Ennis nie je prvým autorom, ktorý sa podieľal na tejto sérii. Prečo sa Crew rozhodlo vydať práve tento príbeh, je pre mňa záhadou. Paradoxne najznámejší príbeh s Constantineom od Ennisa je Hellblazer: Dangerous Habits, ktorým sa inšpiroval aj film z roku 2005. Bolo by teda logické vydať, keď už od Ennisa, skôr ten známejší príbeh.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Komiksový výběr Spider-man

-REKLAMA-

Koniec koncov však Crew vydanie Syna človeka nemusí ľutovať. Na sériu Hellblazer môže čitateľ naskočiť skoro hocikedy, keďže sa séria sústredí skôr na ucelené príbehy než o ich spájanie do väčšieho celku. Ennisov Constantine je presne taký, aký by ste čakali – cynik, ktorého ústa sa len tak nezatvoria a problémy mu do života prichádzajú ako na bežiacom páse. Celé to obsahuje presne všetko, čo má – vulgarizmy, grafické násilie, okultizmus a najmä humor sprevádzajú celý príbeh. A tieto všetky faktory vám zaručia zaručia pomerne prostý príbeh, ktorý ale stojí za to.

Hellblazer: Syn člověka
Zdroj: trashmutant.com

Možno, keby u nás vyšlo viac Hellblazerov od Ennisa, tak by sa dala jeho práca na tejto sérii lepšie zhodnotiť. Syna človeka teda môžeme brať ako príjemnú jednohubku, po ktorej môžete siahnuť, keď si chcete prečítať epizódu zo života Johna Constantinea a moc nad tým všetkým nepremýšľať. Pochopiteľne celý príbeh sprevádza úžasná a farbene dokonalá kresba od Johna Higginsa a krásne arty obálok od Glenna Fabryho.

7/10

Čítali ste komiks Hellblazera alebo máte radi charakter Johna Constantinea? Pre ďalšie recenzie a novinky z oblasti popkultúry nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: DC Comics

-REKLAMA-
Samuel Michalík
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img