Nová fotografia čiernej diery
V roku 2019 bola vyhotovená vôbec prvá fotografia čiernej diery. Skupina vedcov pracujúcich na projekte The Event Horizon telescope sa vtedy zamerala na stred galaxie Messier 87. Najnovšie sa rovnaký tím môže chváliť aj vylepšením záberov. Vďaka ním sa teraz môžeme pozerať detailnejšie na magnetické polia supermasívnej čiernej diery vzdialenej 55 miliónov svetelných rokov.
Polarizácia
Aj napriek tomu, že prvý záber čiernej diery bezpochyby vyrážal dych, stále to nebolo úplne všetko, na čo vedci čakali. Teraz boli už však po rokoch práce zverejnené aj fotografie v polarizovanom svetle, čo nám dá obraz o tom, ako sa pri čiernej diere správajú jej magnetické polia a možno prezradí, ako dokáže čierna diera vyžarovať energetické prúdy vychádzajúce z jej jadra.
Svetlo sa polarizuje, keď prechádza určitými filtrami, napríklad šošovkami polarizovaných slnečných okuliarov, alebo keď je emitované v horúcich oblastiach vesmíru, ktoré sú magnetizované. Čo je dôležité, polarizácia umožňuje astronómom mapovať čiary magnetického poľa prítomné okolo vnútorného okraja čiernej diery.
Použitím meraní polarizovaného svetla v blízkosti čiernej diery M87 tím EHT zistil, že sila magnetického poľa je medzi 1 a 30 gaussov. To je až asi 50-násobok sily magnetického poľa Zeme meraného na póloch planéty, kde je najsilnejšie.
Silné prúdy energie
Čierne diery vyžarujú obrovské množstvo hmoty či energie priamo z ich jadra. Prúdy sú tak silné, že dokážu doslova prejsť ďalšími galaxiami. Toto správanie bolo vždy záhadou, no vieme, že za prúdmi by mohli byť práve magnetické polia. Väčšina hmoty nachádzajúcej sa v blízkosti čiernej diery spadne do nej, avšak niektoré častice sú vystrelené von práve vo forme týchto prúdov. Dáta naznačujú, že magnetické polia môžu byť schopné odtlačiť horúci plyn a pomôcť mu dostať sa z gravitačného zovretia čiernej diery. To, či je to tak naozaj, sa možno potvrdí pri ďalších misiách a skúmaniach.
A na tom sa už pracuje, vedci plánujú rozšíriť svoj výskum pridaním ďalších niekoľko ďalekohľadov do siete EHT s cieľom nazbierať viac informácií o čiernej diere a jej produkcii prúdov.
Zdroje: news.harvard.edu, ign.com
Zdroj titulného obrázka: zmescience.com