Čo je to depresia a čo s tým môžem robiť? Druhy depresie a liečba!

-

Novinky

Čo je to depresia a čo s tým môžem robiť? Druhy depresie a ich liečby

Zaujíma vás, čo je to depresia?

V predchádzajúcom článku sme sa podrobnejšie venovali objasneniu termínu depresia, jej príznakom, príčinám a liečbe. Ako sme už uviedli, depresia je bežné a vážne zdravotné ochorenie, ktoré negatívne ovplyvňuje vaše pocity, spôsob myslenia a konanie. Našťastie, je to aj liečiteľné. Dnes si povieme, aké druhy depresií poznáme. Existuje totiž niekoľko foriem depresie.

Ďalej uvádzame niektoré z najbežnejších typov, akými sú napríklad predmenštruačná dysforická porucha, porucha dysregulácie nálady či pretrvávajúca depresívna porucha.

Predmenštruačná dysforická porucha

Predmenštruačná dysforická porucha bola pridaná do Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch (DSM-5) v roku 2013. Žena má závažné príznaky depresie, podráždenosti a napätia asi týždeň pred začiatkom menštruácie.

Medzi bežné príznaky patrí zmena nálady, podráždenosť alebo hnev, depresívna nálada a výrazná úzkosť alebo napätie. Medzi ďalšie príznaky môže patriť znížený záujem o bežné činnosti, ťažkosti s koncentráciou, nedostatok energie alebo ľahká únava. Zmeny chuti do jedla pri špecifických túžbach po jedle, problémy so spánkom alebo príliš veľkým spánkom. Fyzické príznaky môžu zahŕňať citlivosť alebo opuch pŕs, bolesť kĺbov alebo svalov, pocit „nadúvania“ alebo priberanie na váhe.

depresia
Zdroj: pixabay.com

Tieto príznaky začínajú týždeň až 10 dní pred začiatkom menštruácie a zlepšujú sa alebo sa zastavujú okolo začiatku menštruácie. Príznaky môžu viesť k výraznému trápeniu a problémom s pravidelným fungovaním alebo sociálnymi interakciami.

Odhaduje sa, že predmenštruačná dysforická porucha postihuje každoročne medzi 1,8%5,8% menštruujúcich žien.

Možno ju liečiť antidepresívami, antikoncepčnými tabletkami alebo doplnkami výživy. Pomôcť môžu zmeny v stravovaní a životnom štýle, ako napríklad redukcia kofeínu a alkoholu, dostatok spánku a pohybu a nácvik relaxačných techník.

Porucha dysregulácie nálady

Porucha dysregulácie nálady je stav, ktorý sa vyskytuje u detí a mládeže vo veku od 6 do 18 rokov. Zahŕňa chronickú a silnú podráždenosť, ktorá vedie k závažným a častým výbuchom nálady. Výbuchy nálady môžu byť verbálne alebo môžu zahŕňať správanie, ako napríklad fyzickú agresiu voči ľuďom, alebo majetku. Tieto výbuchy sú výrazne neprimerané situáciám a nie sú v súlade s vývojovým vekom dieťaťa.

Musia sa vyskytovať často (v priemere trikrát alebo viackrát týždenne) a zvyčajne ako reakcia na frustráciu. Medzi výbuchmi je nálada dieťaťa vytrvalo podráždená alebo je nahnevané väčšinu dňa, takmer každý deň. Túto náladu by si mali všimnúť iní, napríklad rodičia, učitelia a rovesníci.

Zdroj: pixabay.com

Aby bolo možné diagnostikovať poruchu dysregulácie nálady, musia byť príznaky prítomné najmenej jeden rok a  najmenej v dvoch prostrediach (napríklad doma, v škole, s rovesníkmi) a stav musí začať pred 10. rokom života. Porucha dysregulácie nálady je oveľa častejšia u mužov ako u žien. Môže sa vyskytnúť spolu s ďalšími poruchami, vrátane veľkých depresívnych porúch, porúch pozornosti/hyperaktivity, úzkosti a porúch správania.

Nálady môžu mať významný vplyv na schopnosť dieťaťa fungovať a významný vplyv na rodinu. Chronické, silné podráždenie a výbuchy nálady môžu narušiť rodinný život. Sťažiť nadviazanie alebo udržanie priateľstva pre dieťa/mládež a spôsobiť ťažkosti v škole.

Liečbu zvyčajne zahŕňa psychoterapia  (kognitívna behaviorálna terapia) a/alebo lieky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Psilocybín ako potenciálny liek depresie v budúcnosti?

Bipolárna porucha

Bipolárna porucha je porucha mozgu, ktorá spôsobuje zmeny nálady, energie a schopnosti človeka fungovať. Ľudia s bipolárnou poruchou prežívajú intenzívne emočné stavy, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v rôznych obdobiach dní až týždňov. Tieto nálady sú kategorizované ako manické/hypomanické (abnormálne šťastná alebo podráždená nálada) alebo depresívne (smutná nálada). Ľudia s bipolárnou poruchou majú spravidla tiež obdobia neutrálnej nálady. Pri liečbe môžu ľudia s bipolárnou poruchou viesť plnohodnotný a produktívny život.

depresia
Zdroj: pixabay.com

Výkyvy nálady prežívajú aj ľudia bez bipolárnej poruchy. Tieto zmeny nálady však zvyčajne trvajú skôr hodiny ako dni. Tieto zmeny tiež zvyčajne nesprevádza extrémny stupeň zmeny správania alebo ťažkosti s každodennými rutinami a sociálnymi interakciami, ktoré ľudia s bipolárnou poruchou prejavujú počas epizód nálady. Bipolárna porucha môže narušiť vzťahy človeka s blízkymi a spôsobiť ťažkosti v práci alebo v škole.

Ako sa vám článok páčil? Dozvedeli ste, čo je to depresia či niečo nové?

Ďalšie druhy depresií preberieme nabudúce.

Zdroje: psychiatry.org, psychatry.org/patiens
Zdroj titulného obrázka: wallpapervortex.com

Ďalšie novinky

Viac od autora