Betlehemská hviezda
Už dnes budeme môcť sledovať vzácnu udalosť, ktorá nebola videná už 8 storočí. Dve najväčšie planéty slnečnej sústavy, Jupiter a Saturn sa na oblohe k sebe dostanú tak blízko, že vytvoria dojem jedného veľkého žiarivého objektu. Tento úkaz je všeobecne známy pod názvom Vianočná, respektíve Betlehemská hviezda. Najbližšie ho budeme môcť vidieť až v roku 2080.
Vzácna udalosť
Jupiter a Saturn sa k sebe samozrejme vo skutočnosti nedostanú tak blízko, ako to vyzerá zo Zeme. Na svojich obežných dráhach sa len dostanú takmer do bodu, kde planéta bližšie k nám, Jupiter, začne prekrývať tú vzdialenejšiu. Podobný systém ako napríklad pri zatmení Slnka, keď sa Zem, Mesiac a Slnko dostanú do jednej priamky.
Vianočnú hviezdu je možné sledovať každých 20 rokov, no tentokrát to bude trochu odlišné. Dvaja plynní giganti sa na oblohe k sebe priblížia len na 6 uhľových minút, čo znamená, že by sa toto spojenie mohlo vojsť do zorného poľa ďalekohľadu. Takto tesné to podľa vedcov bolo naposledy v roku 1226, teda skoro 800 rokov dozadu.
Najtesnejšie priblíženie má nastať práve dnes, 21. decembra. Takzvanú konjunkciu bude možné sledovať po západe Slnka od 17. hodiny, no ľahko to bohužiaľ nepôjde. Nad Slovenskom je v týchto dňoch veľa mračien, ktoré bránia vo výhľade na túto Betlehemskú hviezdu. Na to, aby sme ju mohli vidieť, si pravdepodobne budeme musieť zájsť niekam do hôr.
Zaujímavosťou je, že keďže to ešte nikto nikdy nevidel, tak nikto presne ani nevie, ako to bude vyzerať. Aj napriek tomu, že sa hovorí o „veľkej hviezde“, mnohí odborníci nesúhlasia. Podľa Brycea McClura by človek s výborným zrakom mal spozorovať, že ide o dva objekty pri sebe a nie jeden. Rovnako, ako sa to dá pri konjunkcii Venuše s Jupiterom.
Prečo Betlehemská hviezda?
Konjunkcia Jupitera so Saturnom je už možno dobre dlho známa a symbolická. Výraz Betlehemská hviezda totiž popisuje veľmi žiarivú hviezdu, ktorá sa mala zjaviť na oblohe presne v moment narodenia Ježiša. Táto časť sa nachádza v knihe Evanjelium podľa Matúša a dodnes ostáva neobjasnená. S najväčšou pravdepodobnosťou však nešlo o supernovu a ani meteorit. Úplne to nesedí ani na kométu, a tak sa ako najpravdepodobnejší scenár javí práve „spojenie“ planét.
Nezabudnite si prečítať ani predošlý diel zo série adventných článkov.
Zdroje: astronomy.com, earthsky.org