Atmosféra Venuše
Nové štúdia naznačujú, že tajomstvo rýchlej rotácie atmosféry Venuše by mohlo byť konečne vyriešené. Venuša je druhá najbližšia planéta k Slnku, ktorej povrch bičujú enormné teploty spôsobené skleníkovým efektom. Je známa tým, že deň na nej trvá viac ako rok. V porovnaní so Zemou sa okolo vlastnej osi otáča v slimačom tempe – deň na nej trvá 243 pozemských dní. Avšak jej pekelná atmosféra tvorená prevažne oxidom uhličitým sa otáča až 60-krát rýchlejšie ako samotná planéta. Prečo atmosféra Venuše rotuje tak rýchlo?
Môže za to Slnko
Aby vedci odkryli túto záhadu, analyzovali dáta z japonskej sondy Akatsuki skúmajúcu Venušu od roku 2015. Sústredili sa na najvyššiu vrstvu atmosféry, ktorá rotuje najrýchlejšie dosahujúc rýchlosti až 395 km/h v oblasti okolo rovníka. Vedci potom na základe ultrafialových snímkov dokázali detailnejšie sledovať atmosféru Venuše a spôsob, akým v nej cirkuluje teplo.
A práve teplo je hlavným spúšťačom javu známym ako super rotácia. Slnko ohrieva Venušu v oblasti rovníka, pričom následkom tepelných rozdielov medzi dennou a nočnou stranou planéty vznikajú takzvané atmosferické vlny, vďaka ktorým sa atmosféra otáča tak rýchlo. Tento jav bol prvýkrát spozorovaný v 60. rokoch, no doteraz si vedci neboli istí tým, čo ho spôsobuje. Super rotáciu môžeme sledovať aj na Titane, jednom z mesiacov Saturnu. Má dokonca tak hrubú atmosféru, že s ňou vyzerá byť väčší ako najväčší mesiac Slnečnej sústavy Ganymedes. Okrem toho však ide o výnimočný planetárny jav. Napríklad naša atmosféra a atmosféra Jupiteru rotujú trochu pomalšie ako samotná planéta.
Pomoc smerom ku hviezdam
Pochopenie super-rotácie nám môže pomôcť pri skúmaní potencionálnych druhých Zemí. Často narážame na objavy exoplanét s vlastnosťami podobnými našej planéte, no väčšina z nich má viazanú rotáciu. Na jednej strane planéty je permanentný deň a na druhej noc. Prvý dojem býva prirodzene taký, že na dennej strane musí byť obrovské teplo a na nočnej zas obrovská zima. Podmienky pre život, aký poznáme, by teda boli len niekde v oblasti prechodu dňa na noc. Avšak vplyvom super rotácie by teplo mohlo byť rovnomerne roznesené po celej planéte.
Čo na to hovoríte? Myslíte, že budeme v blízkej budúcnosti múdrejší ohľadom atmosfér exoplanét?