2. deň ZOH 2022 (súhrn dňa): Olympijská premiéra aj smola sánkarov!

-

2. deň ZOH 2022

Program XXIV. zimnej olympiády pokračoval v nedeľu aj so slovenským zastúpením. Bežec na lyžiach Ján Koristek zažil pod piatimi kruhmi premiéru. Na Jozefa Ninisa a Mariána Skupeka čakala v ľadovom koryte tretia jazda na saniach, ktorá rozhodla o ich účasti vo finále. 2. deň ZOH 2022 sa nieslo v duchu veterného počasia a mrazivých teplôt.

Beh na lyžiach – Ján Koristek

Slovenský reprezentant Ján Koristek vybiehal do skiatlonu na 30km so štartovým číslom 52. V úvodnej polovici pretekov sa snažil držať krok s najlepšími a najmä vydržať pekelné tempo popredných lyžiarov. Počas prvých kilometrov sa pohyboval zhruba okolo 50. miesta, ale vo svojom obľúbenejšom voľnom štýle dokázal nájsť motiváciu, a napokon sa posunul na 45. priečku.

Zdroj: sport.aktualne.cz

Víťazom prvej mužskej disciplíny sa stal zástupca Olympijských športovcov z Ruska Alexander Boľšunov, ktorý zvíťazil pred ďalším Rusom Spitsovom a bronz si uchmatol Fín Niskanen. Bez cenné kovu a sklamaní odišli Nóri. Najväčší favorit na víťazstvo Klaebo totálne vybuchol a so stratou deviatich minút obsadil 40. miesto.

Curling (bez slovenskej účasti)

Základná časť zmiešaných dvojíc curlerov sa blíži k záveru. Neuveriteľnú šnúru ťahá talianska dvojica, ktorá z ôsmich zápasov neprehrala ani jeden. Dnes si Taliani pripísali dve víťazstvá s domácou Čínou a Švédskom. Česká dvojica stratila nádej na postup do semifinále. V rannom programe síce dokázali vybojovať víťazstvo nad USA, ale s favorizovanou Kanadou prehrali v extra ende a pri svojom debute na olympiáde sa medzi štvorkou najlepších nepredstavia. Najväčšími favoritmi na postup okrem Talianov sú Kanaďania, Veľká Británia a Nóri.

Curling na ZOH 2022
Zdroj: reuters.com

Krasokorčuľovanie (bez slovenskej účasti)

V tímovej súťaží sú pred poslednými tromi disciplínami na čele krasokorčuliari z Ruska.  Najväčšiu zásluhu na tom mala v ženskej individuálnej časti Kamila Valievová, ktorá dokázala zvíťaziť pred Japonkou Higuchiovou a Kanaďankou Schizasovou. Mužskú časť programu tímovej súťaže ovládol Japoncovi Kagiyamovi. O držiteľoch cenných kovov sa rozhodne zajtra.

Kamila Valieva
Zdroj: nypost.com

Akrobatické lyžovanie (bez slovenskej účasti)

Austrália odišla z posledných dvoch zimných olympiád bez zlatej medaily. Naposledy sa najcennejší kov podarilo získať Lydii Lassilovej vo Vancouveri. Negatívnu sériu pretrhla v súťaži akrobatických lyžiaroch na terénnych nerovnostiach (moguls) Jakara Anthonyová. 23-ročná pretekárka predviedla najdokonalejšiu jazdu a rozhodcovia ju ocenili najvyšším počtom bodov. Striebro si z Genting Snow Parku odniesla Američanka Kaufová, bronz putoval do Ruska vďaka Smirnovovej.

Jakarta Anthony
Zdroj: wwos.nine,com.au

Ľadový hokej – ženy (bez slovenskej účasti)

V čisto ázijskom súboji sa stretli domáce reprezentantky Číny a Japonska. Zápas gólové hody neprinieslo a po riadnom hracom čase skončilo meranie síl 1:1. Nakoniec sa z dôležitej výhry tešili Číňanky, ktoré vyhrali druhý zápas na turnaji a stále živia šancu na postup.

Zdroj: globaltimes.cn

Vo výkonnostne silnejšej skupine sa proti sebe postavili Američanky a Švajčiarky. Základy svojho víťazstva postavili zámorské hráčky už v prvej tretine, ktorú ovládli 5:0. V ďalšom priebehu zápasu dostali viac priestoru aj korčuliarky z tretej a štvrtej formácie. Američanky zvládli zápas bez inkasovaného gólu v pomere 8:0.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Svetový pohár v Åre: Švédsky svah priblížil Vlhovú k celkovému prvenstvu!

Sánkovanie – Jozef Ninis, Marián Skupek

Slovenský sánkarsky veterán Jozef Ninis figuroval po dvoch jazdách na slušnom 16. mieste, ktoré mu zaručovalo postup medzi záverečnú dvadsiatku. Tretia jazda mu však nevyšla podľa predstáv a po úvodnej chybe sa nedokázal dostať späť do rytmu. Postup mu išiel len o niekoľko stotín sekundy a obsadil 21. miesto. Jeho reprezentačný kolega Marián Skupek sa umiestnil o päť miest nižšie. 40-ročný Ninis sa ešte predstaví v tímovej štafete. Z víťazstva sa v National Sliding Centre tešil Nemec Johannes Ludwig. Striebornú medailu vybojoval Rakúšan Kindl a bronz Talian Fischnaller.

Johannes Ludwig
Zdroj: insidethegame.biz

Skoky na lyžiach (bez Slovenska)

Skokanský mostík v Zhangjiakou hostil prvýkrát najlepších mužských skokanov sveta. Výbornú formu zo Svetového pohára potvrdil vo finále Rjoju Kobajaši a získal prvú olympijskú medailu v kariére. O to cennejšiu, že je zlatá. Víťaz kvalifikácie Nór Lindvik sa prepadol vo finále o šesť miest. Striebro získal Rakúšania zásluhou Manuela Fettnera. Bez medaily neodišli ani Poliaci. Z bronzu sa tešil Dawid Kubacki.

Zdroj: japanes.co.jp

Snoubording (bez slovenskej účasti)

Klaudia Medlová sa zranila počas tréningu pred kvalifikáciou a tak zákonite nemohla nastúpiť ani do finále. V disciplíne slopestyle nadviazala na triumf z kvalifikácie Novozélanďanka Sadowská Synnottová, ktorá s veľkým náskokom vyhrala pred Juliou Marinovou z USA. Úspešný deň Austrálskej výpravy podčiarkla tretím miesto Tess Coadyová. Rozbehol sa taktiež aj Slopestyle mužov. V kvalifikácii sa najviac darilo Číňanovi Suovi.

Sadowski Synnott
Zdroj: japanestime.co.jp

Rýchlokorčuľovanie (bez slovenskej účasti)

Rýchlokorčuliarska súťaž pokračovala v 2. deň na ZOH 2022 pretekmi mužov na 5000m. Fenomenálnu jazdu predviedol Švéd Nils van der Poel. Severan v novom olympijskom rekorde získal zlatú medailu. Na druhom mieste sa umiestnil Holanďan Patrick Roest. Olympijskú zbierku cenných kovov rozšíril pre Nórov Engebraaten.

Po druhom dni sa v medailovej tabuľke naďalej držia na prvom mieste Nóri s dvoma zlatými medailami. Najviac cenných kovov však po dvoch dňoch získali Rusi. Olympijský športovci z Ruska majú na svojom konte jednu zlatú, dve strieborné a dve bronzové medaily.

Program Slovákov – 7.február

Už dnes v noci má Slovensko obrovskú šancu na medailový zisk. Petra Vlhová sa predstaví v obrovskom slalome. Prvé kolo bolo presunuté na 2.30 nášho času. Druhá časť pretekov je na programe o 7.30. Kvarteto slovenských biatlonistiek Paulína Fialková, Ivona Fialková, Henrieta Horvátová a Veronika Machyniaková zabojuje v individuálnych pretekoch na 15 km. Štart v ľadovom koryte čaká aj na vlajkonosičku Katarínu Šimoňákovú pred ktorou sú dve jazdy v National Sliding Centre.

Sledovali ste dianie druhého dňa na ZOH 2022? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn z predchádzajúceho dňa.

Zdroj: olympics.com

Zdroj/foto: cas.sk