15. Deň na EURO 2020: Senzačný postup Česka do štvrťfinále!

-

15. Deň na EURO 2020 – Senzačný postup Česka

Osemfinále EURO 2020 pokračovalo vypredaným zápasom v Budapešti a prinieslo šokujúci postup Česka cez Holandsko. V ďalšom zápase hralo v Seville Portugalsko proti Belgicku. Z tohto zápasu bolo jasné, že turnaj príde o veľkého favorita a tým bolo nakoniec mužstvo Cristiana Ronalda.

Obrovský úspech Českého futbalu

Budapešť bola pred aj počas zápasu totálne zaplavená fanúšikmi oboch táborov. Dá sa povedať, že sa na 2 hodiny stala hlavným mestom Česka a Holandska. Zápas hraný vo výbornej atmosfére bol od začiatku vyrovnaný. Prvé zaváhanie českej obrany prišlo v 13. minúte, kedy nezachytila nábeh Dumfriesa, no jeho strelu ešte stihol zablokovať Kalas. Česi následne pohrozili nebezpečnou hlavičkou Součeka.

Holanďania mali miernu prevahu na lopte. Predviedli pár nábehov do súperovej šestnástky, ale väčšiu šancu mali len raz. Tá sa naskytla aj Čechom v 38. minúte. Masopust nahral Barákovi a ten vo výbornej pozícií zlyhal. Do šatní sa šlo za stavu 0:0.

EURO 2020 postup Česka
Zdroj: bbc.com

Krátko po nástupe na trávnik dostal Malen snáď najväčšiu možnú šancu dať prvý gól. Posledný český obranca s ním neustál súboj a Holanďan sa rútil na brankára úplne sám. Situácie sa však akoby zľakol a Vaclík ho jednoducho zneškodnil. Tento moment bol možno aj úplne kľúčový. V 55. minúte sa totiž do rovnakej šance rútil aj český hráč, no de Ligt pred ním v poslednej chvíli zahral rukou a dostal červenú kartu!

Zrazu sa šance našich susedov na senzáciu rapídne zvýšili a aj to tak vyzeralo. Holanďania sa do toho vôbec nedokázali dostať. V 68. minúte prišiel pochopiteľný trest, Tomáš Holeš sa po rohovom kope presadil hlavou gólom na 1:0. V 80. minúte korunoval skazu Oranjes aj ostrostrelec Schick a bolo to už 2:0.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Veľkolepé vyvrcholenie vo Wembley: Príde futbal konečne domov?

Český tím zápas už v pohode ubránil a Holandsko vyradil so skóre 2:0. Vo štvrťfinále narazí Český tím na Dánsko 3. júla.

Koniec Portugalska

V Seville sa zrodil súboj titanov. Obhajcovia titulu z Portugalska dostali veľmi silného súpera hneď v osemfinále. To však pre nich nemohla byť prekážka, keďže na turnaji nebrali nič iné ako víťazstvo. Prvú šancu spálil Jota, keď z dobrej pozície netrafil bránu. Oba tímy hrali opatrný a taktický futbal, bolo jasné, že nepôjde o prestrelku. Štandardné situácie mohli byť rozhodujúcim faktorom. Hlavne ak má vaše priame kopy na starosti Ronaldo, no jeho prvý pokus vychytal Courtois. Ku koncu polčasu boli Belgičania aktívnejší. Najprv Meunier netrafil bránu, ale v zápätí sa už tešil Thorgan Hazard. V 42. minúte vystrelil z diaľky a krásnym gólom otvoril skóre zápasu. 1:0 po prvom polčase.

Zdroj: news18.com

Koniec prvej polovice ešte poznačil nepekný faul na DeBruyneho, ktorý bol očividne otrasený. Už po minúte druhého polčasu signalizoval lavičke, že musí byť vystriedaný a tak Belgicko prišlo o veľkú oporu. Rovnako ako Portugalsko vo finále Eura 2016, kedy sa zranil Ronaldo.

Portugalčania sa okamžite snažili vyrovnať, po peknej akcii sa k zakončeniu dostal Jota. Ich súper sa statočne bránil a hráči sa museli pripraviť na finálny tlak. Najprv v 82. minúte trafil Guerreiro tyč a o minútu neskôr Dias hlavou trafil len do stredu brány. V závere mali šance ešte Silva a Felix, no ani jeden neuspel a Belgicko sa tak radovalo z víťazstva 1:0.

Belgicko sa stalo tretím postupujúcim do štvrťfinále. Tam sa stretne s Talianskom 2. júla.

Zdroj: uefa.com
Zdroj titulného obrázka: footballreporting.com