12. deň MS v hokeji 2021: Poznáme kompletné štvrťfinálové dvojice!

-

12. deň MS v hokeji 2021

12. deň MS v hokeji 2021 bol zároveň aj posledným v základných skupinách. Kanada potrebovala víťazstvo proti Fínsku. Švajčiari zabojovali o prvé miesto v tabuľke proti Veľkej Británii. Slovenský výber sa postavil Čechom a USA potvrdzovala prvenstvo v tabuľke s Talianskom. Domáce Lotyšsko v priamom súboji o postup vyzvalo Nemecko a Rusko vykorčuľovalo do záverečného stretnutia proti Bielorusku.

Švajčiarsko – Veľká Británia 6:3 (2:1, 4:1, 0:1)

Góly: 11. Hofmann, 17. Loeffel, 31. Alatalo, 31. a 37. Bertschy, 38. Hischier – 12. a 26. Kirk, 54. Connolly

Švajčiarsko podáva na turnaji stabilné výkony a niet divu, že sa nachádzajú na druhej postupovej priečke. Veľkej Británii išlo v zápase s Helvétskym krížom už iba o česť a vylepšenie streleckých štatistík Liama Kirka. Úvodný gól priniesla 11. minúta. Presnou strelou zakončil švajčiarsky útok Hofmann. O minútu bolo vyrovnané. Liam Kirk sa presadil šiestym gólom na turnaji. Švajčiari nepoľavovali a v 17. minúte sa tešili zásluhou Loeffela z gólu na 2:1.

Zdroj: iihf.com

Británii sa v druhom dejstve podarilo dotiahnuť súpera. V presilovej hre sa presadil Kirk a svoju cestu na šampionáte ukončil siedmym gólom. Momentálne sa nachádza na čele tabuľky strelcov. Švajčiari od tohto momentu zapli na plné obrátky a Veľkej Británii do prestávky strelili štyri góly. Na 3:2 zvyšoval Alatalo v presilovej hre. Po ňom sa dvakrát presadil Bertschy a rovnako aj Hischier. Kozmetickú úpravu výsledku zabezpečil v tretej tretine Connolly gólom na 6:3.

Kanada – Fínsko 2:3sn (1:0, 1:1, 0:1) nájazdy 2:3

Góly: 2. Pirri, 29. Comtois – 21. a 57. Ruotsalainen ( rozhodujúci nájazd Ruotsalainen)

Kanaďanom išlo v zápase s Fínskom o všetko. V prípade prehry by sa so šampionátom rozlúčili a ani bodový zisk by im nezaručoval štvrťfinálovú miestenku. Fíni si svoje povinnosti už splnili, ale stále mali šancu na prvé miesto v tabuľke. Od týchto faktorov sa odvíjal aj úvod zápasu. Už v 2. minúte otvoril skóre Pirri. Výborná ofenzívna aj defenzívna hra z oboch strán sa prejavovala na množstve zblokovaných striel. Vyrovnanie prišlo nazačiatku druhého dejstva. Individuálne sólo zakončil gólovou čerešničkou Ruotsalainen.

Suomi

V 29. minúte dostali Javorové listy výhodu presilovej hry. Miesto pred bránkou si našiel Comtois a zvýšil na 2:1. Keď už sa zdalo, že Kanada mieri za troma bodmi, vyrovnávajúcim gólom ich schladil Ruotsalainen. Zápas dospel do samostatných nájazdov. V nich bol opäť hrdinom Arttu Ruotsalainen, ktorý sa zapríčinil o rozhodujúci nájazd. Kanadskí hokejisti si museli na istotu postupu počkať do večerného zápasu.

Slovensko – Česko 3:7 (0:2, 1:2, 2:3)

Góly: 27. Sukeľ, 49. Bučko, 59. Pospíšil – 1. Zadina, 16. Špaček, 23. Radil, 40. Šulák, 43. Stránský, 46. Blumel,  60. Hájek

Slovensko aj Česko malo pred vzájomným zápasom postup istý. Od toho sa odvíjali aj zmeny v zostavách od oboch trénerov. Filip Pešan nechal oddychovať viacerých kľúčových hráčov, na našej strane išlo skôr o doliečenie zranení. Už v 29 sekunde otvoril skóre Zadina. Slováci prespali úvod a rovnako aj celý zvyšok prvej tretine. Na 2:0 zvyšoval po školáckej chybe Grmana, Špaček. Úvod druhého dejstva patril opäť Čechom. Tretí gól pridal Radil. Slováci sa mierne nakopli a chybu v českej obrane dokázal zúžitkovať Sukeľ. Zbytočné vyhodenie puku nás na konci druhej tretiny dostalo do oslabenia, ktoré využil Šulák.

MS v hokeji

V tretej časti vystriedal Hudáčka v bránke Adam Húska. Na puk si nesiahol a musel ho zo svojej siete vyťahovať dvakrát. Najprv sa presadil Stránsky a po ňom z ostrého uhľa Blumel. Slováci dokázali skorigovať stav stretnutia. Od modrej čiary znížil na 2:6 premiérovým gólom Bučko. Typickým výstavným príklepom sa v poslednej minúte prezentoval Pospíšil. Tréner Ramsay si pred dôležitým štvrťfinálovým zápasom vyskúšal aj hru bez brankára. Česi to využili a upravili na konečných 3:7 gólom Hájeka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Majstrovstvá sveta odštartovali naši hokejisti víťazstvom!

Taliansko – USA 2:4 (0:3, 1:1, 0:1)

Góly: 22. Frigo, 47. Giliati – 7. a 11. Labanc, 20. a 30. Garland

Taliansko počas celého priebehu turnaja nezískalo ani bod, ale strelecky sa presadili 11-krát, čo je až o šesť gólov viac ako pred dvoma rokmi v Bratislave. USA si výhrou mohla zaistiť prvé miesto v tabuľke a s ničím iným, ako trojbodovým ziskom sa nepočítalo. V 7. minúte sa americký výber tešil prvýkrát po góle Labanca. Útočník San Jose, ktorý má slovenských rodičov, zvýšil o štyri minúty na 2:0. Gólovú bodku prvej tretiny pridal 10 sekúnd pred koncom Garland.

Taliani si vybrali svoju chvíľku na začiatku druhého dejstva. Presný zásah si pripísal Frigo. V 30. minúte vyťahoval brankár Fadani puk zo svojej bránky štvrtýkrát. Druhý gól v zápase pridal Garland. Malou útechou pre zdecimovaný taliansky tím je výhra v poslednej tretine. Jediný gól padol z hokejky Giliatiho pri hre 4na4. Taliani sa na svetovom šampionáte predstavia aj budúci rok vo Fínsku. 12. deň MS v hokeji 2021 bol však pre nich na tomto šampionáte posledný.

Rusko – Bielorusko 6:0 (5:0, 0:0, 1:0)

Góly: 1. a 17. Nesterov, 5. Galimov, 10. Shalunov, 11. Grigorenko, 53. Voronkov

Bielorusi po návrate do elitnej kategórie príliš výkonom nenadchli. Šokujúco síce zdolali Švédov, ale v zvyšku šampionátu získali iba bod proti Britom. Rusov trápi na majstrovstvách iný problém. Prehrali iba proti slovenskému výberu a dokráčali za prvenstvom v skupine. Svoju dominanciu potvrdili už v prvej tretine.

Bielorusko

Ako prvý sa presadil Nikita Nesterov. Jeho presný zásah nasledoval o niekoľko minút aj Galimov. V prvom dejstve padli ešte tri presné zásahy. V 10. minúte zvýšil na 3:0 Shalunov a o niekoľko sekúnd sa presadil Grigorenko. Nesterov pridal aj druhý gól v zápase a uzavrel skóre prvej tretiny na 5:0. Od tohto momentu zošliapla zborná nohu z pedálu. Nechávali priestor aj bieloruským hokejistom a skôr sa šetrili na štvrťfinálový súboj. Druhá časť stretnutia gól nepriniesla. Záverečnú bodku za precíznym ruským výkonom dala v 53. minúte, mladá ruská vychádzajúca hviezda, Voronkov.

Nemecko – Lotyšsko 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly: 4. Peterka, 7. Noebels – 26. Abols

Posledný zápas skupiny B zviedli proti sebe Nemci a Lotyši. V prípade remízy by oba celky postupovali do štvrťfinále na úkor Kanady. Domáci Lotyši cítili silnú podporu fanúšikov, ktorí mohli byť dnes prítomní na štadióne. Lepšie do stretnutia vstúpili nemeckí hráči a po štyroch minútach sa tešili z úvodného gólu. Presadil sa Peterka. V 7. minúte sa Nemci tešili druhýkrát. Noebelsová nečakaná strela prekvapila lotyšského brankára a domáci hráči mali čo robiť aby dokázali stav stretnutia vyrovnať.

Nemecko

V druhom dejstve sa podarilo Lotyšom prostredníctvom rýchleho protiútoku vyrovnať. Presný zásah si pripísal Abols. Neustály tlak na nemeckú bránu si pýtal vyrovnanie, ale najmä efektivita v presilových hrách pripravila lotyšskí tím o štvrťfinálovú nádej. Po výsledku 2:1 sa z postupu tešili Nemci, a zároveň vybojovali prechod do štvrťfinále aj pre Kanadu.

12. deň MS v hokeji priniesol rozuzlenie štvrťfinálovej otázky. Od hokeja si v stredu oddýchneme a už vo štvrtok zabojuje o titul osmička najlepších. Slovensko sa pokúsi o ďalšie prekvapenie na turnaji proti USA o 15:15. V rovnakom čase si zmerajú sily aj Švajčiari s Nemeckom. Večerný program majú na starosti Fíni proti Čechom a rozbehnuté Rusko vyzve Kanadu.

Tešíte sa na štvrťfinálové zápasy aj so slovenskou účasťou? Nezabudnite si prečítať súhrn z predchádzajúceho dňa

Zdroj/foto: iihf.com