Rozhovor: SpozNAJ zimné Slovensko
Za celým projektom SpozNAJ zimné Slovensko sú Peter a Martin, zakladatelia portálu travelistan.sk. V článku sa dozvieš, ktoré miesta treba navštíviť, kam poputuje určité % zo zisku a aj o projektoch, ktoré plánujú do budúcna.
Ako sa zrodil tento nápad?
Už dlhšie sledujeme na Instagrame amerického dobrodruha Colina O’Bradyho, ktorý podniká šialené výpravy. Projekt, ktorý nám dal inšpiráciu na zrod výzvy Spoznaj Slovensko, bol, keď Colin prekonal rekord vo vylezení všetkých 50 najvyšších kopcov každého štátu v USA. Predošlý rekord bol na úrovni 42 dní a on ho zvládol za fantastických 21 dní. Zdolať najvyšší kopec, vrátane nesmierne náročného Denali (6190 m.n.m.), každého z 50 amerických štátov za tak krátky čas je neskutočný výkon. Napadlo nám, či by nebolo možné zorganizovať niečo podobné aj na Slovensku. Vznikla z toho letná výzva Spoznaj Slovensko, kde bolo princípom zdolať 8 najvyšších kopcov ôsmich slovenských krajov. Odtiaľ bol potom už len krôčik k zimnej výzve SpozNAJ zimné Slovensko.
Hneď na začiatok musím povedať, že sa mi veľmi páči tento nápad! Aká je hlavná myšlienka projektu?
Spoznať Slovensko, haha. Spoločne s Martinom máme už roky najväčší slovenský cestovateľský portál travelistan.sk, kde radíme, ako môžu ľudia cestovať po svete. Prišla však pandémia, a my sme sa preto rozhodli spoznávať domovinu. Cez leto sme navštívili východ, Gemer, Muránsku planinu, Roháče či Karpaty a keď sme dávali naše fotografie na sociálne siete, zistili sme, že množstvo ľudí nepozná krásne lokality mimo Vysokých Tatier. Preto sme sa rozhodli do našej výzvy zapojiť aj miesta mimo hlavných turistických trás a podporiť tým spoznávanie Slovenska. Vysoké Tatry majú návštevníkov dosť aj bez pomoci. Snažíme sa vyberať aj takéto miesta, aby ľudia o nich získali povedomie a vďaka výzve mali motiváciu ich navštíviť.
Ktoré miesta treba navštíviť a prečo ste vybrali práve tieto?
Vápennú v Malých Karpatoch, Chleb v Malej Fatre, Veľký Choč v Chočských vrchoch, Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách, Téryho chatu vo Vysokých Tatrách a Tomášovský výhľad v Slovenskom raji.
Všetky z nich sme vybrali hlavne kvôli atraktivite výhľadov, ktoré sa z daných miest naskytujú. No a taktiež kvôli tomu, že sú to naozaj prekrásne zimné turistiky, ktoré si človek užije, aj keby náhodou kvôli počasiu nemal výhľad. Okrem toho sme kvôli pandemickým opatreniam a zákazu vychádzania mimo okres pridali aj dvoch „žolíkov“. Reagujeme tak na vzniknutú situáciu, kedy množstvo ľudí nemôže navštíviť miesta, ktoré sú mimo ich okres. Môžu si však vybrať dve trasy v rámci svojho okresu podľa vlastného výberu, ktorými môžu nahradiť nami vybraté miesta. Už nám prichádzajú fotografie a ľudia sú naozaj kreatívni a vyberajú si prekrásne miesta na zimnú turistiku. Spoznávajú Slovensko a to nás nesmierne teší!
Ako to celé vlastne prebieha? Prihlásim sa, zbalím sa, idem. Ako budete vedieť, že som všetky miesta navštívila?
Presne tak. V zásade to je veľmi jednoduché. Človek sa zaregistruje, zaplatí registračný poplatok, naplánuje si turistiky a vyrazí na dané miesta. Základom je odfotiť sa na vrchole v čiapke alebo tričku/ponožkách na mieste, z ktorého je zrejmé, kde presne ste. Túto fotografiu potom stačí nahrať do vášho osobného profilu na spoz-naj.sk. Netreba si však zabudnúť veci zo štartovacieho balíčka, podľa ktorých vás vieme identifikovať. Výzvu považujeme za splnenú, ak človek navštívi za dobu trvania výzvy minimálne 6 miest.
Určité % výťažku zo zisku posúvate ďalej. Kam poputuje?
Okrem spoznávania Slovenska je pre nás nesmierne dôležitý aj charitatívny element výzvy. Spoločne s Martinom chodíme často robiť neplatené prednášky o cestovaní či výsledkoch globálneho otepľovania na slovenské školy. Teraz sme sa rozhodli ísť ešte ďalej a spojiť sa s neziskovou organizáciou Teach for Slovakia, ktorej cieľom je, aby každé dieťa malo šancu v živote uspieť. A svojou troškou chceme prispieť aj my. Preto 10% zo zisku venujeme na aktivity ambasádoriek programu Veroniky Šustákovej a Dominiky Hagarovej, ktoré sa venujú zážitkovému vzdelávaniu žiakov zo znevýhodneného prostredia cez cestovateľské aktivity. Znamená to, že pomáhajú spoznávať Slovensko aj deťom, ktoré by častokrát nikdy nemali šancu dostať sa kvôli nelichotivej životnej situácii ani za hranice svojej dediny či mesta. Čiže každý účastník spoznávaním Slovenska pomáha spoznávať Slovensko aj deťom, ktoré by inak na to nemali možnosti!
Čo okrem krásnych miest získajú ľudia, ktorí príjmu túto výzvu?
Skvelé zážitky, krásne fotografie z rozprávkovej zimnej turistiky a samozrejme aj náš štartovací balíček, ktorý obsahuje zimnú čiapku, tričko či dizajnové turistické ponožky, fľašku minerálnej vody s prídavkom vitamínov DrWitt a set nálepiek Spoznaj Slovensko. No a v neposlednom rade sú zaradení do súťaže o skvelé turistické ceny ako lyžiarsku výbavu Julbo, turistické vybavenie Fjällräven, slovenské merino termoprádlo Shox, super cestovateľské knihy či darčekové balíčky produktov v hodnote 50€ od Maspex. Okrem toho dostane každý, kto splní výzvu, na konci získa krásnu účastnícku medailu.
Dokedy platí výzva?
Prihlasovanie je otvorené len do 31. januára, ale výzva trvá prirodzene dlhšie. Pôvodný plán bol do 31. marca, ale vzhľadom na práve medializované informácie ohľadom predĺženia lockdownu je veľmi pravdepodobné, že jej trvanie budeme musieť predĺžiť. Ide nám hlavne o to, aby si ľudia turistiku užili a spoznali nové miesta.
Plánujete nejaké podobné projekty do budúcnosti?
Určite. Nás turistika nesmierne baví a veľa voľného času trávime na horách. Chceme túto našu radosť posunúť aj iným a motivovať ich, aby spoznávali Slovensko. Preto už teraz rozmýšľame nad podobou letnej výzvy Spoznaj Slovensko. V hlave máme niekoľko alternatív a veríme, že výzva bude rásť každým rokom a bude úspešnejšia.
Čo by ste radi odkázali ľuďom, ktorí sa zapájajú do výzvy?
„Užite si turistiku, ale nikdy nepodceňte riziká v zime. Toto neviem dostatočne vyzdvihnúť. Aj malé pošmyknutie na zložitom zľadovatenom povrchu môže spôsobiť veľké problémy a nepríjemnosti. Preto si hlavne v zime turistiku vždy dobre naplánujte, pozrite si, aké vás čaká počasie, po prípade sa informujte u Horskej záchrannej služby a vždy majte so sebou potrebnú výbavu. Absolútnym základom na zimnú turistiku by mali byť mačky a čelovka.“
Viac o odporúčanej výbave nájdete na našej stránke v časti Často kladených otázok.
Ďakujem Petrovi a Martinovi za skvelú výzvu, ktorú vymysleli a motivujú ľudí spoznávať našu krajinu! Trúfaš si na takúto výzvu?
Nezabudni aj na rozhovor s učiteľom Stanislavom Malegom!