utorok, 30 novembra, 2021

RECENZIA: Jsem v pohode, sem v prdeli. Prekonal Nik Tendo novým albumom svoje limity?

-

-REKLAMA-

Recenzia: Jsem v pohode, sem v prdeli

Nik Tendo vydal len pred niekoľkými dňami jeho nový plnohodnotný album. Vychádza necelý rok po tom, ako vydal jeho dvojalbum Restart & Lunazar a hrdo nesie názov Jsem v pohode, sem v prdeli. My si ho v nasledujúcich riadkoch rozoberieme trocha hlbšie.

Začneme trocha netradične, a to tým, že na albume sa síce nachádza osem skladieb, no ich celková minutáž sa len veľmi tesne vyšplhala za hranicu dvadsiatich minút. V každom prípade však ide o dvadsať minút, pri ktorých sa nenudíme ani na moment. Čo si myslím ja? Že aj napriek tomu, len máloktorý fanúšik najpopulárnejšieho a najsilnejšieho žánru zostane len pri jednom prehratí tohto albumu.

Recenzia: Jsem v pohode, sem v prdeli
Nik Tendo pred koncertom na Vibe Festivale | Zdroj: instagram.com

Flow

-REKLAMA-

Pri albume Jsem v pohode, sem v prdeli stavil témami na istotu. Ako rapuje na skladbe Switchin’ Flows kolegu z labelu Milion Plus a najznámejšieho Poľského rapera – Jicksona a Żabsona, Já měnim hoes, já měnim clothes, já měnim flows, já, já, já.

Dominik Citta flows zas a raz vychytal, v hlave poslucháčov budú hrať aj keď dohrajú perfektne vybraté a spracované beaty. Okrem toho dokázal už obohraté témy zabaliť do nového šatu, a tak sa necítime, že počúvame remix staršej skladby ako pri niektorých iných raperoch v Česku a na Slovensku. Pozrime sa na skladby. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  H16 posúva videoklip ku skladbe Nech Vidia 2, kde im asistuje Gleb

Nezměníš

Pomyselným introm albumu Jsem v pohode, sem v prdeli je skladba Nezměníš. Ide taktiež o prvú skladbu z albumu, ktorá sa dočkala videoklipu, o ktorý sa postarali ľudia okolo Andreasa Gold, všetky mená nájdeš v popise nižšie priloženého videa. Mimochodom, natáčalo sa na Slovensku, konkrétne na Šírave. Stalo sa to v čase, keď chalani z Milion Plus po pandemickej prestávke na Vibe Festivale zdemolovali stage. Videá si môžeš pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

“GTA mood, Milion Plus Slyšim prachy růst, Rick a RAF v mym šatníku”

-REKLAMA-

Nik Tendo začína album tým, čím sa dlhodobo prezentuje. Lojálnosť, rodina, láska k tvorbe, peniaze a fakt, že nie je tuctový interpret, ktorý sa len slepo naháňa za otravnými spoluprácami. Pretože nezaprodat se a vydělať cash je motto. Videokllip sa stále nachádza v trendoch. Celkovo si ho na YouTube prehralo už viac, ako 750-tisíc ľudí.

Líp než teď

Počas všetkých lockdownov a obmedzení sme mali všetci dostatok času na to, aby sme sa zavreli do seba a premýšľali. Premýšľal aj Nik, výsledok je ten, že sa nikdy nemal lepšie, ako teraz. Rap o tom, že je autor úspešný nie je síce na svete ničím novým, no sympatický mi je minimálne fakt, že Dominik vie, že sa neustále má kam posúvať.

“A zdokonaluju skills, protože to furt jde”

Keď k tomu pridáme jedného z najviac úspešných raperov zo Slovenska, skvelý beat od Haarpa, vychádza nám hit, ktorý bude dobre fungovať predovšetkým na živých shows. Ideálne, ak by po boku Nik Tenda objavil aj Separ. V tom prípade je možné, že budú musieť zasahovať záchranári.

Malá biš

Tretia skladba na albume je zároveň prvá, ktorú mohli fanúšikovia počuť, a to už pred viac, ako siedmimi mesiacmi. Za tento čas si skladba spolu s vizuálom na YouTube nazbierala viac, ako 1,7 milióna prehratí. Nik Tendo v nej hovorí o žene, o jeho vysnívanom type ženy. Opäť téma, s ktorou sme sa už určite stretli, no minimálne ja si žiadnu konkrétnu skladbu pri písaní tejto recenzie vybaviť neviem. Skladba však výborne zapadla do konceptu albumu, čo vysvetlím aj pri skladbe 13. komnata. O vizuál sa postaral ďalší raper z Milion Plus, konkrétne Hasan. O hudbu mladý producent Mylk.

Lingo

Mám rád, keď si popredné mená hudobnej scény všímajú a podporujú mladé talenty, ktoré si zaslúžia omnoho väčšiu pozornosť. Shimmi je na Slovensku bez akejkoľvek debaty jeden z najviac fresh interpretov u nás a ľudia si to pomaly ale určite začínajú všímať. Lingo v preklade znamená slang, či žargón a na skladbe vysvetľujú, prečo im ostatní nerozumejú. Ide taktiež o ďalšiu skladbu, ktorej refrény budú na koncertoch fungovať veľmi dobre.

Ďalej treba vyzdvihnúť vizuál, ktorý je v našich končinách pomerne netradičný, a to predovšetkým kvôli jeho technickej stránke. Tkeej a Tibor Kuna v priestoroch The Streets natočili videoklip, ktorý je neklasicky natočený na výšku, za čo dávame palce hore. Videoklip si na YouTube pozrelo cez 250-tisíc ľudí a rovnako ako skladba Nezměníš, aj Lingo sa drží v trendoch čo len potvrdzuje kvalitu projektu.

721

Dostávame sa na do druhej polovice albumu, zároveň však aj na najkratšiu skladbu, keďže jej dĺžka je len niečo cez 100 sekúnd. Čo ma mrzí ešte viac je to, že ide práve o skladbu s Yzomandiasom. Skladba má napriek tomu všetko, čo potrebuje, no ako fanúšik dvojice Yzo a Nik by som potreboval niečo viac. Som si istý, že nás je viac. Nik používa ďalšiu flow, ktorá mu sedí veľmi dobre, Yzomandias so skvelou (aj keď kratšou) slohou, opäť extrémny beat od Haarpa. Všetko super, minutáž ma však mrzí.

Na krku mám VS, Dom Pérignon chladim v lednici.
Už jsem viděl hodně, ale chtěl bych vidět víc

13. komnata

Touto skladbou Tendo trocha vybočí z celkového moodu, ktorý na albume dominoval, no pridáva mu to len plusové body. Skladby ako 13. komnata máme radi takmer všetci, o čom svedčí aj druhý najväčší počet streamov na Spotify. Prvou skladbou je Malá Biš, ktorá ako sme som spomínal, vyšla pred dlhšou dobou. Zároveň sa tejto skladbe na Malú Biš odkazuje. Tendo približuje čo je jeho 13. komnata a pripomína, že jeho srdce je ľadové ako Mr. Freeze. Úprimnosť z tejto skladby priam vyžaruje, čo je pri podobných témach veľmi sympatické, pretože sa s ňou dokáže stotožniť aj veľká škála jeho fanúšikov.

Ale zlomenej jsem hluboko uvnitř, 13. komnata – zamknuto

Strobo

Aj v tejto skladbe Tendo stavil na úprimnosť, a zároveň pekne odkazuje na druhú časť názvu albumu. Nik Tendo už nie je v tak pozitívnom moode ako pri prvých štyroch skladbách. S pocitmi o ktorých Dominik píše sa občas budíme my všetci, čiže ide o ďalší zásah do čierneho pre fanúšikov, ktorí nehľadajú len pozitívnu hudbu.

“Válka v mý hlavě jak kdyby se bily dva světy
Nevim, na čí straně bojovat, zdá se mi to beznadějný”

S.P.J.D.

Sme vo finále a priznám sa, skladba Stejnej příběh, jinej den je na albume môj absolútny favorit. Silné posolstvo, ďalšia perfektná flow, perfektný beat od mladého lupinekwakeup a doslova jedna z najlepších záverov albumov tohto roka. Tentokrát mi dokonca ani nevadí, že je skladba malá, pretože v nej autor dokázal povedať všetko. Dokonca aj zarypnúť do politiky, na čo by sa podľa môjho názoru v rape zabúdať nemalo.

17. listopadu je den boje za svobodu, navždycky bojovat budu

Jsem v pohode, sem v prdeli a celkové pocity

Páčil sa mi album? Áno. Vadilo mi, že je pomerne krátky? Trocha, no pri Tendovej aktivite sa nebojím, že by teraz niekoľko mesiacov nevydal množstvo ďalších trackov. Na Jsem v pohode, sem v prdeli opäť potvrdil jeho slová, že na každý track dokáže vymyslieť novú flow. Výber beatov je viac než výborný, hostia ukázali svoje kvality, aj keď ako som spomínal, Skladba s Yzomandiasom mohla byť o niečo dlhšia, minimálne teda jeho časť. Stačí si spomenúť na hymny ako Rolls, Kawasaki, Vysoko míříš a mnoho ďalších.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ed Sheeran predstaví nový singel na TikTok UEFA EURO 2020 Show!

Album má taktiež silný odkaz, no treba pozorne počúvať, čo je v dnešnej dobe pre niektorých ťažšie. Už teraz sa však môžeme tešiť na tour a dúfať, že sa pri niektorých skladbách nezraníme.

Moje hodnotenie albumu: 8/10

Pre viac hudobných noviniek neváhaj klikať na tento odkaz!

Zdroj: Nik Tendo Instagram
Zroj titulného obrázka: generaciarapu.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img