utorok, 29 septembra, 2020

Domáce cestoviny: Ako si ich pripraviť doma a jednoducho! Fotorecept

-

Domáce cestoviny – jednoduchšie, ako si myslíte

Dnes som si pre vás pripravil článok z trocha iného súdka, než bežne píšem. Málokto o mne vie, že moje veľké hobby je práve varenie a neustále experimentovanie, z čo najviac domácimi a ekologickými variantami. Preto som pre vás dnes spravil fotorecept na domáce cestoviny, ktoré zvládne takmer každý, kto sa rád zdržiava v kuchyni. Upozorňujem, že som ich robil prvýkrát, preto nie sú dokonalé.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prečo nejesť mäso: 5 dôvodov, o ktorých ste možno ani nevedeli

Ingrediencie na domáce cestoviny

  • 400 g hladkej múky (ideálne špeciál 00)
  • 4 vajcia (domáce alebo z voľného výbehu!)
  • štipka soli
  • olivový olej

Domáce Cestoviny

Postup

-REKLAMA-

Ako prvé si vysypeme všetku múku na pracovnú dosku. Následne si z nej vyformujeme kruh, v ktorého strede bude prázdno. Veľkosť prázdneho stredu prispôsobíme počtu vajec. Naša porcia je približne pre 3 osoby alebo pre 2, ak ste veľmi hladní ako my. 🙂

Domáce cestoviny

Následne do prázdneho stredu vysypeme štipku soli (cca menšia čajová lyžička) a začneme pridávať vajcia. Takto do stredu pridáme všetky 4 vajcia.

Dávajte ich tam opatrne, aby sa vám nevyliali z múčnej „misky“!

Následne začneme postupne zosypávať múku do vajec a premiešavať s ňou vajcový stred. Tento postup opakujeme stále dookola, až kým sa nám nepremieša všetka múka s vajíčkami. Vzniknú nám také „trhance“, ktoré následne stále miesime, až pokým nevyformujeme jednotné cesto. To následne miesime ešte 10-15 minút, aby sa nám všetko kvalitne premiešalo a cesto bolo pekne celistvé.

Je veľmi pravdepodobné, že cesto bude suché. Vtedy po troškách pridávame olivový olej, aby pridal trochu vlhkosti a cesto bolo jemne mazľavé.

Akonáhle máme cesto hotové, môžeme prejsť ku vaľkaniu. Z cesta si spravíme klasickú placku, ktorú pomúčime a postupne na veľmi tenko rozvaľkáme. Následne na viackrát preložíme cesto a začneme ho postupne krájať na tenké pásiky.

V tomto kroku si v princípe môžete zvoliť, aký druh cestoviny chcete. Ak nechcete napríklad linguine, ale tagliatelle, tak krájate na hrubšie pásiky.

Teraz, keď máme cesto nakrájané, zľahka pomúčime cestoviny a začneme ich veľmi jemne premiešavať. Samé sa vyrovnajú a pekne zaobalia múkou. Mne sa najviac osvedčilo premiešavať ich dvíhaním do vzduchu.

V tomto bode máme takmer všetko hotové. Zoberieme už iba varechu a na ňu zavesíme každú cestovinu samostatne a následne zavesíme celú varechu do vzduchu, kde necháme cesto chvíľu preschnúť a odpočinúť.

No a toto bol posledný krok. Už iba stačí cestoviny vložiť do vriacej vody a variť ich 3-4 minúty, pokým nebudú al dente. 

Timelapse celého procesu si môžete pozrieť v tomto videu:

Zopár slov na záver

Tento postup robenia cestovín je veľmi zaujímavý, avšak aj veľmi zdĺhavý. Do budúcna si určite budem chcieť zabezpečiť mlynček na cestoviny, ktorý uľahčí polovicu procesu. Každopádne tento ručne robený druh je skvelý v tom, že cestoviny majú svoju dušu tým, že nie sú strojovo dokonalé. Určite si budem domáce cestoviny pripravovať častejšie, ale nie vždy týmto ručným spôsobom.

To, ako robím už finálne celé cestoviny, ktoré mi zatiaľ ospevuje každý, kto ich ochutnal, si povieme v ďalšom článku! Zatiaľ som vám sem pridal iba zopár fotiek z finálneho produktu.

Dúfam, že recept vyskúšate a že sa vám všetko podarí. 🙂 Určite sa pochváľte svojimi výsledkami v komentároch.

A pre ďalšie recepty na Plotpointe klikajte na tento odkaz.

Dobrú chuť!

-REKLAMA-
Avatar
Kevin Horňáčekhttp://plotpoint.sk
Hudba, lóve, móda, hous:>--
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Twitch: Dosud největší český donate? Agraelus dostal sto tisíc korun!

Kdo je Agraelus? Agraelus je český streamer a Let's Player, který se zaměřuje na herní a zábavný obsah pro širokou paletu obecenstva. Jedná se o...

Aktuálne

Bude Tom Cruise nový Iron Man? Toto plánuje Marvel do budúcna!

Tom Cruise nový Iron Man? Šialenejšie novinky snáď ani nemohli prísť. Ale ešte predtým, než začnete písať negatívne komentáre, si určite prečítajte aspoň zopár týchto...

Mia Hrdlíková a Michaela Fandlová: AARON – Kapitola 22

KAPITOLA XXII Ráno sa nekonalo žiadne romantické prebudenie v Aaronovom objatí. A malo to jeden jediný dôvod. Druhá strana postele bola prázdna. Aaron tu nebol....
- Advertisement -